Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser: celem wychowania jest pełnia człowieczeństwa

Celem wychowanie jest doprowadzenie do pełni człowieczeństwa - podkreślił abp Henryk Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę, że samo prawo nie wystarczą jeśli zabraknie szacunku dla człowieka. W piątek odbyła się Pielgrzymka Diecezji Warszawsko-Praskiej do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

Warszawa

abp Henryk Hoser

RAZEM TV

- W ten sposób chcemy podziękować Bogu za dar naszego kościoła lokalnego, który powstała na mocy bulli Jana Pawła II, która w roku 1992 ustanawiała nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce oraz modlić się za nasze rodziny - powiedział biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, abp Hoser podkreślił w homilii rolę rodziny w procesie wychowawczym. - Naszym zadaniem jest wychowanie młodych do pełni człowieczeństwa. To było programem całego życia kapłańskiego, biskupiego i papieskiego Karola Wojtyły. Jesteśmy ciągle jego dłużnikami bo tak wiele nam zostawił, a my tak mało i tak rzadko sięgamy do jego nauczania - stwierdził biskup warszawsko-praski.

Reklama

Zwrócił uwagę na ponadczasową wartość posynodalnej adhortacji papieża o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym "Familiaris consortio". – To wszystko, o czym dzisiaj mówimy już wtedy istniało. Ojciec Święty daje nam więc w tym dokumencie światło i mądrość wskazując nowe drogi którymi mamy kroczyć. Ukazuje wielkość rodziny, o którą cały czas bił się w czasie swojego życia - powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że Jan Paweł II jest również autorem „Listu do rodzin”. - Analizując czwarte przykazanie Dekalogu mówiące "czcij ojca i matkę", papież zwraca naszą uwagę na stosunek do drugiego człowieka ucząc nas jak być rodziną. Cześć wobec nich, do której wzywa nas Bóg, jest niczym innym jak wdzięcznością za dar życia i wychowania - powiedział abp Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę, że każda relacja w ludzkim życiu ma charakter dwustronny. - Rodzice powinni szanować własne dzieci, to znaczy uznać ich osobistą godność - tłumaczył.

Wspomniał również o potrzebie akceptacji, która jest w każdym człowieku. – Nie możemy nic dać drugiej osobie jeśli ją odrzucamy, nawet jeśli czynimy to jedynie we własnym sercu – zauważył duchowny. Przestrzegł także przed osądzaniem innych. – Tylko Bóg zna człowieka do głębi wiedząc gdzie leży przyczyna takiego czy innego jego zachowania – zaznaczył kaznodzieja.

Abp Hoser zachęcał także do życia w prawdzie i w miłości. – Bez nich trudno mówić o wychowaniu. Człowiek bowiem, jak uczył nas Jan Paweł II ‘urzeczywistnia się poprzez bezinteresowny dar z siebie’ – zauważył kaznodzieja. Dodał przy tym że podstawowym celem wychowania jest pomóc młodej osobie być w pełni człowiekiem.

2015-09-12 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla archidiecezji

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję