Reklama

Polska

Zawoja: otwarto Izbę Pamięci św. Jana Pawła II

Fotografie przekazane z prywatnych zbiorów kard. Mariana Jaworskiego, przyjaciela papieża z Polski, składają się m.in. na ekspozycję, która została utworzona w Izbie Pamięci św. Jana Pawła II, którą otwarto w Zawoi pod Babią Górą. Przyszły papież często wędrował po Beskidach.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pamięć

Arturo Mari/Biały Kruk

Ekspozycję poświęcił ks. Ryszard Więcek, proboszcz parafii św. Klemensa. Na wystawie znajdują się m.in. Dużą część przekazał ze swoich prywatnych zbiorów kard. Marian Jaworski. - Jest bardzo ważną postacią dla tego miejsca - mówiła organizatorka wystawy Dorota Marek. - Przez 20 lat przyjeżdżał do Zawoi i spędzał w Księżówce wakacje. Tu odpoczywał, prowadził rekolekcje. Dzięki niemu to miejsce ma taki charakter i to właśnie do kard. Jaworskiego często przyjeżdżał przyszły papież - zaznaczyła D. Marek.

Pozostałe zdjęcia pochodzą z albumów mieszkańców Zawoi. Kilka przekazała Pani Stefania Mazur, która w 1977 roku przygotowywała dzieci do wizyty kard. Wojtyły. W jednej z gablot znajduje się rękopis jej wspomnień z tamtego okresu. Zdjęcia przekazała też rodzina Smyraków, u których kardynał Wojtyła mieszkał w czasie tej wizyty. Obok umieszczono zapis pochodzący z Ksiąg Parafialnych Parafii w Zawoi Centrum, pisany ręcznie przez ks. Władysława Wądrzyka.

Izbę Pamięci odwiedzić można codziennie w godzinach pracy znajdującej się w tym samym budynku Gminnej Informacji Turystycznej, czyli od 8 do 19 a od września do 17. Poza zobaczeniem wystawy jest także możliwość obejrzenia filmu związanego z Janem Pawłem II pt. "Podbabiogórze pamięta, dziękuje".

Co roku parafia w Skawicy koło Zawoi organizuje na początku września rajd po górach, w czasie którego młodzież wspomina wędrówki kard. Karola Wojtyły po Beskidach. W kalendarz uroczystości na stałe wpisał się też cykl "Podbabiogórze pamięta, dziękuje". Ostatnio w jego ramach w Skawicy wystąpił na koncercie artystka Magda Steczkowska.

2015-08-16 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Motoryzacyjne tradycje

Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił w Będzinie nietypową Izbę Tradycji. Nietypową, bo upamiętnia nie ludzi czy wydarzenia, ale motoryzację, a konkretnie tabor autobusowy Przedsięiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Uroczystość odbyła się 10 października. Spółka zgromadziła eksponaty będące świadectwem przeszłości - umundurowanie, dokumenty, bilety, wyposażenie pomieszczeń warsztatowych, elementy konstrukcyjne autobusów, a wreszcie same zabytkowe pojazdy - Jelcz 043 - nazywany popularnie „ogórkiem”, Ikarus 260.04, Jelcz M11 czy pojazd pogotowia technicznego na podwoziu Ikarusa. Wszystkie eksponaty - do których można też wejść - można zobaczyć w Będzinie przy ul. Promyka 30. Prócz autobusów w izbie tradycji można obejrzeć m.in. wyposażenie dawnych warsztatów, historyczne tablice kierunkowe, stare katalogi części zamiennych czy instrukcje serwisowe. Kolekcję uzupełnia kompletna kabina kierowcy ikarusa i prezentacja multimedialna. Izbę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu.

CZYTAJ DALEJ

Szwecja: Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

2023-01-31 12:03

[ TEMATY ]

Szwecja

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.

Nad zakładem znajdującym się nad Bałtykiem w pobliżu portu Nynashamn, dokąd przypływają promy z Gdańska Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, unoszą się kłęby czarnego dymu.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję