Reklama

Świat

Biskupi Europy odbędą zgromadzenie generalne w Ziemi Świętej

Po raz pierwszy zgromadzenie generalne Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) odbędzie się w Ziemi Świętej. W dniach 11-16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła. - Spotkanie będzie zarazem pielgrzymką do korzeni chrześcijaństwa - poinformowała CCEE w swoim komunikacie ogłoszonym 20 sierpnia w St. Gallen

[ TEMATY ]

biskup

Ziemia Święta

Jerozolima

ziemia

Przemysław Fenrych

"Ziemia Święta, to miejsce, z którego wywodzą się korzenie Europy” - czytamy w zapowiedzi sekretariatu CCEE. Biskupi Europy przybędą do Ziemi Świętej na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp Fouada Twala . Na 15 września zaplanowano spotkanie z czołowymi politykami izraelskimi i palestyńskimi. Program przewiduje także spotkania z Kościołem lokalnym.

Obrady zgromadzenia generalnego CCEE rozpoczną się 11 września w centrum Domus Galilaeae /Beit Ha Galil w Chorazim (na Górze Błogosławieństw) nieopodal Jeziora Galilejskiego. Sprawowanej tam Mszy św. będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Ogólny temat zgromadzenia ogólnego CCEE brzmi: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania”. Temat ten będzie omawiany w siedmiu grupach roboczych.

12 września dla przewodniczących episkopatów wygłosi referat m.in. rektor seminarium duchownego Patriarchatu Łacińskiego w Beit Jala, ks. Jamal Khader. Południowej Mszy św. w Kafarnaum przewodniczyć będzie abp Angelo Massafra, przewodniczący episkopatu Albanii. Stamtąd uczestnicy obrad pojadą do Nazaretu, gdzie w ramach przygotowań do światowego spotkania rodzin w Filadelfii w dniach 21-27 września oraz październikowego synodu biskupów, spotkają się z rodzinami chrześcijańskimi. Po uroczystej procesji prowadzonej przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich, kard. Angelo Bagnasco, w Bazylice Zwiastowania członkowie CCEE będą się modlili w sposób szczególny w intencji październikowego synodu biskupów.

Z kolei 13 września kardynałowie i biskupi odbędą wspólną pielgrzymkę do miasteczka Mi'ilya w północnej Galilei, by tam modlić się za prześladowanych chrześcijan. Mi'ilya zamieszkane w większości przez członków Kościoła melchickiego, jest jedną z nielicznych miejscowości, której mieszkańcy uciekli w 1948 roku, gdy toczyły się walki o utworzenie Państwa Izrael i już następnego dnia żydowski komendant pozwolił im powrócić do swoich domów.

Reklama

14 września członkowie CCEE odprawią Mszę św. w Magdala, a głównym jej celebransem będzie przewodniczący Konferencji Biskupów Grecji, bp Frangiskos Papamanolis. Po liturgii biskupi pojadą do Jerozolimy, gdzie przejdą w procesji do bazyliki Grobu Pańskiego i wraz z franciszkanami odprawią nieszpory. Podczas kolacji w jerozolimskim „Notre Dame Center” członkowie CCEE spotkają się z akredytowanymi w Jerozolimie generalnymi konsulami państw europejskich.

Głównym punktem obrad 15 września będzie sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej. Tego dnia przewidziane są także spotkania z politykami izraelskimi i palestyńskimi. Późnym popołudniem w Betlejem zaplanowane jest zwiedzanie różnych katolickich ośrodków socjalnych, m.in. "Hogar Ninos de Dios", który prowadzi opiekę nad dziećmi porzuconymi i niepełnosprawnymi, szpital dziecięcy "Caritas Baby Hospital", szkolę dla dzieci niedosłyszących "Effata" oraz "St. Marta's House" – dom pomocy dla wdów.

Mszy św. w katolickim kościele św. Katarzyny w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Narodzenia przewodniczyć będzie abp Twal. Na zakończenie liturgii dwie zakonnice z palestyńskich klasztorów opowiedzą o życiu i duchowości dwóch kanonizowanych niedawno sióstr z zakonów: karmelitanek i sióstr od Najświętszego Różańca, św. Mariam Bouardi oraz św. Alfonsyny Danil Ghattas. Planowane są też inne spotkania z duchowieństwem zakonnym, które stanowi „istotny element obecności Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej”. Wieczór natomiast jest planowany na spotkania ekumeniczne z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej.

Ostatniego dnia zgromadzenia generalnego, a zarazem pielgrzymki CCEE, 16 września, Eucharystii w bazylice Grobu Pańskiego będzie przewodniczył kard. Peter Erdö. Prymas Węgier jest przewodniczącym CCEE. Sześciodniową wizytę w Ziemi Świętej przedstawiciele CCEE podsumują na konferencji prasowej w „Christian Media Center” w Jerozolimie.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupa Kiszyniowa i biskupa greckokatolickiego z Mukaczowa. Na czele CCEE stoi prymas Węgier kard. Péter Erdő. Sekretariat Rady mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

2015-09-07 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Patton: w Ziemi Świętej spokojnie - można pielgrzymować

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

BOŻENA SZTAJNER

Obawy związane z decyzją Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu swej ambasady w Izraelu do Jerozolimy okazały się przedwczesne. Atmosfera w Palestynie i Izraelu jest spokojna. Nic nie zakłóca chrześcijanom świąt Bożego Narodzenia.

Zwraca na to uwagę o. Francesco Patton, franciszkański kustosz Ziemi Świętej. Ubolewa on, że niektórzy pielgrzymi w obawie przed zamieszkami zrezygnowali z wcześniej zaplanowanej podróży. Dlatego apeluje, by nadal odwiedzać Ziemię Świętą i w ten sposób udzielać wsparcia żyjącym tam chrześcijanom. Mówi o Patton.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję