Reklama

Mały jubileusz - duża wdzięczność

W dniach, kiedy cały Kościół wołał do Ducha Świętego prosząc o potrzebne łaski nasza wspólnota Łańcucha Apostolskiej Miłości przeżywała swoje jubileuszowe czuwanie - zamknięte rekolekcje w Archidiecezjalnym Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu (ul. Benedyktyńska 5). Razem dziękowaliśmy i wielbiliśmy Boga za 15 lat naszej służby Ojcu Świętemu, Kościołowi przemyskiemu i młodzieży.

Niedziela przemyska 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed piętnastu laty duszpasterze młodzieży diecezji przemyskiej zwrócili się do chorych i starszych osób z prośbą o wsparcie modlitewne młodzieży i kapłanów z nią pracujących. Zgłosiła się "garstka" osób tworząc Łańcuch Apostolskiej Miłości. Ofiarnie podjęli się przyjmowania cierpienia z ręki Boga Ojca z poddaniem się woli Bożej; znoszenia cierpienia w zjednoczeniu z Męką Chrystusa; ofiarowania swojego cierpienia Bogu za zbawienie świata i przybliżenie Królestwa Bożego; polecania Bogu naszej archidiecezji, szczególnie duszpasterzy młodzieży, misjonarzy, rodziców i wychowawców, a przede wszystkim młodzieży najbardziej zagrożonej; w miarę możliwości codziennego odmawiania modlitwy w tych intencjach.
20 lutego 1998 r. ks. Franciszek Rząsa skierował pierwszy list do osób będących żywymi ogniwami rodzącego się Łańcucha Apostolskiej Miłości. Kilka tygodni później, w jeszcze większej wspólnocie, podczas Mszy św. rezurekcyjnej (3 kwietnia 1988 r.) sprawowanej w intencji chorych, Łańcuch Apostolskiej Miłości (ŁAM) przeżył swą uroczystą inaugurację. Od tej chwili ŁAM szybko się rozrastał, ogarniając coraz to większą liczbę osób.
Wszyscy zgłaszający się do ŁAM-u otrzymują dyplom przynależności podpisany przez Księdza Arcybiskupa, teksty modlitw, imiona ludzi młodych, kapłanów i misjonarzy potrzebujących szczególnego wsparcia. W taki to sposób powstaje owocna adopcja duchowa. W intencji całej wspólnoty odprawiana jest przez ks. prał. Franciszka Rząsę - dyrektora Archidiecezjalnego Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu - Msza św.; w noc Bożego Narodzenia - Pasterka, święto Matki Bożej z Lourdes tj. 11 lutego, poranek Wielkanocny - Rezurekcja, święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych tj. 6 lipca, święto Matki Bożej Różańcowej tj. 7 października oraz we wspomnienie Wiernych Zmarłych tj. 2 listopada. Podczas tej ostatniej modlimy się szczególnie za tych ze wspólnoty, których Pan Bóg powołał już do siebie. Regularnie pięć razy w roku kierujemy do każdego członka ŁAM-u list, w którym podejmujemy krótką katechezę, informujemy o aktualnej działalności duszpasterskiej, a przede wszystkim polecamy modlitwom bieżące sprawy Kościoła. Na listy te często otrzymujemy odpowiedzi i w ten sposób nawiązuje się łączność, która przybliża wzajemnie do siebie, pomaga poznać się, a współpraca staje się bardziej owocna.
Obecnie w naszej archidiecezji i poza jej granicami jest nas około 2 300 osób. Świadomi powołania do służby drugim, sami pragniemy nieustannie pogłębiać swoją wiarę i wzmacniać siłę Ducha poprzez uczestniczenie w rekolekcjach zamkniętych, organizowanych dla nas i naszych sympatyków.
W dniach od 29 maja do 1 czerwca br. uczestniczyliśmy w Jubileuszowych Rekolekcjach. W historii naszej wspólnoty była to 21. seria zamkniętych ćwiczeń duchowych.
Wszystko rozpoczęło się od Godziny Miłosierdzia w dniu 29 maja. W modlitewnym nastroju, wyciszeniu przygotowaliśmy się do Eucharystii, która rozpoczęła całonocne czuwanie. Chrystus, żywy i prawdziwy obecny w Najświętszym Sakramencie, wsłuchiwał się w nasze proste słowa modlitwy, przesuwane paciorki różańca, sercem wyśpiewane pieśni oraz w ciszę wypełnioną uwielbieniem. O godz. 23.00 rozpoczęła się procesja. Wzorem nabożeństw fatimskich wyruszyliśmy do wyznaczonych na terenie ośrodka stacji różańcowych, gdzie zostały poświęcone i zawieszone dwie nowo wyrzeźbione tablice przedstawiające tajemnicę Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia. W świetle gwiazd i świec odmawialiśmy Tajemnice Światła. Czas płynął. Cieszyliśmy się Duchem Bożej i ludzkiej obecności, cudowną pogodą i wdrażaliśmy kolejne punkty programu rekolekcji. O godz. 24.00 przeżywaliśmy Maryjną Pasterkę, a po niej czuwaliśmy z Matką do godz. 6.00. Tu dokonała się weryfikacja naszych sił, a słowa Jezusa skierowane do Piotra w Ogrodzie Oliwnym: "Szymonie, śpisz? Jednej godziny nie mogłeś czuwać? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe" (Mk 14, 37b-38) - stały się swoistym i osobistym doświadczeniem.
W piątek żywo towarzyszyła nam postać "ciepłego" św. Józefa Sebastiana Pelczara - biskupa. W konferencjach, które głosił ks. prał. Franciszek Rząsa, często przewijał się motyw jego życia wypełnionego umiłowaniem Boga oraz wielka troska o swoich podopiecznych. Św. J. S. Pelczar zaświadczył o ogromnej miłości Boga, o Jego Ojcowskiej trosce o każdego oraz nieustannej otwartości dialogu z nami. To cudowne doświadczenie być dorosłym, w sędziwym wieku, a czuć się w Bożej obecności ufnym dzieckiem.
Poranny śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny wszystkim uświadomił, że to już sobota. Wśród gęsto zapisanego planu znalazł się czas na mocną dawkę patriotyzmu. Przyjaciele sługi Bożej Anny Jenke zorganizowali spotkanie, którego hasłem było: Pomnożyć wiarę, podzielić dobro przy Annie. Ks. dr hab. Henryk Misztal dzielił się swoim poznaniem osoby Anny Jenke ukazując aktualność jej przesłania. Po czym nastąpiła godzina wspomnień byłych uczniów o swojej profesorce.
Padło tu wiele dobrych słów o Annie - jej życiu i pedagogicznej pracy. Kotłowały się myśli, zachwyt, uznanie, wdzięczność... Wyrywało się też pytanie: gdzie są nasi nauczyciele? Jacy oni naprawdę są? Czy dobre rzeczy można mówić tylko o świętych? Był to cudowny program i ukazał kawał naszej kochanej Polski. Deklamowane wiersze, pieśni polskie i patriotyczne oraz tańce ludowe sprawiły, że znów "zapachniało" Polską.
To jeszcze nie wszystko... W godzinach popołudniowych do naszego rekolekcyjnego wieczernika dołączył bp Adam Szal. O godz. 17.00 przewodniczył Eucharystii, wygłosił homilię i udzielił błogosławieństwa. Te wyjątkowe odwiedziny zakończył wspólny posiłek.
Wieczorne spotkanie wypełniły wspomnienia. Co, gdzie i jak było?... Przeprowadzony konkurs wiedzy o archidiecezji przemyskiej został uwieńczony rozdaniem nagród. Sobotni dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą, której "klamrą" był Apel Jasnogórski.
Niedziela - dzień kończący rekolekcje. I co dalej?... Ziarno zostało rzucone, a o jego możliwościach wzrostu rozmawialiśmy w małych grupach. Oto świadectwa uczestników:
"Będę nadal modlić się w intencji osoby ochrzczonej w 20. roku życia, która miewa zachwiania w wierze", Maria lat 72
"Od kilku lat modlę się usilnie z ufnością o nawrócenie 2 osób, wierząc, że nawet choćby po mojej śmierci nastąpi nawrócenie", Wiktoria lat 70
"W dalszym ciągu podejmować będę modlitwę za wielu ludzi, również za tych, którzy nie są mi życzliwi", Helena lat 68
"Podejmuję modlitwę za alkoholika z rodziny - wierzę, że odejdzie od nałogu", Janina lat 68
"Podejmuję dar modlitwy za swoich sąsiadów, który odeszli od Boga oraz za nieprzyjaznego mi człowieka", Julia lat 68
"Podejmę modlitwę do Ducha Świętego o poszerzenie aktywnego grona członków ŁAM-u", Maria 74
"Nadal będę modlić się za kapłanów, a szczególnie za misjonarzy oraz za moich spowiedników", Zofia lat 72.
A oto wspólne refleksje osób z Przemyśla i okolic:
"Dążyć do tego, aby wykazać, że pobyt na rekolekcjach zaowocował nową i mocną motywacją, dzielenia dobra z drugim człowiekiem:
* podjąć modlitwę stałą, nieustającą o nawrócenie kogoś z rodziny,
* przełamać opory wobec kogoś, kto jest trudną osobą w codziennym pożyciu, albo bardzo potrzebuje pomocy,
* wybaczyć wyrządzoną przez bliską osobę krzywdę odpowiadając dobrocią
* modlić się za wstawiennictwem sługi Bożej Anny Jenke za młodzież z mojej rodziny
* pomagać chorej sąsiadce i cierpliwie wysłuchiwać jej problemy,
* mówić o bliźnich tylko dobrze, albo wcale,
* wspólne postanowienie całej grupy to podjęcie modlitwy do Ducha Świętego za naszych kapłanów.

W tych dniach wieczernik rekolekcyjny tętnił życiem całej wspólnoty Łańcucha Miłości Apostolskiej. Myślą i modlitwą ogarnęliśmy wszystkich żywych i zmarłych jej członków. Uczestnicy rekolekcji dzielnie reprezentowali swoje małe, parafialne ogniwa ŁAM-u z Walawy, Przemyśla, Domaradza, Skołoszowa, Mołodyczy, Zadąbrowia, Siedleczki, Duńkowic, Tywoni, Kniażyc, Leżajska, Woli Zarczyckiej, Dąbrówki, Zapałowa, Ubieszyna, Pełkiń, Kalnikowa, Woli Dalszej, Makowiska, Grochowiec i Jarosławia.
Wdzięczni Bogu ogrom otrzymanych łask, w tym doświadczenie radości mającej swe źródło w duchowej służbie drugim, ponownie zapraszamy wszystkich ludzi starszych, samotnych do otwarcia swoich serc na współpracę apostolską na rzecz młodzieży i ich duszpasterzy.
Zgłoszenia prosimy przesyłać pod adresem sekretariatu ŁAM-u (ul. Grodzka 11, 37-700 Przemyśl) lub ks. Franciszek Rząsa, ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję