Reklama

Edukacja

Autor podręczników do religii: trzeba odpowiadać młodym na ich fundamentalne pytania

Podczas lekcji religii obok realizowania programu warto odpowiadać na pytania młodych ludzi, bo zadają ich coraz więcej - mówił o tym katechetom w Tarnowie ks. dr hab. Paweł Mąkosa, prof. KUL. Jest on gościem Odpraw Katechetycznych w diecezji tarnowskiej. Wykładowca akademicki i autor katechizmów podkreśla, że często młodzi zadają pytania fundamentalne.

[ TEMATY ]

katecheza

Artur Stelmasiak

- Robiliśmy wśród młodzieży różnego rodzaju ankiety i młodzi pytają nas często o rzeczy podstawowe, nawet czy Bóg istnieje i czy Chrystus naprawdę zmartwychwstał? W tym świecie, który dostarcza im wielu sprzecznych informacji nie potrafią się odnaleźć. To jest nasza rola - najpierw odpowiedzieć na pytania, a potem przekazywać zestaw prawd wiary, sakramentów i zasad moralnych - dodaje duchowny.

„Od katechezy do ewangelizacji. Paradoks czy znak czasu?” to tytuł wykładu ks. Pawła Mąkosy z KUL podczas spotkań z księżmi, siostrami zakonnymi i świeckimi katechetami.

Reklama

W tym roku mija 25 lat od powrotu nauczania religii do szkół publicznych. Wykładowca KUL zachęca katechetów, by dobrze wykorzystali dwie godziny religii w szkole. „Przez te 25 lat dzięki szkole wypracowaliśmy podstawę programową i programy. Są coraz lepsze pomoce. Problemem jest to, że nie do końca potrafimy wykorzystać to, że mamy dwie godziny tygodniowo kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Gdybyśmy zrobili świetne katechezy, to nikt by nigdzie nie odchodził i nie narzekał, a byłoby to dla młodzieży interesujące i owocne” - dodał.

Ważnymi tematami poruszanymi podczas spotkania były także przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i duszpasterstwo dzieci. Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii podkreśla, że duszpasterstwo dzieci powinno się rozpoczynać jeszcze przed ich narodzeniem i dotyczyć rodziców i chrzestnych.

„Szczególną uwagę powinno się zwrócić na katechezę chrzcielną i przygotowanie do sakramentu małżeństwa, a więc także i do odpowiedzialnego i dobrego rodzicielstwa. Kolejnym etapem jest katecheza w szkole, która powinna być kontynuowana w parafiach. Dotyczy to szczególnie katechezy dzieci przygotowujących się do sakramentów świętych" - powiedział.

Reklama

Temat Światowych Dni Młodzieży także ma się pojawić na katechezie. Przygotowano na ten temat specjalne konspekty. Zdaniem katechety ks. Bronisława Zielińskiego, ŚDM to wielkie wydarzenie i wyzwanie. „ Będzie to okazja do większej integracji młodzieży, dania im szansy działania i realizacji pomysłów. Wiele informacji o ŚDM jest w mediach, warto z nich korzystać, a także nawiązywać na katechezie do papieskiego nauczania i orędzi do młodych” - podkreśla.

Tymczasem ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego zachęca rodziców, by interesowali się tym jakie grupy są zapraszane do szkół. „Są różne niebezpieczeństwa wynikające z działania niektórych grup, które odwiedzają szkoły i mają destrukcyjny wpływ na pracę wychowawczą . Tu jest wielka rola i odpowiedzialność rodziców, by się interesowali, zaangażowali i wiedzieli kto chce się spotykać z uczniami i w jakim celu” - dodaje.

W diecezji tarnowskiej uczy religii prawie tysiąc trzysta osób. Odprawa katechetyczna dla kolejnej grupy księży odbędzie się także w piątek od godz. 9.30 w WSD, a w sobotę takie samo spotkanie będzie w Nowym Sączu. O 9.30 przy parafii św. Małgorzaty spotkają się księża, a siostry zakonne i świeccy w „Kanie” przy ul. Kunegundy 12a.

2015-08-27 15:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechezy dla młodzieży i dorosłych

[ TEMATY ]

Częstochowa

katecheza

parafia św. Zygmunta

Archiwum Drogi Neokatechumenalnej

W poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie będą głoszone katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych.

W poniedziałek 22 lutego br. o godz. 19.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1, rozpoczynają się katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. Będą głoszone przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej przez cały Wielki Post w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00. Nie obowiązują żadne zapisy. Można dołączyć na dowolnym etapie ewangelizacji. "Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4).

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję