Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: pilnie potrzebne środki na rozbudowę Pomnika Katyńskiego

Trwa rozbudowa Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, który powiększy się o tablice z nazwiskami kolejnych 212 osób, związanych z regionem i zamordowanych przez NKWD. Na dokończenie prac potrzeba jeszcze 15 tys. zł.

[ TEMATY ]

Katyń

WIKIPEDIA

Inicjatywę rozbudowy i modernizacji miejsca pamięci podjęło Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska". Obecnie trwa utwardzanie gruntu wokół pomnika i układanie kostki brukowej.

Anna Łakomiec, prezes stowarzyszenia informuje, że dotąd zrealizowane prace wokół pomnika i przygotowanie dwóch kamiennych tablic kosztowały około 20 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży cegiełek, kwest oraz od darczyńców. Na zakończenie rozbudowy monumentu potrzeba jeszcze 15 tys. zł. Nowe nazwiska na Pomniku Katyńskim to efekt badań nad zbrodnią katyńską i stałej weryfikacji danych. Rozszerzoną listę pomordowanych, związanych z regionem świętokrzyskim, opracował Jan Banaśkiewicz.

Reklama

Stowarzyszenie chciało oddać odnowiony pomnik 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, jednak nie będzie to możliwe. Przy dalszym wsparciu mieszkańców Kielc i regionu, planuje się zakończyć prace w kwietniu 2016 r.

Pomnik Katyński to symboliczny grób pomordowanych przez NKWD i ukrytych w dołach w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.

Pomnik powstał w 1990 r. z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Koła Rodzin Katyńskich i mieszkańców Kielc. Zbudowano go w miejscu, w którym przez lata przed Wszystkimi Świętymi nieznane osoby stawiały brzozowe krzyże z napisem „Katyń”. Znikały one następnej nocy. Twórcom zależało na symbolicznym przekazie monumentu i zachowaniu warstwy historycznej.

Reklama

Centralne miejsce pomnika zajmuje płaskorzeźba z Matką Boską Katyńską, obok stoją tablice z czarnego granitu z nazwiskami osób pomordowanych związanych z Kielecczyzną.

Budowę sfinansowano ze składek społecznych. Początkowo nie było wyszczególnionych na tablicach nazwisk pomordowanych. W 1996 r. pomnik rozbudowano o tablice z nazwiskami dzięki inż. Henrykowi Dłużewskiemu ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Janowi Banaśkiewiczowi z Kieleckiej Rodziny Katyńskiej.

2015-08-23 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaduszki Katyńskie w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

Katyń

zaduszki

Marian Sztajner

Promocja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, recital „Nie zobaczysz matko syna” złożyły się na program Zaduszek Katyńskich, które odbyły się wieczorem 2 listopada w auli „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do oazowiczów: tylko człowiek wolny jest w stanie miłować

2021-08-02 18:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

bp Roman Pindel

„Tylko człowiek wolny jest w stanie miłować Boga i bliźniego” – przypomniał bp Roman Pindel, który 2 sierpnia przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem młodzieży i rodzin z Domowego Kościoła uczestniczących w kolejnym turnusie wakacyjnych rekolekcji oazowych różnych stopni.

Podczas Dnia Wspólnoty hierarcha rozważał słowa „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie”, składające się na hasło roku formacyjnego 2021/2022 Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję