Reklama

Europa

Kard. F. Montenegro: Biblia i Koran na łodziach uchodźców

Człowiek ze swej natury odczuwa absolutną potrzebę Boga – powiedział metropolita Agrygentu na Sycylii kard. Francesco Montenegro, otwierając tam wystawę „Biblia i Koran na Lampedusie”. Pokazano na niej święte księgi chrześcijaństwa i islamu, znalezione na łodziach migrantów bądź przy ofiarach morskiej przeprawy z Afryki Północnej do Południowych Włoch.

[ TEMATY ]

uchodźcy

Włochy

youtube.com

„Emigracja nie jest złem, ale przejawem istniejących na świecie niesprawiedliwości. Tylko wówczas gdy je pokonamy, uda się powstrzymać migracje” - uważa kardynał, kierujący komisją episkopatu Włoch ds. migrantów oraz Fundacją Migrantes.

To właśnie na teren jego metropolii, obejmującej m.in. wysepkę Lampedusa, przybywa najwięcej uchodźców. Hierarcha zwrócił uwagę, że jeśli jeszcze kilka lat temu migracja miała głównie charakter ekonomiczny, to „obecnie ludzie uciekają przed kolejnymi wojnami, głodem i prześladowaniem za wiarę”. „Oburzamy się na myśl, że ludzie nie mają co jeść i pić, ale wiadomość o tym, że nie mogą w wolności wyznawać swojej wiary, nie robi już na nas takiego wrażenia” – ubolewa kardynał. Przypomniał zarazem, że mówiąc o potrzebach ludzkich wymieniamy wodę, pożywienie czy leki, zapominając o duchowym wymiarze osoby.

A tymczasem człowiek z samej swej natury odczuwa absolutną potrzebę Boga, co potwierdza otwarta obecnie wystawa. „Wiele kart Biblii i Koranu jest zużytych przez lekturę, przemodlonych; niektóre są popodkreślane czy też znajdują się na nich dopiski świadczące o wierze ich właścicieli” – podkreślił włoski purpurat. Zaznaczył, że wystawa chce unaocznić właśnie duchowy i religijny wymiar migracji, ale też przypomina, że gdy człowiek potrzebuje pomocy i ocalenia, nikt nie patrzy na jego credo religijne, tylko niesie ratunek.

„Rosnące zjawisko migracji jest wyzwaniem społecznym. Musimy jednak nauczyć się dostrzegać Chrystusa na łodziach uchodźców. W przeciwnym wypadku będziemy ateistami jedynie uznającymi się za wierzących” – stwierdził kard. Montenegro, znany ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza na rzecz migrantów.

2015-08-27 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel COMECE do władz państw członkowskich UE o przyjęcie uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

COMECE

Adobe Stock

O relokację i przyjęcie uchodźców w geście konkretnej solidarności apeluje Komisja Episkopatów Krajów Unii Europejskiej. W ten sposób biskupi przyłączają się do dzisiejszego wezwania Papieża Franciszka skierowanego do władz krajów członkowskich.

W apelu podpisanym przez przewodniczącego COMECE czytamy, że ostatnia podróż Ojca Świętego na Cypr i do Grecji po raz kolejny pokazała dramatyczną sytuację, a czasami również desperacjię naszych braci uchodźców w niektórych krajach Europy, którzy czekają, aż usłyszymy ich głosy proszące o naszą pomoc i uwagę. Kościół w Europie nie może pozostać obojętny na takie wezwanie i powinien odpowiedzieć z odnowionym zaangażowaniem, proroczym głosem i konkretnymi wyrazami solidarności wobec tych uchodźców, dzieci Bożych, ludzi mających twarze, biografie i rodziny, którzy potrzebują nas teraz bardziej niż kiedykolwiek.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję