Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser: celem wychowania jest pełnia człowieczeństwa

Celem wychowanie jest doprowadzenie do pełni człowieczeństwa - podkreślił abp Henryk Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę, że samo prawo nie wystarczą jeśli zabraknie szacunku dla człowieka. W piątek odbyła się Pielgrzymka Diecezji Warszawsko-Praskiej do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

Warszawa

abp Henryk Hoser

RAZEM TV

- W ten sposób chcemy podziękować Bogu za dar naszego kościoła lokalnego, który powstała na mocy bulli Jana Pawła II, która w roku 1992 ustanawiała nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce oraz modlić się za nasze rodziny - powiedział biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, abp Hoser podkreślił w homilii rolę rodziny w procesie wychowawczym. - Naszym zadaniem jest wychowanie młodych do pełni człowieczeństwa. To było programem całego życia kapłańskiego, biskupiego i papieskiego Karola Wojtyły. Jesteśmy ciągle jego dłużnikami bo tak wiele nam zostawił, a my tak mało i tak rzadko sięgamy do jego nauczania - stwierdził biskup warszawsko-praski.

Reklama

Zwrócił uwagę na ponadczasową wartość posynodalnej adhortacji papieża o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym "Familiaris consortio". – To wszystko, o czym dzisiaj mówimy już wtedy istniało. Ojciec Święty daje nam więc w tym dokumencie światło i mądrość wskazując nowe drogi którymi mamy kroczyć. Ukazuje wielkość rodziny, o którą cały czas bił się w czasie swojego życia - powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że Jan Paweł II jest również autorem „Listu do rodzin”. - Analizując czwarte przykazanie Dekalogu mówiące "czcij ojca i matkę", papież zwraca naszą uwagę na stosunek do drugiego człowieka ucząc nas jak być rodziną. Cześć wobec nich, do której wzywa nas Bóg, jest niczym innym jak wdzięcznością za dar życia i wychowania - powiedział abp Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę, że każda relacja w ludzkim życiu ma charakter dwustronny. - Rodzice powinni szanować własne dzieci, to znaczy uznać ich osobistą godność - tłumaczył.

Wspomniał również o potrzebie akceptacji, która jest w każdym człowieku. – Nie możemy nic dać drugiej osobie jeśli ją odrzucamy, nawet jeśli czynimy to jedynie we własnym sercu – zauważył duchowny. Przestrzegł także przed osądzaniem innych. – Tylko Bóg zna człowieka do głębi wiedząc gdzie leży przyczyna takiego czy innego jego zachowania – zaznaczył kaznodzieja.

Abp Hoser zachęcał także do życia w prawdzie i w miłości. – Bez nich trudno mówić o wychowaniu. Człowiek bowiem, jak uczył nas Jan Paweł II ‘urzeczywistnia się poprzez bezinteresowny dar z siebie’ – zauważył kaznodzieja. Dodał przy tym że podstawowym celem wychowania jest pomóc młodej osobie być w pełni człowiekiem.

2015-09-12 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: Nie możemy być obojętni wobec uchwalanego prawa ponieważ wyznacza ono normy dla wszystkich

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

- Nie możemy być obojętni wobec uchwalanego prawa ponieważ wyznacza ono normy dla całego społeczeństwa - powiedział abp Henryk Hoser w Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej. Zgodnie z tradycją w święto patronki Europy św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) biskup diecezji warszawsko-praskiej spotkał się z uczestnikami Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin Totus Tuus i odprawił dla nich Mszę świętą. W homilii przypomniał o godności ludzkie osoby i wartości ludzkiego życia.

- Idziemy na Jasną Górę żeby odnowić w sobie Słowa Życia, żeby ukazać kim jest człowiek, jaką ma wartość oraz z jakim szacunkiem należy odnosić się do ludzi - zwłaszcza tych najmniejszych i najsłabszych, którzy nie mogą sami się bronić, którzy są zupełnie zależni od innych. Nie chodzi tu tylko o niepełnosprawnych ale także o tych, którzy jeszcze się nie narodzili, bo ludzie nie dają im się narodzić, bo zabraniają im poznać Boga w życiu ziemskim, bo pozbawiają ich zasług własnego dążenia do nieba - powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję