Reklama

Polska

Kardynał Joachim Meisner na odpuście krzeszowskim

[ TEMATY ]

odpust

sanktuarium

Krzeszów

Waldemar Wesołowski

Blisko 6 tysięcy pielgrzymów przybyło na doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP do krzeszowskiego sanktuarium maryjnego. Uroczystości przewodniczył kard. Joachim Meisner, emerytowany arcybiskup Kolonii.

Przy ołtarzu stanęło 5 biskupów: Zbigniew Kiernikowski - biskup diecezji legnickiej, Marek Mendyk - biskup pomocniczy, Stefan Cichy - biskup senior, Stanisław Dowlaszewicz - pochodzący z Kamiennej Góry, posługujący w Boliwii, Marian Buczek - biskup charkowsko-zaporoski na Ukrainie. Do koncelebry włączyli się księża z dekanatów kamiennogórskich oraz przybyli wraz z pielgrzymami, jak i goście z dalekiej Italii. Obecni byli również przedstawiciele parlamentarzystów i władz lokalnych. Licznie przybyli pielgrzymi z diecezji legnickiej i z różnych stron Polski, jak również z Niemiec i Czech.

Uroczystość uświetniły także poczty sztandarowe grupy rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych oraz Straży Pożarnej.

W homilii kard. Meisner przypomniał o wielkiej roli Maryi w dziele zbawienia człowieka. „Najprostszą drogą do Boga, dla nas ludzi, jest Maryja. Ona jako pierwsza z ludzi została przyjęta do chwały nieba przez swojego Syna - Jezusa Chrystusa. To jest również nasza droga”.

Gość z Niemiec podkreślił, że każdy z nas jest powołany do nieba. „Wieże naszych kościołów wskazują niebo. Określają orientację naszego życia. Przypominają, że każdy z nas nosi w sobie odblask Boga, który wyraża się min. w prawach człowieka, które muszą one być chronione. Ich naruszenie jest zamachem nie tylko na boże podobieństwo człowieka, ale i na samego Boga”.

W dalszej części homilii hierarcha przypomniał, że obecność kościołów w przestrzeni naszego życia gwarantuje nam dostęp do Słowa Bożego. Wiara bowiem rodzi się ze słuchania. „Gdzie nie dba się o kościoły, tam nie może dziać się dobrze z człowiekiem” - zaznaczył Ksiądz Kardynał. Kościoły to również przestrzeń sprawowania Eucharystii. Dotykamy w nich Ciała i Krwi Chrystusa, tym samym rozumiemy lepiej godność naszego ciała. „Tam, gdzie człowiek wchodzi na ołtarze zamiast Boga, zaczyna poniżać swoją godność, , min. poprzez aborcję, manipulacje genetyczne, eutanazję, a ciało ludzkie staje się zwykły materiałem. Człowieczeństwo bez bóstwa staje się bestialstwem” - podkreślił kard. Meisner.

Reklama

Przed takimi problemami staje współczesna Europa. Do nas należy troska o wierność bożej prawdzie - prawdzie o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Ta prawda naszej wiary jest bezkonkurencyjna. „Ludzkie serce pragnie nieba. Świętując wniebowzięcie Maryi, świętujemy naszą przyszłość. Taka perspektywa nadaje naszemu życiu godności i blasku” - zakończył ks. Kardynał.

Po Komunii św. biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odmówił modlitwę poświęcenia ziół i kwiatów, po czym z bazyliki wyruszyła procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo pielgrzymów.

Po Mszy św. wszystkich przybyłych zaproszono na piknik rodzinny z wieloma atrakcjami kulinarnymi i muzycznymi.

To nie była pierwsza wizyta niemieckiego hierarchy u Krzeszowskiej Pani. Kard. Meisner urodzony we Wrocławiu, już jako mały chłopiec przybywał z rodzicami do Krzeszowskiego Domu Łaski jako pielgrzym. To miejsce wielokrotnie odwiedzał również jako biskup i metropolita Kolonii.

Tekst i foto ks. Waldemar Wesołowski

2015-08-15 20:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70 lat z Bożą Opatrznością

Niedziela toruńska 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Anna Głos

Dzieci ubrane w stroje regionalne niosą dary do ołtarza

Dzieci ubrane w stroje regionalne niosą dary do ołtarza

4 września w dniu odpustu parafialnego świętowano na toruńskim Rudaku 70-lecie parafii pw. Opatrzności Bożej. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objęli biskup toruński Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski

Położona w zakolu Wisły dzielnica lewobrzeżnego Torunia wkomponowana w zieleń ogrodów oraz sosnowych lasów jest szczególnym miejscem na mapie Torunia; odczuwa się tu ciszę i spokój, które tak trudno odnaleźć w centrum miasta. Wezwanie Opatrzności Bożej dla tutejszej parafii, jedyne w diecezji toruńskiej, idealnie komponuje się z klimatem dzielnicy. Zostało nadane 25 sierpnia 1945 r., gdy ks. prał. Józef Batkowski, proboszcz sąsiedniej parafii na Podgórzu, poświęcił rudacką neogotycką świątynię służącą do tej pory tutejszym ewangelikom. 20 lutego 1946 r. prymas Polski kard. August Hlond abp gnieźnieńsko-poznański erygował parafię, która od 1992 r. należy do diecezji toruńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję