Reklama

Puszkarz Orbano po raz drugi

Nakładem Wydawnictwa Św. Pawła ukazała się książka Zofii Kossak-Szczuckiej Puszkarz Orbano. Ta napisana z rozmachem i polotem powieść nawiązuje do czasów oblężenia Konstantynopola przez sułtana Muhammeda II w roku 1543. Oparta jest, jak wyjaśnia we wstępie autorka, na faktach historycznych: "Wszystko, co dotyczy ówczesnego układu sił politycznych lub wojskowych, stosunków wyznaniowych, społecznych i narodowościowych, oblężenia Konstantynopola, przeciągnięcia floty tureckiej dwunastokilometrowym lądowym szlakiem przez wzgórza leżące między Morzem Marmara a Złotym Rogiem - jest ściśle historyczne". Autentyczna jest również postać głównego bohatera książki. Prawie wszystkie ówczesne kroniki opisujące upadek Konstantynopola wymieniają Orbana, genialnego puszkarza, renegata o nie ustalonej narodowości, którego działa przyczyniły się do zdobycia grodu.
Pierwsze wydanie książki ukazało się w księgarniach przed wojną, w roku 1936. Problemy, jakie ukazuje autorka są jednak aktualne w każdym czasie i każdej epoce. Wybory moralne, jakich dokonują bohaterowie, kwestia ludzkiej godności, dumy, odpowiedzialności za los swego narodu, rodziny i najbliższych, to bez wątpienia problemy uniwersalne, które mogą fascynować również współczesnego czytelnika. Mimo że w powieści znajdują się wyrazy tureckie i greckie - to na końcu książki są objaśnienia tzw. trudnych wyrazów. Np. aga - znaczy po turecku naczelnik, buńczuk - to drzewo z ogonem końskim, oznaka godności baszy, jasyr zaś - to niewola.
Książkę warto przeczytać tym bardziej, że autorką jest jedna z najwybitniejszych polskich pisarek, wnuczka Juliusza Kossaka. Napisała wiele powieści historycznych, m.in. Krzyżowców, Błogosławioną winę czy Dziedzictwo. Na wakacje może to być doskonała lektura.

Zofia Kossak "Puszkarz Orbano", Edycja Świętego Pawła Częstochowa 2003.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję