Reklama

Głos z Torunia

Toruń: tysiące młodych na akcji ewangelizacyjnej

Kilka tysięcy młodych ludzi z diecezji toruńskiej uczestniczyło 12 września w spotkaniu ewangelizacyjnym „Nie ma takiego, jak Jezus! Toruńska strefa uwielbienia”. Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016 i było wspólną inicjatywą wielu wspólnot z Torunia i z całej diecezji. W bezpośrednie przygotowania zaangażowanych było kilkaset osób.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Toruń

Magdalena Niebudek

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16 Eucharystią pod przewodnictwem bpa Andrzeja Suskiego. W wypełnionej po brzegi katedrze Świętych Janów rozbrzmiewały dźwięki hymnu ŚDM Kraków 2016. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół „Totus Tuus” z parafii ojców paulinów w Toruniu, a oprawę liturgiczną wspólnota „Zwiastowanie” z Hartowca.

Przed Mszą św. wolontariuszki z Diecezjalnego Centrum ŚDM omówiły działania przygotowujące do spotkania w Krakowie oraz przedstawiły zasady rejestracji wolontariuszy i uczestników.

Witając młodzież, która przybyła na spotkanie ze swoimi duszpasterzami, bp Suski powiedział, że dzisiejsze spotkanie jest okazją, by na nowo rozpalić w sobie entuzjazm wiary i dzielić się nim z innymi. Światowe Dni Młodzieży to nie tylko do spotkania z ciekawymi ludźmi z całego świata, ale to okazja do spotkania Chrystusa w każdym z nich.

W homilii bp Andrzej nawiązując do Ewangelii opowiadającej o wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową mówił, że pytanie postawione przez Jezusa zmusza każdego z nas do refleksji i głębszego zastanowienia się nad tym, kim jest Jezus w moim życiu? Wobec takiego pytania nie można przejść obojętnie. - Odpowiedź na to pytanie jest także odpowiedzią na pytanie o to kim jest człowiek, jaki jest sens i wartość życia? Jaki jest ostateczny cel naszej drogi? Tego wszystkiego nie da się odkryć bez Chrystusa – mówił bp Suski.

Hierarcha podkreślił, że to pytanie stawiamy sobie w czasie przygotowań do ŚDM, ponieważ celem Światowych Dni Młodzieży jest skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół osoby Jezusa. Zaznaczył, że hasło ŚDM: „Błogosławieni miłosierni wzywa nas do zastanowienia się nad tym, czym jest miłosierdzie. - Miłosierdzie to oblicze miłości, która kocha mimo wad i słabości; miłości, która często kocha bez wzajemności – powiedział biskup toruński. Taką miłosierną miłością ukochał nas Jezus. Trzeba nam naśladować Go w tej miłości nie tylko słowem, ale także czynem. - Wiara musi przekładać się na uczynki miłosierdzia – dodał ksiądz biskup.

Reklama

Po Mszy św. rzesza młodych ludzi wyruszyła na ulice toruńskiej starówki. W centrum Starego Rynku, obok ratusza, ustawiona była scena, na której do godz. 19 odbywała się modlitwa uwielbienia prowadzona przez „Zespół Uwielbieniowy” z parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. Plac Starego miasta szczelnie wypełniony ludźmi tańczył tańce lednickie animowane przez s. Krzysztofę, pasterkę.

Przy kościele mariackim znajdowała się strefa pojednania, gdzie kapłani poza murami kościoła posługiwali w sakramencie pokuty i pojednania. Niektórzy kapłani przemierzali ulicę Szeroką (główną ulicę Starego Miasta) trzymając wielki napis: „Spowiedź za friko”. Wiele osób skorzystało z tej oferty i przystąpiło do sakramentu pojednania, czasem po kilku latach.

Równocześnie w wielu punktach Starówki trwała ewangelizacja prowadzona przez wspólnoty z całej diecezji: Wspólnotę Ojca Pio z Torunia, Słowo Życia z Torunia, Przymierze Miłosierdzia z Torunia, Effatha z Wąbrzeźna, DA Bacówka z Torunia, Małe Uwielbienie z Torunia, Zwiastowanie z Hartowca, Uczniowie Słowa z Brodnicy oraz młodzież z Wielkiej Łąki.

Sensacją dla wielu przechodniów były siostry zakonne oraz kapłani siedzący wzdłuż ulicy Szerokiej i czyszczący buty oraz wykonujący makijaż. Wiele osób podchodziło do nich nie po to, by wyczyścić sobie buty, czy poprawić urodę, ale zadać nurtujące pytania, podzielić się swoim życiem, a nawet wyspowiadać. - Pan jest wielki! Nie zapomnę do końca życia tych ulicznych spotkań wydawałoby się z przypadkowymi ludźmi. Nie ma przypadków. To była prawdziwa petarda – mówiła ze wzruszeniem s. Faustyna ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. W ewangelizację uliczną włączyły się także siostry terezjanki, józefitki oraz służebniczki.

O godz. 19 na scenie odbył się koncert zespołu Gospel Rain. Po koncercie uczestnicy spotkania udali się do kościoła mariackiego, gdzie trwali na modlitwie uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego. Modlitwę animowała wspólnota „Posłanie” z Torunia. Na zakończenie modlitwy zawierzono Toruń, diecezję i dzieło ŚDM Chrystusowi Miłosiernemu.

2015-09-13 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa ŚDM Kraków 2016

Ładunek serdeczności

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję