Reklama

Uroczyste poświęcenie kościoła w Otłoczynie

W niedzielę 8 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie. Świątynia dla każdego chrześcijanina jest miejscem szczególnym, dlatego z wielką radością wierni otłoczyńskiej parafii wyczekiwali dnia poświęcenia.

Niedziela toruńska 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia tego kościoła sięga 100 lat, od początku swego istnienia służył ewangelikom, a od zakończenia II wojny światowej wspólnocie katolickiej. 14 maja 1945 r. mieszkańcy Otłoczyna wystosowali pismo do Wojewody Pomorskiego w Toruniu z prośbą o przekazanie zboru ewangelicko-unijnego na kościół katolicki. Kościół został oddany społeczności katolickiej 1 sierpnia 1945 r., w krótkim czasie stając się filią parafii Toruń-Podgórz. W 1946 r. ogłoszony został świątynią filialną parafii Toruń-Rudak, a od 1968 r. w Otłoczynie powstała samodzielna parafia. Wraz z powołaniem na proboszcza ks. Zbigniewa Walkowiaka w 1998 r. parafianie i wielu przyjaciół otłoczyńskiej świątyni podjęli trud ratowania kościoła. Zakres prac konserwatorsko-remontowych koniecznych do wykonania był ogromny. Jedną z największych trudności był fakt, że parafia jest bardzo mała, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Dzięki Bożemu błogosławieństwu i życzliwości wielu ludzi dzieło rozpoczęte przed pięcioma laty udało się zakończyć. W tym bardzo krótkim czasie w kościele wykonano następujące prace: w 1998 r. miało miejsce osuszenie kościoła, w 1999 r. - kapitalny remont wieży, prace renowacyjne przy witrażu w ścianie wschodniej, całkowita wymiana sieci elektrycznej. W roku 2000 wykonany został całościowy remont dachu kościoła, rekonstrukcja witraży w ścianie południowej, kapitalny remont parkanu przy kościele, natomiast w 2001 r. nastąpiła wymiana tynków wewnątrz kościoła i uzupełnienie spoin na zewnętrznych ścianach. Kolejny 2002 r. to czas nowej aranżacji strefy liturgicznej i malowanie kościoła, natomiast w 2003 r. rozpoczęto kapitalny remont organów. Kościół, jak zwrócił na to uwagę proboszcz ks. Zbigniew Walkowiak, "to jednak nie tylko obiekt zabytkowy, który należy chronić, ale miejsce naszego uświęcania się w życiu sakramentalnym i modlitewnym. Tutaj doświadczamy obecności Boga, który jest i przychodzi przede wszystkim w codziennie sprawowanej Eucharystii". Jako proboszcz, prosił w imieniu własnym i licznie zgromadzonych parafian o dokonanie aktu konsekracji.
Konsekracja (łac. consecratio - poświęcenie) kościoła to uroczysty obrzęd zastrzeżony biskupowi lub jego delegatowi, przez który budynek zostaje przeznaczony do sprawowania kultu chrześcijańskiego. Poświęcenie kościoła odbywa się przez specjalne obrzędy podczas Mszy św.
Niedzielne wydarzenia poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które wygłosił ks. Adam Ceynowa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Rekolekcje miały na celu przybliżyć wiernym, czym jest w życiu wspólnoty parafialnej konsekracja świątyni - by stała się ona prawdziwie Domem Bożym, podnóżkiem Jego chwały, potrzebne są dobre i ofiarne serca ludzi, rozmodlone i wierne.
Uroczysta Msza św., podczas której dokonano obrzędu konsekracji, rozpoczęła się o godz. 14.00, a przewodniczył jej biskup toruński Andrzej Suski.
Na początku została poświęcona woda, którą pokropiono ściany świątyni i zgromadzony lud. Uroczyście w tym dniu zabrzmiał hymn Chwała na wysokości Bogu - wierni wyśpiewali z radością tę pieśń, chwaląc Boga za dar wielkiego dzieła, które w tym czasie dokonywało się w otłoczyńskiej świątyni. Niezwykle wymowne było przyniesienia Ewangeliarza i przekazanie Księdzu Biskupowi, który wręczając go lektorom, wypowiedział modlitwę: "Niech w tej świątyni zawsze rozbrzmiewa Słowo Boże, aby wam odsłonić tajemnice Chrystusa, i przyczynia się do waszego zbawienia w Kościele". Po tych słowach rozpoczęła się liturgia Słowa.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że dzień zesłania Ducha Świętego to dzień konsekracji żywego Kościoła, który dla całej wspólnoty parafialnej jest wieczernikiem, miejscem spotkania z Panem Jezusem, głoszenia Jego Ewangelii, doświadczania Jego mocy w sakramentach świętych. "Przez uroczyste namaszczenie ołtarza i ścian tej świątyni - zaznaczył Ksiądz Biskup - oddajemy ją na zawsze Bogu, by nas tutaj gromadził, jednoczył, uświęcał, obdarzał potrzebnymi łaskami. Nasze świątynie służą po to, by gromadzić się razem, pomagać sobie nawzajem, by człowiek stawał się żywym obrazem Boga". Chrześcijanie zawsze troszczyli się o świątynie, wznosząc je wspólnym wysiłkiem i przyozdabiając w dzieła sztuki. Czym byłyby nasze miasta i wioski bez wież kościelnych, gdyby z nich zginęły świątynie. "Postrzegam z wielkim uznaniem - podkreślił Ksiądz Biskup - ogromny wkład pracy wykonany przy renowacji tego kościoła w ciągu ostatnich lat. Został on przygotowany z wielką starannością do konsekracji, dlatego macie słuszny powód do wspólnej radości i dumy. Pamiętajcie, by w tej pięknej świątyni umieć odkryć piękno własnej duszy, która jest żywą świątynią Ducha Świętego".
Po homilii Ksiądz Biskup namaścił ołtarz olejami świętymi, a następnie naznaczył ściany w miejscach, które określa się mianem zacheuszek (są to świeczniki na ścianach kościoła, oznaczające budowanie Kościoła na fundamencie Apostołów). Kolejnym elementem, przewidzianym w liturgii poświęcenia kościoła było ustawienie na namaszczonym wcześniej ołtarzu kadzielnicy. Podczas tej czynności wypowiedziane zostały słowa: "Niech nasza modlitwa wznosi się przed Tobą, Panie, jak kadzidło, a jak ta świątynia napełnia się miłą wonią, tak niech Twój Kościół promienieje świętością Chrystusa". Na zakończenie obrzędów konsekracji zapalono świece i światło, które rozjaśniło całą świątynię, wlewając w serca wiernych ogromną radość, stając się jej zwiastunem. Radość ta została dopełniona podczas Liturgii Eucharystycznej odśpiewaniem Te Deum.
Po uroczystości Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich uczestników do udziału w pikniku parafialnym, by przy dźwiękach muzyki zespołu "Claritas" i wspólnym biesiadowaniu świętować to doniosłe wydarzenie. Goście i parafianie zgromadzili się również przy krzyżu misyjnym, by wraz z Księdzem Biskupem odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Był to w historii parafii otłoczyńskiej wspaniały dzień, w którego przygotowanie włączyła się wielka rzesza wiernych i przyjaciół. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę chóru Wydziału Teologicznego UMK "Tibi Domine" pod dyr. ks. dr. Mariusza Klimka, który uświetnił swoim śpiewem uroczystość konsekracji. Słowo podziękowania należy skierować także do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że po tylu latach istnienia parafii można było oddać świątynię Bogu na własność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest żal doskonały?

2024-04-22 07:43

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia i nie mamy możliwości przystąpienia do spowiedzi, warto sięgnąć po tryb ratunkowy, jakim jest żal doskonały, który skutkuje odpuszczeniem grzechów, także ciężkich - powiedział PAP doktor teologii dogmatycznej ks. Grzegorz Strzelczyk.

Ks. Strzelczyk zaznaczył, że podstawą wiary katolickiej jest przekonanie, że Chrystus chce nam przebaczać grzechy, a podstawowym i najbardziej namacalnym sposobem, w jaki człowiek może doświadczyć Bożego przebaczenia po chrzcie, jest spowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję