Reklama

Europa

Obchody 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w kościele św. Józefa na Kahlenbergu

[ TEMATY ]

Wiedeń

Włodzimierz Rędzioch

13 września 2015 r. w kościele św. Józefa na Kahlenbergu odbędą się uroczystości związane z obchodami 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 32. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym sanktuarium narodowym na ziemi austriackiej. W tym roku będą one miały szczególnie podniosły charakter - na Kahlenberg przybędą relikwie Ojca Świętego Jana Pawla II podarowane tej świątyni przez kard. Stanisława Dziwisza. Jak poinformował ks. Roman Krekora CR, rektor sanktuarium, Msza św. pontyfikalna celebrowana przez bpa Adama Odzimka, biskupa pomocniczego radomskiego, zostanie odprawiona o godz. 10.00. Przed Eucharystią w kaplicy Jana III Sobieskiego zostaną złożone wieńce, a po niej odbędą się coroczne dożynki.

2015-09-12 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedeń: Pożegnanie Lonny Glaser w katedrze św. Szczepana

[ TEMATY ]

Wiedeń

Lonna Glaser

Joanna Łukaszuk-Ritter

Pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika odbyła się w miniony poniedziałek, 12 kwietnia 2021, w katedrze wiedeńskiej Msza św. żałobna, podczas której pożegnano zmarłą przed miesiącem w wieku 96 lat Lonny Glaser, założycielkę fundacji „Janineum” oraz długoletnią sekretarz generalną austriackiej sekcji „Pax Christi”.

W uroczystym Requiem, ze względów na aktualną sytuację, mogła wziąć udział jedynie nieliczna grupa osób. Obok najbliższej rodziny zmarłą żegnali przyjaciele, byli stypendyści fundacji, przedstawiciele dyplomacji z ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską, przedstawiciele środowisk Kościoła, nauki i kultury. Nabożeństwo poprowadził metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a do koncelebry włączyli się emerytowany biskup Helmut Krätzl z archidiecezji wiedeńskiej, emerytowany biskup z diecezji Linz Maximilian Aichern, były rektor Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Mariazell i obecny wikariusz biskupi z diecezji Eisenstadt, o. Karl Schauer oraz ks. dziekan Thomas Natek, ks. Marek Stasiowski, diakon Wolfgang Moser z Wiednia i ks. Bogdan Pelc z Baden.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

2021-09-15 19:18

[ TEMATY ]

Rzym

Andrzej Duda

prezydent.pl

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w Rzymie w XVI spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. – Budowa Nord Stream 2 to wielki, strategiczny błąd o daleko idących konsekwencjach – podkreślił Prezydent podczas obrad. – Obawiam się, że konsekwencje tej błędnej decyzji odczujemy bardzo szybko.

Andrzej Duda podkreślał, że dyskusja o przyszłości Unii Europejskiej to także refleksja nt. pojęcia „autonomia strategiczna” i próba odpowiedzi na pytanie: co jest niezbędne, aby UE stała się wpływowym i ważnym graczem globalnym. – W moim dzisiejszym wystąpieniu chcę przedstawić trzy tezy: Po pierwsze: budowa silnej pozycji UE w globalnej rozgrywce nie może odbyć się kosztem uszczerbku dla roli NATO i relacji transatlantyckich, Po drugie: Unia, jeżeli naprawdę chce być europejska, musi prowadzić politykę otwartych drzwi. Nie może być klubem. Po trzecie: używanie terminów „autonomia” czy „suwerenność strategiczna” w kontekście UE musi obejmować szacunek wobec państwa narodowego – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po Rudzicy

2021-09-16 10:27

[ TEMATY ]

spacer

Rudzica

MJscreen

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Mieszkańcy zapraszają na wirtualny i osobisty spacer po Rudzicy.

W internecie obejrzeć można „Wirtualny spacer po Rudzicy”, który prowadzi Piotr Kropka, autor monografii „Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję