Reklama

Złoty Jubileusz w Tuszynie

Uroczystości 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. prał. Stanisława Wieteski, byłego dziekana i proboszcza tuszyńskiej parafii, odbyły się 14 czerwca br. w kościele św. Witalisa Męczennika. Dostojny Jubilat przewodniczył Eucharystii, w której dziękował za łaski i doznane dobrodziejstwa Boże w ciągu minionych lat kapłańskiego życia. Dawny współpracownik Jubilata, ks. kan. Wojciech Danka, proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, przedstawił życiorys i owocną działalność Księdza Prałata.

Niedziela łódzka 28/2003

Urodzony 3 maja 1925 r. w Konopkach k. Mławy, po latach okupacyjnej młodości naznaczonej udziałem w walce o wolność Ojczyzny, wstąpił do WSD w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1953 r. w Łodzi z rąk bp. Michała Klepacza. Droga kapłańskiego życia wiodła Jubilata poprzez parafie w Rogowie, parafii Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Maz., w Głownie, parafii św. Wojciecha w Łodzi. Był proboszczem w Żeroniach, Sędziejowicach, Buczku. Kolejne 31 lat życia Jubilata to przewodzenie wspólnocie tuszyńskiej na stanowisku proboszcza parafii i pełnienia funkcji dziekana dekanatu tuszyńskiego (przez 28 lat). Ta działalność miała dwa główne wymiary: najpierw to troska o sprawy materialne parafii, którym przewodził, niezliczone remonty, naprawy, konserwacje, a także budowa kaplic czy kościoła (w Tuszyn Lesie). Jednak największy oddźwięk i sympatię wzbudzały w osobowości Jubilata jego pogoda ducha, szczera życzliwość i serdeczny kontakt z wiernymi. To budowało atmosferę wzajemnego zaufania i szczerości. 9 października 1991 r. abp Władysław Ziółek mianował ks. Stanisława Wieteskę kanonikiem honorowym Archidiecezjalnej Kapituły Łódzkiej, a 5 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył godnością prałata. Dziękczynna Msza św. stała się okazją do wyrażenia przez przedstawicieli parafii, dzieci, młodzież, dorosłych, przedstawicieli władz lokalnych, serdecznych uczuć wdzięczności za tyle dokonań i kilkadziesiąt lat kapłańskiej obecności. Na uroczystość przybyli kapłani dekanatu tuszyńskiego oraz przyjaciele spoza dekanatu. Po uroczystościach w kościele odbyło się przyjęcie w sali OSP w Tuszynie, podczas którego wygłoszono wiele przemówień i podziękowań dla zasłużonego Księdza Prałata. Swoistą wymowę ma fakt, że parafianie, pragnąc by długoletni ich proboszcz mógł nadal zamieszkać wśród nich, w ciągu jednego roku pomogli wybudować niewielki domek w ogrodzie parafialnym jako miejsce rezydencji ich ukochanego proboszcza. Obecnie ks. prał. Stanisław Wieteska na miarę swoich sił uczestniczy w życiu liturgicznym parafii, pomagając swoją radą i doświadczeniem aktualnemu proboszczowi - ks. kan. Henrykowi Leśniewskiemu, który otrzymał zadanie prowadzenia parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję