Reklama

Wiara

Kolejne pielgrzymki docierają na Jasną Górę

Studenci, niepełnosprawni, bezdomni, strażacy, żołnierze z kraju i zagranicy a nawet uczestnicy Powstania Warszawskiego, przychodzą dziś na Jasną Górę. W sumie wejdzie 14 dużych pielgrzymek pieszych. Wszystkich łączy wielka radość z dotarcia do celu i spotkanie z Matką.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG/Marek Kępiński


Najwcześniej, bo tuż po 5.00 rano, wkroczyła na Jasną Górę 35. Piesza Pielgrzymka Podlaska. W jubileuszowej kompanii z Podlasia uczestniczyło 3,5 tys. osób. Pokonali trasę ok. 400 km w ciągu 9-14 dni. Tegoroczne pielgrzymowanie było szczególnie trudne, bo jak zauważył ks. Piotr Wojdat, kierownik, nie pamięta, a pielgrzymuję już ponad 20 lat, żeby podczas pielgrzymki nie spadła kropla deszczu i każdego dnia było ok. 35-40 stopni. - Jedni mówią, że Podlasie jest święte, że Podlasie jest męczeńskie, i to po części jest prawda, bo Podlasie jest jednym z najbiedniejszych regionów Polski, i może to dziwne, ale tam, gdzie człowiek żyje skromniej, to łatwiej mu jest odkrywać, że tak naprawdę wszystko w życiu zależy nie tylko od pracy i wysiłku, ale nad tym wszystkim jest Pan Bóg - podkreśla ks. Wojdat.

W pieszej pielgrzymce diecezji płockiej uczestniczyło 1,2 tys. osób. Tak jak w wielu pielgrzymkach i tu szli wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy przechodzili do różnych grupach wyjaśniając pielgrzymom, na czym będą polegały Światowe Dni Młodzieży i jak można się włączyć w pomoc w organizacji. O dobre przygotowanie i przeżycie ŚDM modlono się podczas drogi.

Reklama

Ponad 3,7 tys. osób uczestniczyło w tegorocznej, jubileuszowej 35. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Podążali w niej głównie studenci oraz wszyscy, którzy są związani z duszpasterstwem akademickim miasta Warszawy i diecezji warszawsko-praskiej. Jak z dumą zauważył ks. Jacek Siekierski, kierownik pielgrzymki, w tym roku wzrosła liczba uczestników rekolekcji w drodze. - 700 osób pielgrzymuje po raz pierwszy, pielgrzymka nasza powiększyła się. Pielgrzymują z nami, w 19 grupach, studenci ze szkół warszawskich, uczelni warszawskich, ale także i z całej Polski, ponieważ patrzyli na Facebooka, na naszą stronę i dojechali z Częstochowy, z Białegostoku, z Bydgoszczy, z Krakowa, to było niesamowite doświadczenie młodego Kościoła - powiedział duszpasterz akademicki. Pielgrzymi trud wraz z wiernymi podjął bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji

Wraz z młodzieżą akademicką pielgrzymowały ich rodziny, księża, siostry zakonne a nawet kombatanci - uczestnicy Powstania Warszawskiego. Są także goście z zagranicy, jak „złoci” przybyli pod przewodnictwem duszpasterza Węgrów w archidiecezji Warszawskiej ks. Pawła Sobstla.

Pod hasłem „Bądźcie stróżami poranka” pielgrzymi przemierzyli 285 km. Pielgrzymów wprowadzał na Jasną Górę kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Reklama

Kolejną grupą, jaka dotarła do jasnogórskiego sanktuarium była 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W czasie drogi pątnicy odnawiali sakrament chrztu św. przygotowując się w ten sposób do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W pielgrzymce jechała grupa ułanów na koniach. Jak wyjaśnił ks. Błażej Górski, kapelan ułanów, pomysł, żeby przybyć na Jasną Górę konno, był sposobem oddania czci Mary. - My nie jesteśmy zawodowymi żołnierzami, jesteśmy stowarzyszeniem, które postanowiło, że razem z innymi będzie też do Matki wędrować, w nietypowej nieco formie, bo na grzbietach koni - podkreślił ułan.

Pielgrzymka archidiecezji lubelskiej była w tym roku szczególnym spotkaniem z Pismem Świętym. - Hasło 'Uwierzcie w Ewangelię' miało nam na nowo uświadamiać, co jest istotą życia chrześcijańskiego, by czerpać z Pisma Świętego, które jest żywym słowem miłości Boga do każdego z nas - powiedział ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki. Wszyscy pielgrzymi jako konkretny znak tegorocznego pielgrzymowania, dostali Pismo Święte, które ma być przypomnieniem i zachętą do tworzenia rzeczywistości duchowej, jakim jest dialog z Bogiem poprzez Pismo Święte.

- Ten trud nie jest aż taki, jak by się mogło wydawać, nie jest tak ciężko, jest to wysiłek ogromny co prawda, ale człowiek czerpie siły ze wspólnoty, wszyscy się wzajemnie wspierają, to są rekolekcje w drodze. Warto, by się każdy odważył i spróbował - powiedziała uczestniczka pielgrzymki lubelskiej.

Wszyscy pielgrzymi mówią o wielkiej wdzięczności wobec tych, którzy gościli ich w drodze. - Naprawdę dawali wszystko, co mieli najlepsze. Dawali dużo więcej niż potrzebowaliśmy i nawet, gdy tłumaczyliśmy, że wystarczy tylko podłoga i byle się umyć, oni odmawiali i mówili, że dla pielgrzyma wszystko ma być najlepsze - powiedziała Ania z Włocławka.

Są grupy, jak studenci z Warszawy, które w drogę zabierają tylko „torbę, kij, sandały i na ustach modlitwę” a jak podkreślają pątnicy „ludzie wychodzą, są setki kanapek, setki upieczonych kotletów i kurczaków, niesamowite ilości ciasta i wody”. W intencji gospodarzy i dobrodziejów pielgrzymi codziennie ofiarowywali swoje modlitwy, które przynieśli także na Jasną Górę.

W Roku Życia Konsekrowanego pielgrzymki są szczególną okazją do ukazania piękna życia poświęconego Bogu i wyrazem wdzięczności siostrom i zakonnikom.

Uroczyści odpustowe rozpoczynają się na Jasnej Górze już dzisiaj. O 20.00 Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Potem rozpocznie się modlitwa uwielbienia prowadzona przez zespół ”Mocni w Duchu”. Nocne czuwanie poprowadzi Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska. Jutro świętowanie rozpoczną Godzinki. O 8.00 odprawiona zostanie Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, które wyszły z Warszawy. Głowna suma odpustowa celebrowana będzie o godz. 11-tej. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka

2015-08-13 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „odprawa” przewodników pieszych pielgrzymek

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

Łukasz Masłowski

Tak pielgrzymowano przed epidemią

Tak pielgrzymowano przed epidemią

Piesze pielgrzymowanie w Polsce jest ewenementem na skalę świata, mimo pandemii pragniemy je kontynuować w takiej formie jaka jest możliwa, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - zapewniają przewodnicy pielgrzymek, którzy dziś spotkali się na Jasnej Górze. To okazja, by wymienić się tak bardzo potrzebnymi doświadczeniami, zwłaszcza tymi z ubiegłego roku i usłyszeć głos służb państwowych, co do wytycznych organizacyjnych.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zauważył, że piesze pielgrzymowanie do Częstochowy trwa od XIV w. i wpisane jest w polską pobożność. Podziękował przewodnikom, że zadbali, by w trudnym czasie zachować ciągłość tradycji wykazując się pomysłowością, hartem ducha, zwłaszcza głęboką wiarą w sens ich istnienia i kontynuowania.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję