Reklama

Głos z Torunia

Toruń: tysiące młodych na akcji ewangelizacyjnej

Kilka tysięcy młodych ludzi z diecezji toruńskiej uczestniczyło 12 września w spotkaniu ewangelizacyjnym „Nie ma takiego, jak Jezus! Toruńska strefa uwielbienia”. Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016 i było wspólną inicjatywą wielu wspólnot z Torunia i z całej diecezji. W bezpośrednie przygotowania zaangażowanych było kilkaset osób.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Toruń

Magdalena Niebudek

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16 Eucharystią pod przewodnictwem bpa Andrzeja Suskiego. W wypełnionej po brzegi katedrze Świętych Janów rozbrzmiewały dźwięki hymnu ŚDM Kraków 2016. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół „Totus Tuus” z parafii ojców paulinów w Toruniu, a oprawę liturgiczną wspólnota „Zwiastowanie” z Hartowca.

Przed Mszą św. wolontariuszki z Diecezjalnego Centrum ŚDM omówiły działania przygotowujące do spotkania w Krakowie oraz przedstawiły zasady rejestracji wolontariuszy i uczestników.

Witając młodzież, która przybyła na spotkanie ze swoimi duszpasterzami, bp Suski powiedział, że dzisiejsze spotkanie jest okazją, by na nowo rozpalić w sobie entuzjazm wiary i dzielić się nim z innymi. Światowe Dni Młodzieży to nie tylko do spotkania z ciekawymi ludźmi z całego świata, ale to okazja do spotkania Chrystusa w każdym z nich.

W homilii bp Andrzej nawiązując do Ewangelii opowiadającej o wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową mówił, że pytanie postawione przez Jezusa zmusza każdego z nas do refleksji i głębszego zastanowienia się nad tym, kim jest Jezus w moim życiu? Wobec takiego pytania nie można przejść obojętnie. - Odpowiedź na to pytanie jest także odpowiedzią na pytanie o to kim jest człowiek, jaki jest sens i wartość życia? Jaki jest ostateczny cel naszej drogi? Tego wszystkiego nie da się odkryć bez Chrystusa – mówił bp Suski.

Hierarcha podkreślił, że to pytanie stawiamy sobie w czasie przygotowań do ŚDM, ponieważ celem Światowych Dni Młodzieży jest skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół osoby Jezusa. Zaznaczył, że hasło ŚDM: „Błogosławieni miłosierni wzywa nas do zastanowienia się nad tym, czym jest miłosierdzie. - Miłosierdzie to oblicze miłości, która kocha mimo wad i słabości; miłości, która często kocha bez wzajemności – powiedział biskup toruński. Taką miłosierną miłością ukochał nas Jezus. Trzeba nam naśladować Go w tej miłości nie tylko słowem, ale także czynem. - Wiara musi przekładać się na uczynki miłosierdzia – dodał ksiądz biskup.

Reklama

Po Mszy św. rzesza młodych ludzi wyruszyła na ulice toruńskiej starówki. W centrum Starego Rynku, obok ratusza, ustawiona była scena, na której do godz. 19 odbywała się modlitwa uwielbienia prowadzona przez „Zespół Uwielbieniowy” z parafii pw. św. Antoniego w Toruniu. Plac Starego miasta szczelnie wypełniony ludźmi tańczył tańce lednickie animowane przez s. Krzysztofę, pasterkę.

Przy kościele mariackim znajdowała się strefa pojednania, gdzie kapłani poza murami kościoła posługiwali w sakramencie pokuty i pojednania. Niektórzy kapłani przemierzali ulicę Szeroką (główną ulicę Starego Miasta) trzymając wielki napis: „Spowiedź za friko”. Wiele osób skorzystało z tej oferty i przystąpiło do sakramentu pojednania, czasem po kilku latach.

Równocześnie w wielu punktach Starówki trwała ewangelizacja prowadzona przez wspólnoty z całej diecezji: Wspólnotę Ojca Pio z Torunia, Słowo Życia z Torunia, Przymierze Miłosierdzia z Torunia, Effatha z Wąbrzeźna, DA Bacówka z Torunia, Małe Uwielbienie z Torunia, Zwiastowanie z Hartowca, Uczniowie Słowa z Brodnicy oraz młodzież z Wielkiej Łąki.

Sensacją dla wielu przechodniów były siostry zakonne oraz kapłani siedzący wzdłuż ulicy Szerokiej i czyszczący buty oraz wykonujący makijaż. Wiele osób podchodziło do nich nie po to, by wyczyścić sobie buty, czy poprawić urodę, ale zadać nurtujące pytania, podzielić się swoim życiem, a nawet wyspowiadać. - Pan jest wielki! Nie zapomnę do końca życia tych ulicznych spotkań wydawałoby się z przypadkowymi ludźmi. Nie ma przypadków. To była prawdziwa petarda – mówiła ze wzruszeniem s. Faustyna ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. W ewangelizację uliczną włączyły się także siostry terezjanki, józefitki oraz służebniczki.

O godz. 19 na scenie odbył się koncert zespołu Gospel Rain. Po koncercie uczestnicy spotkania udali się do kościoła mariackiego, gdzie trwali na modlitwie uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego. Modlitwę animowała wspólnota „Posłanie” z Torunia. Na zakończenie modlitwy zawierzono Toruń, diecezję i dzieło ŚDM Chrystusowi Miłosiernemu.

2015-09-13 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Biskup Chełmiński (I)

Niedziela toruńska 27/2013, str. 8

[ TEMATY ]

biskup

Toruń

Archiwum Diecezji Pelplińskiej

Mija 750 lat od śmierci biskupa, który położył podwaliny pod Kościół chełmiński. Był dyplomatą papieskim, misjonarzem, założycielem stolicy biskupiej w Chełmży i konwentu dominikanów w Toruniu.

Heidenryk (Heidenreich) wywodził się z Saksonii. Tamże był przeorem lipskiego konwentu założonego w 1216 r. przez św. Dominika Guzmana Zakonu Kaznodziejskiego („Ordo Praedicatorum”). W 1238 r. o. Heidenryk został prowincjałem dominikanów na ziemiach polskich. Urząd ten sprawował przez 2 lata.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję