Reklama

Sport

XIV Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

W dniach od 6 do 11 lipca 2015 roku w gościnnym Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyły się XIV Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa.

[ TEMATY ]

sport

szachy

Ks. Krzysztof Domaraczeńko

W Mistrzostwach wzięło udział rekordowa liczba zawodników, bo, aż 24 księży, kleryków i po raz pierwszy kandydatka do życia dziewiczego. Warto zauważyć, że liczba uczestników z roku na rok zwiększa się. W roku 2011 – 10 zawodników, 2012 – 18, 2013 – 19, 2014 – 22. Duchowni reprezentowali 14 diecezji i archidiecezje: radomska, kaliska, sandomierska, warszawska, portsmouth (Anglia), przemyska, siedlecka, drohiczyńska, płocka, koszalińsko – kołobrzeska, prasko – warszawska, gliwicka, legnicka, włocławska. Reprezentowali również 4 zgromadzenia zakonne: Pallotyni, Franciszkanie Konwentualni, Misjonarze Wincentego a Paulo, Franciszkanie. Wyższe Seminarium Duchowne reprezentowali alumni z: Włocławka i Kalisza. Szachiści reprezentowali Polskę i Anglię. Z okazji Roku Życia Konsekrowanego jedna zawodniczka reprezentowała stan dziewic konsekrowanych.

Patronat nad Mistrzostwami objęli: Ks. Bp. Piotr Libera – Ordynariusz Diecezji Płockiej. Ks. Bp. Marian Florczyk – Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportu. Ks. Edward Pleń – Krajowy Duszpasterz Sportowców. Ks. Zbigniew Sajewski – Diecezjalny Duszpasterz Sportu Diecezji Płockiej. Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Tomasz Delega – Prezes Polskiego Związku Szachowego. Państwo Arcymistrzowie Monika i Bartosz Soćko. Arcymistrz Radosław Wojtaszek. Państwo Arcymistrzowie Mateusz i Marta Bartel. Maria Koc – senator RP. Patronat medialni objęli: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Nasz Dziennik”, „Magazyn Szachista”, „Panorama Szachowa”, która ufundowała puchar za najładniejszą partię Mistrzostw.

Uroczystego otwarcia XIV Szachowych Mistrzostw Polski dokonał ks. Zbigniew Sajewski – Diecezjalny Duszpasterz Sportu Diecezji Płockiej, który przywitał przybyłych gości i życzył udanych mistrzostw.

Powołana została tradycyjnie komisja jury d, apel w skład jej weszli organizatorzy, założyciel i byli Mistrzowie Polski Duchowieństwa. Ks. Stanisław Dębowski, ks. Krzysztof Domaraczeńko, ks. Józef Szczeciński, ks. Stanisław Bąk i ks. Andrzej Kuzio.

Reklama

Po raz czwarty ufundowano puchar Fair Play. Sponsorem tej nagrody był twórca i założyciel Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa ks. Stanisław Dębowski. Nagrodę tę otrzymał ks. Infułat Tadeusz Rutowski z diecezji płockiej. Były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Nagrodę przyznano, że mimo 85 lat i poruszania się na wózku inwalidzkim ks. Infułat wziął udział w Mistrzostwach.

Również po raz czwarty przyznano nagrodę za najpiękniejszą partię Mistrzostw. Puchar tradycyjnie ufundowało Wydawnictwo „Penelopa” z Warszawy z Jerzym Morasiem na czele. Zdobywcą nagrody za najpiękniejszą partię został kleryk Fabian Domagalski z WSD Kalisz, który w drugiej rundzie pokonał ks. Stanisława Bąka z archidiecezji przemyskiej 6 - krotnego Mistrza Polski Duchowieństwa.

Po raz trzeci była przeprowadzona klasyfikacja drużynowa. Zwyciężyli zawodnicy z Archidiecezji Przemyskiej: ks. Stanisław Bąk, ks. Andrzej Kuzio i Konrad Dyrda. Drugie miejsce zajęła drużyna Franciszkanów w składzie O. Grzegorz Wiejak i O. Kamil Szadkowski. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Warszawy: ks. Robert Rembecki, ks. Stanisław Gibzyński i Agnieszka Kołtuniak. Czwarte miejsce Diecezja Płocka. Piąte Diecezja Kaliska. Szóste Misjonarze. Siódme miejsce Diecezja Sandomierska. Puchary ufundował ks. Zbigniew Sajewski – Diecezjalny Duszpasterz Sportu Diecezji Płockiej. Do klasyfikacji drużynowej wliczano dwa najlepsze wyniki zawodników. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 10 rund przy tempie 90 minut na zawodnika i 30 sekund za każde posunięcie. Sędziował Zygmunt Wielicki z Gdańska.

W klasyfikacji generalnej XIV Szachowych Mistrzostw Polski zwyciężył po raz szósty ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej. Wicemistrzem Polski został debiutujący w tych rozgrywkach kleryk Fabian Domagalski z WSD w Kaliszu. Trzecie miejsce zajął ks. dr hab. Sławomir Pawłowski – Profesor KUL z Lublina reprezentujący Zgromadzenie Księży Pallotynów. Sponsorem pucharów był Ordynariusz Diecezji Płockiej ks. Bp Piotr Libera – Ordynariusz Diecezji Płockiej.

Kategorie szachowe zdobyli: I - ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej. II – O. Kamil Szadkowski OFM. III – ks. Adam Kubasik z Diecezji Gliwickiej. IV – ks. Jan Hutniczak z Diecezji Kaliskiej.

XIV Szachowe Mistrzostwa Polski nie odbyłyby się jakby zabrakło sponsorów i dobrodziejów. W imieniu Komitetu Honorowego XIV Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa składamy:
Ks. Bp. Piotr Libera – Ordynariuszowi Diecezji Płockiej
Ks. Bp. Marianowi Florczykowi – Delegatowi Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportu.
Ks. Edwardowi Pleń – Krajowemu Duszpasterzowi Sportowców
Ks. dr Marek Jarosz – Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku
Ks. Zbigniewowi Morawskiemu – Dyrektorowi Administracyjnemu WSD w Płocku.
Ks. Zbigniewowi Sajewskiemu – Diecezjalnemu Duszpasterzowi Sportu Diecezji Płockiej.
Ks. Józefowi Szczecińskiemu
Ks. Stanisławowi Dębowskiemu
Andrzejowi Kraśnickiemu – Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Tomaszowi Delega – Prezesowi Polskiego Związku Szachowego
Arcymistrzom Państwu Monice i Bartoszowi Soćko
Arcymistrzom Państwu Marcie i Mateuszowi Bartel
Arcymistrzowi Radosławowi Wojtaszek
Marii Koc – Senatorowi RP
Grzegorzowi Matusiak – Poseł RP
Teresie Borchardt
Redakcjom: „Niedziela” , „Przewodnik Katolicki”, „Nasz Dziennik”, „Szachista”, „Panorama Szachowa”. Firmom: „Mobilna Parafia.pl”, „Sklep Meksykański”, „Dedal”, „Soliton”, „Prema”, „Hurtownia Książek i Dewocjonaliów św. Paweł”, ”Jakobczak.pl”, „RajMedia Porzezińscy”, „Instytut Papieża Jana Pawła II”, „Ikony Bizantyjskie” Wydawnictwom: „PROMIC”, „Pallotinum” , „Paganini”, „Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego” , „SFINKS”, „W drodze”, „Św. Krzyża”, „Edycja św. Pawła”, „Paulistki”, „Archikonfraternia Literacka”, „WAM”, „Bogulandia”, „Św. Wojciech”, „Gaudium”, „św. Jacek”, „RTCK”, „Koinonia”, „Polskie Towarzystwo św. Tomasza z Akwinu” .
Wszystkim sponsorom i dobrodziejom składamy serdeczne i gorące podziękowania.
Kolejne:
XV Jubileuszowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w roku 2016 odbędą się w Rzeszowie. W 2017 r w Ołtarzewie.
XVII w 2018 r. w Kaliszu.
XVIII w 2019 we Włocławku.

Ks. Krzysztof Domaraczeńko
Koordynator Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa.

2015-09-13 20:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

[ TEMATY ]

szachy

ks. Łukasz Romańczuk

5 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu rozpoczęły się XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych (tzn. z dłuższym czasem do namysłu; jedna partia może trwać kilka godzin). Zawody na dystansie 9 rund potrwają do 10 lipca. Na mistrzostwa zapisała się rekordowa liczba zawodników: 32 osoby.

Po raz pierwszy gra na pierwszych trzech szachownicach jest transmitowana w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję