Reklama

Świat

Kuba: z okazji wizyty papieskiej rząd ułaskawi ponad 3,5 tys. więźniów

W związku z rozpoczynającą się pod koniec przyszłego tygodnia wizytą Franciszka na Kubie Rada Państwa tego kraju zapowiedziała zwolnienie 3522 więźniów. Informując o tym główny dziennik partyjny „Granma” przypomniał, że również z okazji wizyt poprzednich papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI ułaskawiono łącznie ponad 3 tys. więźniów.

[ TEMATY ]

polityka

więzienie

Kuba

Mateusz Wyrwich

Gazeta podała, że amnestia obejmie skazanych powyżej 60. roku życia, młodocianych poniżej 20 lat, którzy nie byli wcześniej karani, chronicznie chorych, kobiety, których wyroki kończyły się w przyszłym roku oraz niektórych więźniów pracujących w otwartych warunkach, a także tych cudzoziemców, których kraj pochodzenia zapewni im repatriację.

Reklama

„Poza nielicznymi wyjątkami ze względów humanitarnych, ułaskawienie nie dotyczy skazanych za zabójstwa, gwałty, czyny pederastii z użyciem siły, deprawowanie nieletnich, kradzież i bezprawne sprzedawanie bydła rogatego, handel narkotykami, rabunki z użyciem przemocy i zastraszania oraz za przestępstwa przeciw bezpieczeństwu państwa” – głosi komunikat „Granmy”.

Papież będzie przebywał na wyspie w dniach 19-22 września, odwiedzając Hawanę, Holguín i Santiago de Cuba. Zdaniem stołecznego korespondenta brytyjskiej agencji BBC Mundo Willa Granta ta masowa amnestia jest „gestem dobrej woli” z okazji przyjazdu Franciszka, który dobrze przyjmie tę decyzję. Dziennikarz przypomniał, że zbliżająca się pielgrzymka przebiegać będzie pod hasłem „Misjonarz miłosierdzia” i dodał, że można oczekiwać, iż słowo „miłosierdzie” będzie często obecne w czasie tej podróży.

W związku z dwiema poprzednimi wizytami papieży na Kubie władze również ułaskawiały część więźniów: w styczniu 1998, gdy na wyspę przybył Jan Paweł II, wolność odzyskało 200 skazanych, a pod koniec 2011, na kilka miesięcy przed pielgrzymką Benedykta XVI w marcu następnego roku, zwolniono ponad 2,9 tys. więźniów. Dodatkową okazją po temu była również obchodzona wówczas 400. rocznica objawienia Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre – patronki wyspy.

2015-09-11 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże, błogosław Amerykę!

Wiara odgrywa ważną rolę w życiu większości Amerykanów. Co więcej, czymś zupełnie powszechnym jest obecność Boga w przestrzeni publicznej. „God Bless America” – to słowa, które stanowią połączenie patriotyzmu i religijności, bo w Ameryce te dwa pojęcia są ze sobą ściśle powiązane

Był 30 lipca 1956 r., w Białym Domu urzędował prezydent Dwight Eisenhower, a świat żył w cieniu zimnej wojny. To właśnie tego dnia prezydent zatwierdził i podpisał nowe prawo, w myśl którego oficjalnym mottem Stanów Zjednoczonych stała się fraza „In God We Trust” (ang. Bogu ufamy). Zdecydowano się na taki ruch w odpowiedzi na szerzenie „państwowego ateizmu” przez Związek Sowiecki. Chciano w ten sposób podkreślić, jak bardzo Ameryka różni się od komunistycznego Imperium Zła. Dewiza ta została zaczerpnięta z tekstu hymnu USA, którego fragment brzmi: „A to niech będzie nasze motto: «W Bogu pokładamy ufność»”. Do dzisiaj widnieje ona nie tylko na amerykańskich dolarach – spotkać ją można również w Kongresie Stanów Zjednoczonych, w oficjalnych dokumentach państwowych, w szkołach, na pomnikach i w wielu innych miejscach w tzw. przestrzeni publicznej.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję