Reklama

Polska

Abp Hoser: media są bronią obosieczną - jedne budują, inne rujnują

"Media są bronią obosieczną: są dobre i złe, jedne budują, inne rujnują, jedne kształtują, inne deformują. Stawiają odbiorcę przed nie zawsze łatwym wyborem rozpoznania wartości i intencji środków przekazu i stających za nimi nadawców" - napisał abp Henryk Hoser w liście pasterskim do wiernych diecezji warszawsko-praskiej przed 49. Światowym Dniem Środków Społecznego, obchodzonym w Polsce tradycyjnie w trzecią niedzielę września.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

RAZEM TV

Abp Henryk Hoser wskazuje w liście, że "Kościół od samego początku był medialny: głosi przecież i przekazuje światu Dobrą Nowinę o Zbawieniu wszystkimi dostępnymi środkami, słowem mówionym, pisanym także obrazem". Zaznacza, że środki te nie zastępują przekazu bezpośredniego od osoby do osoby dlatego, że jest to sposób najważniejszy. Jednak przedłużają one głoszenie bezpośrednie, docierając dalej i szybciej.

Ordynariusz warszawsko-praski przypomina, że wynalezienie druku, radia, telewizji i wreszcie Internetu spotęgowało oddziaływanie środków przekazu aż do sytuacji obecnej, gdy "to one kształtują ludzką świadomość, decydują o wyborach życiowych i politycznych, stając się dominującą władzą".

Reklama

"Media są bronią obosieczną: są dobre i złe, jedne budują, inne rujnują, jedne kształtują, inne deformują. Stawiają odbiorcę przed nie zawsze łatwym wyborem rozpoznania wartości i intencji środków przekazu i stających za nimi nadawców. Od odbiorcy wymagają mądrości, inteligencji i dobrego rozeznania" - podkreśla abp Hoser.

W tym kontekście przypomniał za św. Janem Pawłem II, że jeśli mediów używa się w sposób nieodpowiedni, to mogą one spowodować nieobliczalne straty, zrodzić nieporozumienia, uprzedzenia czy wręcz konflikty.

Abp Hoser zaznaczył, że papież Franciszek w swoim tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu proponuje refleksję nad rodziną jako miejscem spotkania. Rodzina jest bowiem pierwszym miejscem, w którym uczymy się porozumiewać, jest szkołą i modelem przekazu i porozumienia wzorem wszelkiego przekazu.

Reklama

W liście abp Hoser przypomina ponadto, że diecezja warszawsko-praska od początku swego istnienia posługiwała się własnymi mediami, zarówno parafialnymi jak i diecezjalnymi. Najstarszym było Radio Miedzeszyn, powstałe na przełomie lat 1989-1990 w tamtejszej parafii. Obecnie nadaje ono jako Radio Warszawa 106,2 FM i cieszy się rosnącą popularnością dzięki doświadczonemu zespołowi i nowoczesnemu wyposażeniu.

W 2005 r. abp Leszek Sławoj Głódź powołał tygodnik „Idziemy”, będący odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II „Wstańcie, chodźcie”. 6 września tygodnik obchodził 10. rocznicę istnienia.

Z kolei 20 września rozpocznie nadawanie internetowa telewizja diecezji warszawsko-praskiej pod nazwą SALVE. Zdaniem abp. Hosera, media diecezjalne mają zatem ogromne znaczenie m.in. w perspektywie nowej ewangelizacji. "Powinny przemawiać jednym głosem prawdy o Bogu i człowieku" - podkreśla hierarcha.

Jak dodaje w liście, dobre media to takie, które są tworzone zarówno przez dziennikarzy, jak i czytelników, słuchaczy i widzów. Odbiorcy są nie tylko tymi, którzy korzystają z mediów, ale także tymi, którzy je współtworzą.

List abp. Henryka Hosera zostanie odczytany w niedzielę 20 września podczas wszystkich Mszy świętych w diecezji warszawsko-praskiej.

2015-09-17 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: wiara w Zmartwychwstanie wymaga dziś odwagi

[ TEMATY ]

Warszawa

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Wiara w Zmartwychwstanie wymaga dziś odwagi a przyznanie się do wiary w Chrystusa bywa przyczyną ostracyzmu - powiedział dziś abp Henryk Hoser. W Poniedziałek Wielkanocny biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła iŚwiętego Floriana na Pradze. W czasie liturgii udzielił sakramentu chrztu.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę że Zmartwychwstanie Chrystusa przyniosło człowiekowi pełnię życia wyzwalając go z niewoli grzechu. – Dzięki łasce chrztu świętego jesteśmy zanurzeni tajemnicę śmieci dla grzechu i zmartwychwstania dla życia Jezusa Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję