Reklama

Jasna Góra

„Rada pedagogiczna” szkół katolickich obradowała na Jasnej Górze

O integralnym rozwoju młodego człowieka rozmawiali dziś na Jasnej Górze podczas ogólnopolskiej konferencji dyrektorzy szkół katolickich. Spotkanie z udziałem ponad 200. osób stanowiło w przededniu nowego roku szkolnego okazję do rozmów wokół zmian w prawie oświatowym, spraw organizacyjnych oraz programu V Tygodnia Wychowania w dn. 13-19 września, który będzie poświęcony św. Janowi Bosko w związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Wychowawcy Młodzieży.

[ TEMATY ]

szkoła

Bożena Sztajner/Niedziela

- Najważniejszym celem szkoły jest wychowanie integralne człowieka, czyli pomoc w osiągnięciu tego, co jest w nim zaszczepione od samego urodzenia - co Bóg daje każdemu człowiekowi; co mówił św. Jan Bosko - żeby szkoły, oratoria wychowywały ludzi na uczciwych obywateli, dobrych chrześcijan – podkreślił ks. Zenon Latawiec, salezjanin, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.

Swoimi refleksjami na temat roli szkoły w wychowaniu, w szczególności szkoły katolickiej podzielił się także zaproszony na konferencje prof. Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, na co dzień profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Prof. Duda podkreślił także, że szkoła stanowi swoisty model życia społecznego, „musi ona nauczyć człowieka przede wszystkim działania”.

Podczas konferencji pytania: Czego ma uczyć szkoła? Czy kolejna reforma strukturalna? w kontekście wczesnej edukacji postawił dr Stanisław Sławiński. Paweł Głowacki i Andrzej Kowalski z Gimnazjum Przymierza Rodzin w Warszawie podjęli zagadnienie współpracy z rodzicami natomiast Joanna i Mariusz Dzieciątko z Warszawy wskazywali na motywacje i efekty w nauczaniu domowym. Teresa Król z Krakowa wygłosiła referat: „Prawda o wyniku badań IBE nt. edukacji seksualnej”. Mówiono także o „Przewodniku: bioetyka dla młodych” wydanym przez Fundację ‘Jeden z nas’ i Instytut Bioetyki UPJPII i o wychowaniu jako wyzwaniu dla katechezy szkolnej.

Jak podkreślił ks. Zenon Latawiec, jedną z najważniejszych idei, które będą propagowane w programie nauczania szkół katolickich w roku szkolnym 2015/16, będą przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „To są elementy bardzo ważne, mobilizujące, które pokazują rzeczywistość, bo przygotowanie to nie tylko logistyka, ale przede wszystkim przygotowanie duchowe na bazie treści, które są dostępne w ramach tych trzech lat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży”. Przewodniczący Rady Szkół Katolickich zapewnił, że temat Światowych Dni Młodzieży znajdzie swoje miejsce w programie nauczania: „To jest nasze dzieło i musimy to popierać, propagować i tym żyć”.

Reklama

Spotkanie formacyjne Dyrektorów Szkół Katolickich zakończyła Msza św. celebrowana w Kaplicy Matki Bożej . Eucharystii przewodniczył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, a homilię wygłosił ks. Marek Studencki, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tradycyjnie został ponowiony Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej.

Ogólnopolskiej Konferencji towarzyszyły słowa Benedykta XVI „Nauczanie, a ogólnie wychowanie, jest wyrazem miłości Chrystusa i pierwszym z dzieł miłosierdzia duchowego, należących do zadań Kościoła”.

Sierpniowa konferencja dyrektorów szkół katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze. W listopadzie lub na początku grudnia odbywa się Forum Szkół Katolickich, a w marcu ma miejsce także konferencja dyrektorów. Oprócz tego we wrześniu gromadzi się też Forum Szkół Katolickich, które obejmuje dzieci i młodzież. Spotkania mają na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji, jaką jest nauczanie, kształcenie, ale przede wszystkim wychowywanie.

Nowy rok szkolny rozpocznie w Polsce ponad 600 placówek katolickich zrzeszonych w Radzie Szkół Katolickich.

Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boża Jasnogórska.

2015-08-20 21:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbudujemy autorytet nauczyciela

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 40-41

[ TEMATY ]

szkoła

rozmowa

Artur Stelmasiak

Z Anną Zalewską – minister edukacji narodowej – rozmawia Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. Pani Minister wielokrotnie mówiła, że chciałaby przywrócić etos zawodu nauczyciela. Czy obecnie nauczyciel nie cieszy się takim uznaniem, jak kiedyś?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję