Reklama

Franciszek

Franciszek o świadectwie założyciela wspólnoty z Taizé

Znaczenie świadectwa życia Brata Rogera w setną rocznicę jego urodzin, dziesiątą tragicznej śmierci, a także 75-lecie przybycia do Taizé podkreślił papież Franciszek. Jego przesłanie odczytał tam wczoraj podczas popołudniowego spotkania w ogrodzie braci przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.

[ TEMATY ]

Franciszek

wikipedia.org

Papież przypomniał, że jego poprzednik Benedykt XVI określił Brata Rogera mianem „niestrudzonego świadka Ewangelii pokoju i pojednania, pobudzonego ogniem ekumenizmu świętości”. To właśnie ten ogień sprawił, iż utworzył on wspólnotę odgrywającą niezmiernie ważną rolę w budowaniu mostów między chrześcijanami.

Franciszek podkreślił, że Brat Roger był otwarty na skarby tradycji różnych Kościołów, czerpiąc ze źródeł chrześcijaństwa, i potrafił towarzyszyć młodym w ich poszukiwaniach duchowych. Kochał też ubogich, wydziedziczonych, tych, którzy pozornie się nie liczą. „Swoją obecnością i obecnością swoich braci ukazał on, że modlitwa łączy się ściśle z ludzką solidarnością” – napisał Ojciec Święty. Dziękując Bogu za życie Brata Rogera, życzył braciom z Taizé, aby wzorem swego założyciela zawsze dawali wyraźne świadectwo o Chrystusie zmartwychwstałym i zachęcie Brata Rogera, by decydowali się miłować.

Reklama

Wczoraj, podczas prostej modlitwy popołudniowej, obecny przełożony Wspólnoty, brat Alois, dziękował za Brata Rogera, a także za pierwszych braci, którzy do niego dołączyli. Prosił, aby natchnieniem był dla nas jego ekumenizm świętości.

„Ześlij na nas Twojego Ducha Świętego, abyśmy i my byli świadkami pojednania w naszym codziennym życiu. Uczyń nas twórcami jedności między chrześcijanami, kiedy się dzielą, daj nam nieść pokój ludziom, kiedy się spierają. Naucz nas, jak żyć w solidarności z najuboższymi, z tymi, którzy są blisko, i z tymi, którzy są daleko” – powiedział brat Alois.

Dzisiaj większość delegacji opuściła już Taizé. Pozostali jedynie przedstawiciele Kościołów zielonoświątkowych i ewangelikalnych, którzy pragną w tych dniach więcej czasu poświęcić na modlitwę i rozmowy o perspektywach jedności. Przybyła też kolejna grupa ponad 3 tys. młodych, która rozpoczęła tygodniowy cykl refleksji i modlitwy.

2015-08-17 17:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: papież spotkał się w katedrze z księżmi, diakonami i osobami konsekrowanymi

[ TEMATY ]

Mediolan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bardzo żywiołowy, radosny i w dużym stopniu spontaniczny był pobyt Franciszka w katedrze mediolańskiej. Głównym jego punktem było spotkanie z duchowieństwem, diakonami stałymi i osobami konsekrowanymi posługującymi w tej prastarej archidiecezji, zwanej też ambrozjańską od jej pierwszego biskupa i patrona św. Ambrożego.

Po powitaniu przed wejściem do świątyni przez metropolitę mediolańskiego kard. Angelo Scolę Ojciec Święty wszedł do środka, witany entuzjastycznie przez zgromadzone tam osoby. Między innymi pomodlił się przed grobowcem św. Ambrożego, przed którym położył kwiat, następnie przywitał się i chwilę rozmawiał z obecnymi w katedrze przedstawicielami innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich oraz innych religii, imigrantów i mieszkańców miasta. Podszedł również do chorych i ich opiekunów, po czym zasiadł przy stole ustawionym przed głównym ołtarzem, gdzie powitał go oficjalnie kard. Scola.

CZYTAJ DALEJ

Co judaizm, islam i chrześcijaństwo mówią o aborcji, eutanazji, karze śmierci, antykoncepcji i rozwodach?

Cała ludzkość, a zatem każdy z nas, żyje w świecie pełnym pytań, dylematów i wątpliwości. Dopóki jednak zadajemy pytania, jesteśmy wolni. A pytania o stosunek wobec aborcji, eutanazji, kary śmierci, antykoncepcji czy rozwodów dotyczą w najgłębszym sensie godności, wartości i przeznaczenia osoby ludzkiej. Żyjąc w świecie, w którym po sąsiedzku egzystują społeczności tych trzech wielkich religii, warto wiedzieć, co każda z nich mówi o tych fundamentalnych dla wszystkich kwestiach.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję