Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa publikacja abp. Wacława Depo: „Wierność łasce”

„Wierność łasce”, to tytuł najnowszej publikacji abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego, która ukazała się w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym Regina Poloniae. Książka jest zbiorem homilii i kazań abp. Depo, wygłoszonych w latach 2012-2015 w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Nauczanie pasterskie metropolity częstochowskiego zostało zamieszczone w sześciu rozdziałach: Jedność poprzez łaskę, święcenia kapłańskie, Msza krzyżma, pielgrzymki kapłanów, posługa proboszcza oraz modlitwa o uświęcenie kapłanów.

Reklama

W swoim nauczaniu abp Depo ukazuje teologię i tajemnicę biskupstwa, teologię kapłaństwa i życia kapłańskiego. „Kapłan, to sługa Ewangelii Chrystusa. Kapłan, to człowiek zbawczego działania Boga, zgadzający się na wprost przerażającą obecność Boga samego, ukształtowany przez łaskę” - mówił podczas jednego z kazań abp Depo.

Mówiąc o kapłaństwie metropolita częstochowski wskazuje na konieczność pogłębienia świadomości obdarowania, wierność łasce i odnowę charyzmatu. „Kapłańskie stawanie przed Bogiem musi być złączone z występowaniem w imieniu ludzi przed Bogiem. Nie możemy odgraniczać życia codziennego od życia Bożego. A drugim kierunkiem zadań kapłana jest stawanie z odwagą w imieniu Boga przed ludźmi” - podkreśla metropolita częstochowski i za sługą Bożym ks. Wincentym Granatem przypomina, że „mamy głosić Ewangelię aż dotąd, gdy Ewangelia nie wypadnie z naszych rąk”.

W centrum nauczania abp Wacława Depo jest Chrystus Odkupiciel człowieka i Maryja, która prowadzi do Chrystusa. Metropolita częstochowski bardzo często wzywa do odważnego kroczenia za Chrystusem i Jego Matką oraz do wierności Kościołowi. „Bez wiary nie wolno podchodzić do tajemnicy Kościoła” - przypomina w swoim nauczaniu pasterskim.

Reklama

W nauczaniu abp Depo jest również diagnoza czasów współczesnych. „Wszelka bowiem antropologia, a więc nauka o człowieku, bez odniesienia do Boga i bez odniesienia do Chrystusa jest niszczącym kłamstwem” - czytamy w jednej z homilii, w której arcybiskup dodaje również: „Smutne jest to, że w codziennym życiu naszych mediów prasowych, radiowych, telewizyjnych czy internetowych prawda zaczęła odgrywać wtórna rolę, a liczy się sensacja, duch oszczerstwa i niszczenia sakramentu kapłaństwa, a przez to i Kościoła”.

Metropolita częstochowski często sięga do nauczania św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, ale również do współczesnych poetów takich jak m.in. Roman Dolecki, ks. Janusz Pasierb, ks. Jan Twardowski, Zbigniew Herbert, ks. Kazimierz Wójtowicz.

W nauczaniu pasterskim abp. Depo można odnaleźć myśli pisarzy starożytności chrześcijańskiej takich jak m.in. św. Grzegorz z Nazjanzu oraz współczesnych myślicieli takich jak Jean Guitton.

Publikacja została ubogacona zdjęciami fotoreporterów „Niedzieli” Bożeny i Mariana Sztajnerów.

2015-09-10 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przekazujmy nadzieję i ufność” - przesłanie abp. Depo do dziennikarzy i ludzi mediów

[ TEMATY ]

media

abp Wacław Depo

przesłanie

Bożena Sztajner

Do przekazywania nadziei i ufności we współczesnych sieciach informacji wezwał dziennikarzy i ludzi mediów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w przesłaniu z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które obchodzone będzie 24 stycznia.

Poniżej publikujemy treść przesłania przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję