Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

A. P.
Edycja częstochowska 13/2001

Zaproszenie od Księdza Prymasa.

Prymas Polski kard. Józef Glemp wystosował specjalny list do młodych, w którym przypomina rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży. .Niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła powszechnego był VI Światowy Dzień Młodzieży. W wyniku ważnych przemian politycznych mogło dojść do spotkania wierzącej młodzieży Wschodu i Zachodu. . napisał w liście Ksiądz Prymas. Wspominając wiele ważnych słów skierowanych wtedy do młodych przez Ojca Świętego Jana Pawła II, Ksiądz Prymas zaprosił młodzież do Częstochowy na 14 i 15 sierpnia br. po to, aby .dziękować Bogu za dar Bożego dziecięctwa, za dar wolności dzieci Bożych, za dar Światowych Dni Młodzieży i za dobro, które dokonało się w Polsce podczas VI Światowego Dnia Młodzieży..

Powstaje Komitet Obchodów X-lecia VI ŚDM.

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak powołał Komitet Obchodów Jubileuszu VI Światowego Dnia Młodzieży. Na czele Komitetu Honorowego stanął ks. prał. dr Marian Duda, który w roku 1991 był przewodniczącym komitetu organizacyjnego tego wielkiego spotkania młodych. Pracami komitetu ma kierować ks. Andrzej Przybylski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W skład komitetu wchodzą duszpasterze ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających w archidiecezji, zakonni duszpasterze młodych oraz przedstawiciele młodzieży. Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości 10-lecia VI ŚDM, która odbędzie się na Jasnej Górze 14 i 15 sierpnia 2001 r.

Ludzie Lednicy to katolicy jutra.

Symbolem spotkania młodych .Lednica 2001. jest chleb w formie rozłożonej Biblii, przeznaczony do spożycia według słów Ezechiela ( Ez 3,1-3). Samo spotkanie odbędzie się na Polach Lednickich 2 czerwca 2001 r. W Środę Popielcową zakończono wielkie dzieło przepisywania Pisma Świętego przez wspólnoty młodzieżowe i indywidualne osoby. .Lednica to przede wszystkim wybór Chrystusa przez młodych . napisał w zaproszeniu do młodych inicjator lednickich spotkań o. Jan Góra OP. . Ludzie znad Lednicy, zapowiadający wiosnę Kościoła, rozpoznają się wszędzie i szybko po pierścieniach z rybą, krzyżykach lednickich, woreczkach z solą ... Są to zawsze ludzie jutra..

Reklama

Pielgrzymka maturzystów.

17 marca br. odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej.

W pielgrzymce wzięło udział kilka tysięcy maturzystów. O godz 9.30 w bazylice jasnogórskiej Mszę św. dla maturzystów odprawił abp Stanisław Nowak. Następnie w sali o. A. Kordeckiego młodzi wysłuchali wykładu ks. Andrzeja Przybylskiego na temat właściwego rozumienia zaproszenia Chrystusa .Wypłyń na głębię!.. O godz. 13.30 maturzyści z archidiecezji częstochowskiej odprawili wspólnie Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.

Promocja magazynu .Ruah..

Podczas kolejnego spotkania w katolickiej kawiarence .Emaus. przy Al. Wolności 4 odbyła się promocja najnowszego numeru magazynu muzycznego Ruah. 17 marca gośćmi młodych w kawiarence byli twórcy tego pisma poświęconego muzyce chrześcijańskiej: O. Andrzej Bujnowski OP . dominikanin pracujący we Wrocławiu, absolwent ASP, duszpasterz muzyków, inicjator spotkań dla muzyków w Dursztynie i Ludźmierzu, twórca szczecińskiego zespołu Deus Meus i Janusz Kotarba, redaktor naczelny magazynu Ruah . wydawca i właściciel krakowskiej firmy Paganini, zajmującej się dystrybucją muzyki. W tym miesiącu w kawiarence .Emaus. odbyły się jeszcze spotkania: .Narkotyki. Zażywasz-przegrywasz!. . spotkanie z wychowawcami Ośrodka dla Narkomanów .Betania. . 14 marca; .Gorzkie Żale, czyli poezje Wielkiego Postu. . prezentacje poetyckie . 25 marca.

Modlitwa różańcowa studentów.

Przez cały Wielki Post trwa modlitwa różańcowa studentów w Domach Studenckich. Codziennie o godz. 22.00 studenci spotykają się, aby modlić się o nawrócenie całego środowiska akademickiego Częstochowy. Miejsca modlitwy są przygotowane przez samych studentów. W DS .Maluch. modlitwy odbywają się w kreślarni, która powoli staje się zbyt mała, by pomieścić wszystkich chętnych. Przez dwa ostatnie spotkania w tym akademiku wspólnie modliło się ponad 40 studentów. W DS .Herkules. dzięki życzliwości kierownictwa akademika studenci mogą spotykać się na modlitwie w większej sali na parterze. Warto dodać, że wiele osób podjęło się odmawiać Różaniec wspólnie ze studentami, pozostając we własnych domach i pokojach akademickich. Modlitwy odbywają się w obecności kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która przez cały czas pielgrzymuje po częstochowskich akademikach.

Abp Jędraszewski: trzeba bronić krzyża za wszelką cenę

2019-06-26 11:20

Archidiecezja Krakowska, jt/ lk / Kraków (KAI)

Trzeba bronić za wszelką cenę krzyża na Giewoncie, krzyża w Waszych sercach oraz wszędzie, gdzie go spotkacie. Bo to znak miłości Boga do człowieka, przebaczenia, zwycięstwa, nadziei dla wszystkich - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii pw. św. Kazimierza w Kościelisku.

screenshot/www.youtube.com

W homilii abp Jędraszewski zauważył, że młodzi ludzie po wysłuchaniu słów Ewangelii i Dziejów Apostolskich wyrażają wobec wszystkich zebranych chęć przyjęcia Ducha Świętego, aby tak jak apostołowie świadczyć o Chrystusie w świecie, mężnie wyznawać chrześcijańską wiarę i według niej żyć.

– Z jednej strony wpisujecie się w wielką, wspaniałą historię Kościoła, w trwające wiele wieków dzieje wspaniałych świadków Jezusa. Z drugiej strony bierzecie na siebie odpowiedzialność za to, żeby pozostać świadkami Chrystusa, gotowymi nawet na chwile niełatwe: odrzucenia, wyśmiania, narażenia swego zdrowia i życia dla Jezusa – powiedział, zwracając się do młodych.

Przyznał, że współcześnie wszyscy cieszą się swobodą głoszenia Chrystusa i wyznawania swej wiary, ale nie można stwierdzić, co przyniesie przyszłość. Należy jednak patrzeć w nią z nadzieją, że dzięki łasce Ducha Świętego bierzmowani pozostaną zawsze wierni Jezusowi.

Metropolita zwrócił uwagę na krzyże zawieszone na ich piersiach, które poświęcone staną się pamiątką tego wyjątkowego dnia, ale przede wszystkim powinny mówić o wielkiej miłości Boga do człowieka oraz o zwycięstwie Jezusa nad złem. Powinny także przypominać o tym, że należy otaczać czcią i szacunkiem wszystkie napotkane krzyże, a w razie potrzeby – bronić ich.

Abp Jędraszewski porównał je do krzyża na Giewoncie, który króluje nad Polską. Św. Jan Paweł II mówił, że należy przy nim trwać i otaczać szacunkiem wszystkie krzyże od Tatr pod Bałtyk. Metropolita przypomniał, że wciąż są ludzie, którzy nie chcą krzyży w przestrzeni publicznej i próbują zakłamać rzeczywistość. Należy jednak bronić tego znaku nadziei i zwycięstwa bez względu na cenę.

– Kto jest przy krzyżu i z krzyżem Jezusa Chrystusa, ten zwycięża świat, jest uczestnikiem słów Jezusa „Nie lękajcie się. Jam zwyciężył świat”. Wszelkie zło, to co jest niedobre, On zwycięży. Ci, którzy są z Chrystusem także zwyciężają – powiedział hierarcha i podkreślił, że zebrani modlą się, by młodzi ludzie pozostali wiernymi świadkami Jezusa, który do końca umiłował człowieka.

Parafia w Kościelisku została oficjalnie uznana przez Ministerstwo Wyznań religijnych i Oświecenia w Warszawie oraz wojewodę krakowskiego w 1918 r. Kościół w stylu zakopiańskim zaprojektował uczeń Witkiewicza – Eugeniusz Wesołowski, a witraże bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko.

Znajdują się w nim dwa wyjątkowe wizerunki Jezusa – Chrystus w pasiaku nieznanego artysty, który został namalowany w Oświęcimiu i przywieziony do Kościeliska przez ks. Adama Ziembę oraz obraz Jezusa Miłosiernego, autorstwa Adama Chyły, który stworzył obraz znajdujący się w Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na pielgrzymkę

2019-06-26 23:44

Anna Majowicz

W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

mat. prasowe

Każdego roku do Opactwa Cystersów przybywa ok. 1000 pątników. Pielgrzymka umożliwia integrację osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza tych przebywających na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, ośrodkach Caritas i szkołach integracyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych w trakcie pikniku po Mszy św. na scenie wystąpią niepełnosprawni artyści oraz zespoły muzyczne i teatralne. Występy przed licznym gronem uczestników są zawsze dla artystów powodem do dumy oraz okazją do wspólnej zabawy, jednocześnie przypominając wszystkim, jak produktywne może być życie mimo choroby. Podobne wydarzenia są organizowane również w innych diecezjach, ale jedynie w Archidiecezji Wrocławskiej chęć udział zgłasza ponad setka wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która dzieli się uśmiechem i radością z uczestnikami pielgrzymki. 

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w jubileuszowej 10. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem