Reklama

Kapłani zamęczeni w latach 1939-1945 na Ziemi Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. Antoni Gomółka (1906-1941)

Ks. Antoni Gomółka urodził się 20 stycznia 1906 r. w Kąkolownicy, w powiecie Radzyń, jako syn Adama i Władysławy z Koralczyków. W latach 1922-1927 uczęszczał do Gimnazjum Państwowego w Białej Podlaskiej. Egzamin dojrzałości złożył w 1927 r. W tymże roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 r. Po święceniach zamieszkał w Zamościu, w kamienicy przy ul. Orlej 1 i pracował jako prefekt w Szkole Powszechnej nr 6. Był także kapelanem i działaczem harcerskim oraz kapelanem Wojska Polskiego, w stopniu kapitana. Angażował się w budowę kościoła św. Krzyża w Zamościu.
Po wybuchu II wojny światowej ks. Gomółka przebywał w Zamościu. Na wiosnę 1940 r. uniknął aresztowania. Jednakże w lipcu 1941 r. został przez Gestapo aresztowany i osadzony na Rotundzie zamojskiej, a następnie rozstrzelany. Tragiczne losy więzienne tegoż kapłana opisuje Maria Meysztowicz: "Ksiądz zabrany do więzienia znów zachorował na tyfus. Leżał wówczas w tym samym zakaźnym szpitalu. Odwiedzałam księdza każdego dnia... Początkowo ksiądz leżał w małej salce, policjant był za drzwiami... Kiedy odjechałam... mamusia chodziła dalej... Zakonnice, które były w tym szpitalu, opowiedziały, że chyba świtem przyjechali Niemcy do księdza i powiedzieli, że go biorą do «innego lazaretu». Ksiądz... stracił kompletnie siłę i nie mógł się... ubrać, zaniemówił, wiedział chyba, po co go biorą. Zakonnica ubrała księdza... wrzucono go na wóz, na słomę" (M. Meysztowicz, odręczna notatka i list, Szczecin 30 IX 1997 r. - na podstawie relacji Janiny Korzeniowskiej z d. Ryca).
Podawane są różne daty męczeńskiej śmierci ks. Gomółki: 7 lipca (Klepsydra z 1945 r.), 7 sierpnia lub też 8 sierpnia 1941 r. Według innej jeszcze relacji ks. Gomółka "zrezygnował z przygotowanej ucieczki ze szpitala, nie chcąc narażać pilnującego go policjanta, którego dzieci uczył religii. Zabrany ze szpitala, chory na tyfus plamisty 16 VIII 1942 r. został rozstrzelany na Rotundzie". Prochy ks. Gomółki spoczywają na terenie Rotundy zamojskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Libiąż: 5. rocznica śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć

2022-01-21 16:29

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

rocznica śmierci

Lubiąż

Tomasz Reczko

Pod hasłem „Misja: Niebo” odbędą się 23 stycznia obchody 5. rocznicy tragicznej śmierci świeckiej wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć. - Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

Bp Zając podkreśla, że zainteresowanie wolontariuszką rośnie, a jej śmierć nie była jednorazową sensacją medialną, ale wciąż przynosi owoce.

CZYTAJ DALEJ

Najważniejszy notes [FELIETON]

2022-01-23 07:00

AB

Konkretne wersety można łatwo znaleźć w internetowej wyszukiwarce

Konkretne wersety można łatwo znaleźć w internetowej wyszukiwarce

W Niedzielę Słowa Bożego odświeżam w pamięci dzień, w który zaczęłam tworzyć remedium na czasy zwątpienia.

Mam niewielki, błękitny notes na sprężynie. Dostałam go na pewnych rekolekcjach. Gdy tylko wzięłam podarek do ręki, wiedziałam, że przeznaczę go na coś wyjątkowego. Moje pozostałe notesy to istny miszmasz – zawierają listy zakupów, miesięczne budżety i modlitwy. Notatnik z gołębicą na okładce postanowiłam wykorzystać w jednym celu: pisać w nim słowo Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję