Reklama

Edukacja

Socjolog z ISKK: Religia w szkole - zjawiskiem społecznie stabilnym

Nauczanie religii w szkole w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce jest zjawiskiem społecznie stabilnym - podkreślił Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

[ TEMATY ]

religia

TOMASZ LEWANDOWSKI

Socjolog poinformował, że utrzymuje się stały poziom uczestnictwa uczniów w lekcjach religii, który oscyluje w okolicach 90 proc. Równie stabilna jest sytuacja jeśli chodzi o społeczne poparcie dla nauczania religii w szkole - wyraża je ok. 80 proc. Polaków.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w ciągu 8 lat (2006-2014) ogólna liczba nauczycieli wzrosła o 3,2 proc. natomiast zmalała o 5 proc. liczba nauczycieli religii wszystkich wyznań. Udział katechetów w ogólnej liczbie nauczycieli spadł z 5 proc. do 4,6 proc.

Reklama

Nowotny zwrócił również uwagę, iż zawód nauczyciela religii jest znacznie mniej sfeminizowany niż przeciętnie zawód nauczyciela w Polsce. O ile mężczyźni w ogóle nauczycieli stanowią niecałe 18 proc., wśród nauczycieli religii jest ich ponad 45 proc., gdyż znaczną liczbę katechetów stanowią księża.

Zmienia się też średni wiek nauczycieli, który wynosi obecnie 43 lata. Grono nauczycielskie się starzeje - mówią statystycy. - Nauczyciele religii są generalnie młodsi - zauważa socjolog z ISKK.

Poinformował też, że liczba katechetów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych diecezjach. - Są diecezje o bardzo dużej liczbie katechetów jak np. lubelska - 1494, katowicka - 1380 i krakowska 1333, co wynika ze struktury tych instytucji kościelnych - wyjaśnił Nowotny.

Reklama

Z danych Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania za rok 2014/2015 wynika, że najwięcej katechetów - bo 14400 uczy w szkołach podstawowych, 6964 uczy w gimnazjach, 5870 - w przedszkolach, 3009 - w liceach ogólnokształcących, 2281 w technikach i liceach zawodowych, 1400 - w szkołach zawodowych i innych.

Największą grupę nauczycieli religii stanowią świeccy - jest ich 14344. Religii w szkołach uczy także 8381 księży diecezjalnych, 1989 sióstr zakonnych i 799 zakonników. Przy czym księża diecezjalni i zakonni najczęściej uczą religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast w przedszkolach i szkołach podstawowych dominują katecheci świeccy i siostry zakonne.

Zróżnicowany jest też odsetek uczniów zapisanych na lekcje religii. Na religię chodzi 83,9 proc. przedszkolaków, 91,5 proc uczniów szkół podstawowych, 90,8 proc. gimnazjalistów, 84,8 proc. - licealistów, 84,6 proc. uczniów techników i liceów zawodowych i 89,5 proc. uczniów zawodówek.

2015-08-28 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: rząd socjalistyczny zapowiada kampanię walki z „wirusem religijnym”

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Francja

religia

BOŻENA SZTAJNER

Rządzący obecnie Francją socjaliści zamierzają utworzyć w kraju w przyszłym roku Krajowe Obserwatorium Świeckości. Formalnie będzie ono miało za zadanie „kształtowanie sposobów przekazywania «moralności publicznej», aby znalazła ona godne siebie miejsce w szkole”, ale – zdaniem wielu komentatorów – w praktyce będzie się to przekładać na łamanie wolności religijnej, wydalanie z kraju tych muzułmanów, żydów i chrześcijan, których władze uznają za nosicieli „patologii religijnej”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję