Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny: Solidarność upomniała się o człowieka i jego godność

Abp Józef Kupny przewodniczył 30 lipca w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka, zwanym wrocławską świątynią "Solidarności", Mszy św. z okazji 35. Rocznicy powstania związku. W homilii przypomniał, że kiedy trwały strajki i podpisywane były Porozumienia Sierpniowe, Kościół był z protestującymi oraz z tymi wszystkimi, którzy nie bacząc na konsekwencje, zagrożenia i represje, upominali się o respektowanie godności osoby ludzkiej oraz jej praw w miejscu pracy.

[ TEMATY ]

Solidarność

abp Józef Kupny

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Dodał jednak przy tym, że misja Kościoła ma charakter religijny. Ma on bowiem prowadzić do Chrystusa, troszczyć się o dobra duchowe swoich dzieci, o ich zbawienie.

Reklama

- Kościół respektuje autonomię władzy świeckiej, a w swym działaniu idzie wiernie za przykładem Chrystusa – mówił abp Kupny, dopowiadając: - Misja Kościoła nie byłaby pełna, gdyby przechodził obojętnie wobec pokrzywdzonych i tłumacząc, że zadanie trwania przy potrzebujących jest aktualne również teraz, gdy zmieniła się sytuacja geopolityczna i gospodarcza Polski. Hierarcha nawiązał do nauczania papieża Piusa XI, który w 40. rocznicę wydania encykliki "Rerum novarum" napisał: "Tak trzeba organizować produkcję, aby człowiek z warsztatu pracy, z którego materia wychodzi udoskonalona, sam nie wychodził gorszy". W tym kontekście pytał: co można jeszcze zrobić dla ludzi pracy?

- Dzisiaj związkowcy wyznaczają sobie nowe cele, m. in. dorównanie do tych standardów socjalnych, w jakich żyją pracownicy w bogatszych krajach Unii Europejskiej. To wszystko zasługuje na uznanie i poparcie. Świadczy również o tym, że jest kontynuowana zapoczątkowana wtedy pokojowa walka o godne życie człowieka pracy - mówił i dodał, że trzeba ją zawsze prowadzić w duchu solidarności. W dalszej części homilii abp Kupny przypomniał, że solidarność nie może być rozumiana jako walka z człowiekiem, ale jako walka o człowieka. - Być solidarnym znaczy podejmować działania na rzecz tego, by życie człowieka na ziemi uczynić bardziej ludzkim – mówił, dodając: - Pamiętajcie, że największym sprzymierzeńcem ludzi pracujących jest Jezus Chrystus. Zasady Ewangelii są zawsze aktualne, dlatego tak ważne jest, by tam szukać odpowiedzi, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, podejmując działania mające swój wymiar moralny i etyczny.

Puentując metropolita wrocławski zwrócił także uwagę, że w dziedzinie rozumienia i realizacji praw człowieka dzieje się coś niedobrego. - Akcentuje się prawa wolnościowe, a umniejsza się znaczenie praw społecznych, solidarnościowych. Co więcej, nierzadko prawa wolnościowe są absolutyzowane i to do tego stopnia, że nie dostrzega się, że granicę praw wolności człowieka stanowią prawa drugiego. Jestem wolny, ale granicą tej wolności są twoje prawa – przypominał hierarcha. - Nie może być tak, że wolnością osoby ludzkiej uzasadnia się obrażanie czyichś przekonań religijnych, moralnych. Także nie może być zgody na traktowanie człowieka pracy jako jednego z czynników pracy, w imię wolności gospodarczej i zasad gospodarki rynkowej. Podmiotem pracy zawsze jest człowiek – zakończył abp Kupny.

2015-08-30 20:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: nikt nie może czuć się wykluczony

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Tomasz Lewandowski

- Nawet jeśli ktoś dziś z różnych powodów nie może przystępować z nami do stołu Pańskiego nie może czuć się przez nas wykluczony - powiedział abp Józef Kupny, który przewodniczył centralnym obchodom uroczystości Bożego Ciała we Wrocławiu. Nawiązując do wydarzeń związanych z 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, który 20 lat temu odbywał się w stolicy Dolnego Śląska hierarcha wezwał do rachunku sumienia z realizacji wezwania pozostawionego wówczas przez Jana Pawła II.

Pasterz Kościoła wrocławskiego zauważył, że kiedy przed 20 lat Jan Paweł II sprawował Mszę św. w stolicy Dolnego Śląska odczytano te same teksty biblijne, które Kościół czyta w dzisiejszą uroczystość. Nawiązując do Ewangelii abp Kupny zauważył, że znak zapowiadający ustanowienie Eucharystii - rozmnożenie chleba - dokonał się w miejscu zamieszkanym przez pogan. - Pan Jezus na miejsce rozmnożenia chleba wybrał tereny zamieszkane przez ludzi wykluczonych, którzy byli poza ówczesną wspólnotą religijną. Tam zaprowadził uczniów, by im pokazać główny kierunek ich misji - zaznaczył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży ze Wspólnotą Bożego Serca

2022-01-25 17:22

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Spotkanie z Jezusem, rówieśnikami i dobra zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych przez Wspólnotę Bożego Serca. Zapisy trwają, a udział może wziąć każdy młody człowiek powyżej 13. roku życia.

Rekolekcje odbędą się od 18 do 20 lutego w Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej. Wśród opiekunów jest trzech kapłanów: ks. Krystian Charchut, ks. Szymon Kocemba oraz ks. Michał Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku na nauczaniu zdalnym

2022-01-25 18:56

[ TEMATY ]

Przemysław Czarnek

PAP

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję