Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: Kroczmy drogą prawdy!

Kroczmy drogą prawdy, kroczmy drogą życia – apelował dziś kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w Pasierbcu. Metropolita krakowski podkreślił, że żaden chrześcijanin nie może korzystać z pogańskich praw, bo obowiązuje go prawo Boże, wyrażone w naturze. Wskazywał, że tylko przestrzeganie tego prawa zapewnia nam przyszłość i szczęście, gdyż pomoże nam kroczyć drogą prawdy, wiodącą do życia wiecznego.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia kardynał przypomniał w homilii, że w centrum duszpasterskiej troski Kościoła pozostaje rodzina. Podkreślał, że o jej dobro musimy wspólnie zabiegać, zwłaszcza wobec trudności jakich doświadcza m.in. zdrad, zaniku miłości, a zwłaszcza plagi rozwodów. Jak dodał kardynał do tego dochodzą zagrożenia z zewnątrz i to ze strony tych, których zadaniem powinna być troska o dobro wspólne.

„Kościół głosi i powtarza oczywistą prawdę, że małżeństwo jest związkiem miłości mężczyzny i kobiety, a nie osób tej samej płci. Kościół głosi, że płci człowieka nie można dowolnie zmieniać i zapisywać mu dokumentach płci w zależności od osobistego poczucia. Wtedy w sposób absurdalny zmieniamy porządek rzeczy, porządek natury.

Reklama

Kościół głosi, że życie ludzkie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Broni każdego człowieka, dlatego Kościół przypomina, że niemoralna jest metoda in vitro, w której ewentualne poczęcie dziecka okupione jest często śmiercią. Niemoralne jest również stosowanie pigułki, która powoduje śmierć poczętego dziecka, a dostęp do niej mają już piętnastoletnie dziewczyny. Pytam czy tak chcemy budować przyszłość naszego narodu na cywilizacji śmierci? Jaka powinna być nasza odpowiedź?” - powiedział kard. Dziwisz.

Przypominając, że polski papież ustanowił Światowe Dni Młodzieży, metropolita krakowski dodał, że jest to wielki i trwały owoc jego pontyfikatu. „Za niecały rok będziemy gościć młodych z całego świata. Przyjdą, bo są ciekawi ojczyzny Jana Pawła II, przyjdą do naszych diecezji i parafii, a później do Krakowa, który dla milionów ludzi kojarzy z Janem Pawłem II. Przyjdą, by ubogacić się wiarą Kościoła w Polsce i byśmy my sami ubogacili się entuzjazmem, młodością i ich wiarą” - podkreślił.

Kardynał dziękował za pamięć o Światowych Dniach Młodzieży i prosił, aby nadal modlić się w tej intencji. Głównym motywem modlitwy podczas odpustu w Pasierbcu jest właśnie prośba za przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Na zakończenie Mszy od kustosza sanktuarium ks. Józefa Waśniowskiego, kardynał otrzymał makietę piątej stacji Drogi Krzyżowej z Pasierbca, gdzie postać Szymona Cyrenejczyka wyraża posługę św. Jana Pawła II. Tymczasem metropolita krakowski przywiózł do Pasierbca kielich ze zbiorów Jana Pawła II, który papież otrzymał od studentów w Rzymie.

Przez dziewięć dni do sanktuarium przybyły pielgrzymki piesze i autokarowe, nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale również m.in. z rzeszowskiej i kieleckiej. Tłumy modliły się także w nocy podczas maryjnej Pasterki pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Dziś w nocy na Mszy św. biskup ogłosił ks. Józefa Waśniowskiego, kustosza sanktuarium - kapelanem Jego Świątobliwości.

W Pasierbcu modlili się także abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo z Częstochowy, bp Stanisław Salaterski i bp Władysław Bobowski oraz tysiące wiernych. Podczas uroczystości poświęcono także Ogród Maryjny.

Cudowny Obraz w Pasierbcu, ufundowany przez Jana Matrasa przedstawia Maryję w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Maryja stoi na kuli ziemskiej, depcze głowę węża i ma księżyc pod stopami. Wokół niej widać aniołów, którzy otaczają Maryję i radują się z Jej chwały. Przez 159 lat Cudowny Obraz był przedmiotem czci przez wiernych w starej kapliczce, która w międzyczasie stała się powszechnie uznanym sanktuarium. Do kulminacyjnego punktu w dotychczasowym kulcie, jakim była koronacja, przyczyniły się długie lata wzmożonej czci obrazu, pielgrzymki wiernych, dawane świadectwa, prośby i podziękowania na kartkach,licznie zamawiane Msze św., a przede wszystkim wiele nadzwyczajnych łask otrzymywanych za pośrednictwem Maryi. Uroczysty akt koronacji miał miejsce 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia Obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt. Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami dokonał ówczesny biskup diecezji tarnowskiej Józef Życiński. Ta podniosła uroczystość zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych oraz kilkuset kapłanów a także wielu biskupów z Polski i z zagranicy. Mimo deszczu i niesprzyjającej aury, wierni niestrudzenie trwali na modlitwie i wysławiali Maryję. Akt koronacji potwierdził żywotność i autentyczność kultu, spontaniczność wiary i głębokiego przywiązania oraz miłości do Matki Bożej.

2015-08-30 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: publiczne śluby członków „Fraternitas Jesu”

[ TEMATY ]

bractwa

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

W sobotę wieczorem w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich publiczne śluby złożyło dziesięciu członków bractwa „Fraternitas Jesu”. „Noście w waszym sercu herb Bractwa – obraz kuli ziemskiej z ustawionym na niej krzyżu, symbolizującym królowanie nad światem naszego Ukrzyżowanego Pana – Miłosiernej Miłości” – mówił w homilii do zgromadzonych kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że braci połączyła idea, by swojemu chrześcijańskiemu życiu nadać głębszy sens. „Po długim okresie formacji, dla niektórych dziesięcioletnim, po zatwierdzeniu Statutu Bractwa przez Kościół, nadszedł dziś czas, by przyświecający wam ideał życia i służby przypieczętować w formie publicznych ślubów” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję