Reklama

Polska

Jasna Góra: 7 tys. uczniów na urodzinach ks. Jana Bosko

Na zakończenie Roku Jubileuszowego 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko na Jasną Górę przybyła pielgrzymka uczniów szkół salezjańskich. W spotkaniu udział wzięło ponad 7 tys. młodych. Celem pielgrzymki było dziękczynienie za osobę, życie i dzieło założyciela Towarzystwa Salezjańskiego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Jan Bosko

BOŻENA SZTAJNER

"Chcemy po raz pierwszy w takiej wspólnocie podziękować Matce Bożej za naszego patrona" - powiedział ks. Zenon Latawiec, salezjanin, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych z Oświęcimia i przewodniczący Rady Szkół Katolickich w Polsce. Przypomniał, że ks. Bosko był wiernym czcicielem Maryi. "W pierwszym swoim śnie, gdy miał 9 lat, otrzymał od Jezusa Maryję jako pomoc. Jezus powiedział mu: Ona ci pomoże, kieruj się Nią, a wszystko w życiu ci się uda" – przypomniał ks. dyrektor.

Młodzi przez cały rok świętują urodziny swojego patrona, który jest dla nich nie tylko opiekunem, ale też, jak mówią, przyjacielem. "Jest dla nas wzorem, naszym przewodnikiem, był wspaniałym człowiekiem" – podkreślali uczniowie.

"Przyjechaliśmy jednoczyć się we wspólnocie z salezjańską młodzieżą i z Janem Bosko" – oświadczyła Katarzyna Borkowska, nauczycielka z Salezjańskiego Gimnazjum w Lublinie. Na pytanie, dlaczego młodzież wybiera szkoły salezjańskie, odpowiedziała, że jako pierwszy argument młodzi podają wysoki poziom nauczania, że szkoła jest mała, bezpieczna i ma katolicki charakter. "Wiedzą, że szkoła opiera się na trzech filarach: rozumie, religii i miłości a my staramy się to wcielać w życie przez codzienne wychowanie, a także przez edukację rodziców" - dodała nauczycielka.

Spotkanie uczniów szkół salezjańskich na Jasnej Górze wpisało się nie tylko w obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, ale też w V Tydzień Wychowania, który w tym roku wskazuje na osobę tego charyzmatycznego wychowawcy.

"Nadrzędnym celem naszych placówek wychowawczych i edukacyjnych jest wychowywanie młodych ludzi na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli" – powiedziała s. Krystyna Stolarczyk, delegatka do spraw szkolnych Inspektorii Warszawskiej Sióstr Salezjanek.

Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył ks. dr Tadeusz Rozmus, delegat generała dla Europy Środkowej i Północnej. Mszę św. koncelebrowali przełożeni czterech inspektorii salezjańskich w Polsce – krakowskiej, pilskiej, warszawskiej i wrocławskiej. Na ołtarzu podczas Mszy św. umieszczono relikwie św. Jana Bosko.

Reklama

Na program pielgrzymki złożyły się także: koncert dziękczynny, tańce integracyjne, ogłoszenie zwycięzcy konkursu na piosenkę o św. Janie Bosko i premiera utworu w wykonaniu zaproszonych artystów: Magdy Anioł i Golec Orkiestry. Konkurs miał na celu powstanie jak największej liczby wartościowych tekstów o świętym patronie. W konkursie mógł uczestniczyć każdy, także nauczyciele i rodzice.

Tegoroczne spotkanie szkół salezjańskich z sześciu polskich inspektorii (łącznie męskich i żeńskich) zorganizowano na Jasnej Górze po raz pierwszy. Był to jeden z ostatnich akcentów Jubileuszu 200. Urodzin św. Jana Bosko.

Ks. Jan Bosko swoje życie poświęcił młodzieży i dzieciom, organizując dla nich oratoria, czyli miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy, a także szkoły dające zawód i szanse dalszego rozwoju. Spośród swoich wychowanków w 1859 roku założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Do Polski salezjanie przybyli w 1898 roku. Pierwszą ich placówką był zakład w Oświęcimiu. Obecnie w Polsce działają cztery inspektorie: w Krakowie, Wrocławiu, Pile i w Warszawie. Salezjanie i salezjanki prowadzą na terenie naszego kraju ponad 30 placówek oświatowych, w których uczy się około 17 tysięcy dzieci i młodzieży.

2015-09-16 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję