Reklama

Polska

Bp Szal: ruch Światło-Życie ma służyć odnowie życia Kościoła

Ruch Światło-Życie ma służyć odnowie życia Kościoła – powiedział bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, podczas pielgrzymki Oazy z archidiecezji przemyskiej do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Monika Książek

Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej wskazywał, że w Ruchu Światło-Życie jest wiele miejsca na służbę, istnieją bowiem diakonie, które w różny sposób posługują wspólnocie i Kościołowi. - Ruch Światło-Życie ma służyć odnowie życia Kościoła, życia parafialnego. Mamy być obecni w parafii, w takiej czy innej formie, ale mamy być widoczni. Nie na pokaz, ale na świadectwo. Mamy żyć życiem parafii, diecezji i Kościoła powszechnego, realizując oczywiście charyzmaty, które odczytujemy, które są nam przeznaczone – tłumaczył bp Adam Szal.

Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie stawiał zebranym Maryję jako wzór zasłuchania w Boże słowo i modlitwy. - Kościół ma słuchać Bożego słowa, ma je przyjmować, rozważać i według tego słowa układać swoje życie – mówił.

Reklama

- Mamy trwać na modlitwie, podczas Eucharystii, podczas rekolekcji i naszych spotkań formacyjnych, podczas pogłębiania swojej wiary. Poprzez modlitwę wstawienniczą i naszą modlitwę, która jest otwarta na potrzeby bliźnich, jesteśmy Kościołem proszącym, jak Maryja – kontynuował.

Bp Szal wyjaśniał, że chcąc być zjednoczonym z Maryją, trzeba przyjąć postawę służby i oddania się Chrystusowi. – To będzie najpiękniejszy sposób na naśladowanie Maryi, która jest Służebnicą Pańską – powiedział.

W przemyskiej Oazie powstały w tym roku dwie nowe diakonie: środków materialnych i miłosierdzia. - To bardzo ważne diakonie. Powstały, żebyśmy czuli się coraz bardziej odpowiedzialni za dzieło materialne Ruchu oraz za dzieła miłosierdzia. Uważam, że otwierają się nowe perspektywy. Chcemy rzeczywiście otworzyć się na miłosierdzie, do czego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek – powiedział ks. Daniel Trojnar, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w archidiecezji przemyskiej.

W turnusach rekolekcyjnych Ruchu Światło-Życie w archidiecezji przemyskiej uczestniczyło 2577 osób – 1688 na oazach dziecięcych i młodzieżowych oraz 889 na oazach rodzin. 36 osób zostało animatorami grup, a 46 przyjęło krzyż animatorski i zostało animatorami Ruchu.

2015-08-29 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oazowicze ruszyli na rekolekcje

Piętnastodniowe rekolekcje wakacyjne w Ruchu Światło-Życie są zwieńczeniem całego roku formacji oraz impulsem do dalszego działania. – Jestem na oazie pierwszy raz. Przyjechałam na nią za małą namową moderatora oraz moich przyjaciółek, które już na niej były, po to, by zbliżyć się do Boga. Chcę polepszyć swoją relację z Nim. Po kilku dniach pobytu na rekolekcjach zaczynam otwierać się na Pana Boga. Obok modlitwy można nawiązać tutaj nowe znajomości – podkreśla Aleksandra Niekurzak z parafii św. Floriana w Koprzywnicy. Można podczas takich wyjazdów fizycznie i psychicznie wypocząć od regularnego chodzenia do szkoły, systematycznej nauki czy nawet codziennych naszych przyzwyczajeń. Z drugiej strony jest to czas duchowego wzmocnienia i weryfikacji swojej relacji z Bogiem. Nie do przecenienia są również nowe znajomości, które się zawiera – często są to też przyjaźnie trwające potem całe życie. – Na oazę wakacyjną przyjechałam dlatego, że można tu dobrze wypocząć i poczuć ducha wspólnoty. Poza tym to okazja do pobytu, moim zdaniem, w najpiękniejszych górach, jakimi są Bieszczady. Pierwszy stopień Oazy Nowego Życia to też pierwszy krok do zostania animatorem – zauważa Małgorzata Kozioł z parafii w Majdanie Królewskim.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję