Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeplinie

Dekanat: Stargard - Zachód
Siedziba parafii: Rzeplino 50
Liczba wiernych: 1 511
Proboszcz: ks. Mariusz Kozicki
Kościoły filialne: Bralęcin - pw. św. Brata Alberta, Krępcewo - pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), Rady Parafialne, schole dziewczęce (dwie), ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Rycerz Niepokalanej", "Niedziela" - 10 egzemplarzy

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeplinie obejmuje obszar, na którym znajduje się pięć miejscowości. Są to wsie: Rzeplino, Bralęcin, Krępcewo, Lipka i Trzebień. W trzech pierwszych są czynne kościoły, w czwartej kościół pozostaje w ruinie od 1946 r. Trzebień jest oddalony od kościoła parafialnego 2 km. Wieś Rzeplino położona jest na skraju doliny rzeki Iny, w odległości ok. 14 km na południowy wschód od Stargardu Szczecińskiego. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1233 r. w dokumencie wystawionym przez księcia wielkopolskiego Władysława Odonicza. Zawiera on opis posiadłości ofiarowanych przez księcia klasztorowi cystersów w Kołbaczu. Jeszcze w XIII w. wieś przeszła we władanie rodu von Wedel, który w pobliskim Krępcewie miał swoją siedzibę. Wieś pozostała ich własnością do XX w.
Kościół w Rzeplinie powstał w II poł. XV w. Usytuowany jest w centrum wsi, na cmentarzu otoczonym kamiennym, otynkowanym murem, wśród starych drzew (przeważają klony). Kościół jest orientowany, salowy, od zachodu przylega wieża węższa od nawy. Od południa dobudowana piętrowa kruchta. Kościół postawiono na fundamentach z głazów narzutowych, używając kamienia łupanego z domieszką cegły. W bryle kościoła dominuje masywny prostopadłościan wieży przykrytej ostrosłupowym, strzelistym hełmem. Na dachu wieży tarcze nieczynnego zegara z datą "Anno Domini 1707". Gdy w roku 1706 kapitan Leopold von Wedel (został później landratem powiatu pyrzyckiego) przejął na własność całość dóbr rzeplińskich, kościół przebudowano w barokowym stylu. W tymże 1707 r. oprócz otynkowania elewacji wykonano ozdobne obramienia okien. Klasycystyczna w formie kruchta południowa dobudowana została, względnie przebudowana, w I połowie XIX w. Wschodnia elewacja zachowała ceglany, gotycki szczyt mający sześć ostrołukowych blend. Wnętrze kościoła zachowało swój barokowy wystrój. Przykryte jest barokowym stropem, na którym profilowane listwy tworzą pola o dekoracyjnym kształcie. W środkowej części stropu wyobrażenie słońca z promieniami. Na ścianie wschodniej w prezbiterium obraz Matki Bożej Różańcowej. W ścianie południowej nad bocznym wejściem do kościoła drewniana konstrukcja loży kolatorskiej. Jest bogato rzeźbiona ornamentem, pięcioma figurami cnót i podwójnym herbem. W części zachodniej podparta czterema ośmiobocznymi słupami empora chórowa.
Dwa kościoły filialne, podobnie jak parafialny, powstały w XV w. Kościół w Bralęcinie po wojnie był w ruinie, jego mury zachowały się do wysokości gzymsu koronującego. Jego odbudowę wg projektu architekta Macieja Płotkowiaka zainicjował proboszcz ks. Tadeusz Baran, zakończył następca ks. Benon Latus. Świątynię poświecił abp Marian Przykucki 4 września 1994 r. Kościół w Krępcewie zachował się wraz z cennym zabytkowym wyposażeniem. Składa się na nie ołtarz boczny z 1607 r., epitafium z 1615 r., empora organowa z pocz. XVII w., ambona z przełomu XVII i XVIII w., epitafium z 1741 r., ołtarz główny, prospekt organowy i malarska dekoracja stropu z 1797 r. Kościół był bogato wyposażony jako miejsce grzebalne rodu von Wedel. Pod kościołem znajduje się krypta grobowa. Wydobyty z niej barokowy cynowy sarkofag z początku XVII w. można oglądać w dawnej kaplicy szewców w szczecińskiej katedrze pw. św. Jakuba Apostoła.
Kościół parafialny w Rzeplinie poświęcony został 5 października 1947 r. Erygowanie parafii nastąpiło 31 grudnia 1986 r.
Wcześniej należał do parafii w Kolinie, jeszcze wcześniej do parafii w Dolicach. Poprzednio administrowali parafią:
ks. Tadeusz Żebrowski (1986-87),
ks. Władysław Obacz (1987),
ks. Michał Sporek (1987-89),
ks. Tadeusz Baran (1989-94),
ks. Benon Latus (1994-2001),
ks. Zbigniew Tyszkiewicz (2001-2002).
Od 16 lipca 2002 r. proboszczem jest ks. Mariusz Kozicki.
Ksiądz Proboszcz pracował wcześniej jako wikariusz w Gryfinie w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w Reczu, w Wolinie pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w Stepnicy, w Szczecinie w parafii pw. św. Maksymiliana i w Moryniu. Rzeplin jest jego pierwszą samodzielną placówką.
W niedzielę Ksiądz Proboszcz odprawia Msze św. w trzech punktach: o godz. 9.00 w Krępcewie, o godz. 10.30 w Bralęcinie i o godz. 12.00 w Rzeplinie. W dni powszednie Eucharystia jest sprawowana: we wtorki w Krępcewie, w środy w Bralęcinie, w pozostałe dni w kościele parafialnym, o godz. 17.00 zimą, o godz. 18.00 latem. Udział we Mszy św. niedzielnej wynosi 35% dla dorosłych i 30% dla dzieci i młodzieży. W pierwszą sobotę miesiąca Ksiądz Proboszcz odwiedza ośmiu chorych.
Tuż przy kościele funkcjonuje nowa szkoła podstawowa, licząca 165 uczniów. Do gimnazjum uczęszcza 145 uczniów (także z Kolina i Strzebielewa). Katechezę prowadzi Wiesław Jastrzębski (16 godz.) i Ksiądz Proboszcz (10 godz.). Organistkami są Gabriela Sobieraj i Bogumiła Czaplińska.
W ostatnim czasie dokonano wybielenia kościoła w Krępcewie i wymieniano blachę na kościele w Rzeplinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cypr: papież zabierze migrantów do Włoch

2021-11-26 10:43

[ TEMATY ]

papież

migranci

papież Franciszek

Watykan dokonuje obecnie uzgodnień z władzami cypryjskimi w kwestii przewiezienia migrantów z Cypru do Włoch – powiedział agencji Associated Press rzecznik rządu w Nikozji, Marios Pelekanos.

Zastrzegł, że nie ma jeszcze żadnych szczegółów dotyczących liczby migrantów, którzy opuszczą wyspę, ani logistyki ich podróży, ponieważ papież zaraz po swojej wizycie na Cyprze uda się do Grecji. Rzecznik Watykanu nie udzielił odpowiedzi na pytanie o ewentualny transfer migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

2021-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ksiądz

Adobe Stock

„Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń diakonatu, które odbyły się 25 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Są to już drugie w tym roku święcenia diakonatu w diecezji. Święcenia w stopniu diakonatu przyjął jeden akolita.

Biskup w homilii wskazał św. Józefa jako wzór zawierzenia siebie Bogu, przykład posłuszeństwa i wierności. Zwracając się do diakona zachęcał, aby na wzór św. Józefa uczynił ze swego życia służbę drugiemu człowiekowi. Zaznaczył przy tym, że aby ta służba była owocna nowy diakon musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja poświęcona ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi

2021-11-27 23:39

Marzena Cyfert

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu 27 listopada odbyła się konferencja naukowa pt. „Miłości trzeba się uczyć... Miłość w małżeństwie i rodzinie w nauczaniu sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza”. Sesja poświęcona nauczaniu „Wujka” w 25. rocznicę jego śmierci miała się odbyć w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii została wówczas odwołana.

Poranną sesję otworzył ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, poprowadził zaś wychowanek „Wujka” ks. dr Jerzy Witczak. Pierwszy wykład pt. „Kształtowanie dojrzałych postaw w małżeństwie i rodzinie na fundamencie Ewangelii” przedstawił ks. dr Stanisław Puchała z Katowic. Nawiązał do słów ks. Zienkiewicza, będących wyrazem wielkiej troski o tych, których obejmował swoją duszpasterską pieczą: „Jeżeli miłość jest najwyższą wartością moralną, jeżeli miłość nadaje sens życiu i nasze szczęście tworzy, jeżeli miłość jest najwyższym nakazem Chrystusa i to nakazem, do którego sprowadzają się wszystkie inne; jeżeli miłość jest warunkiem zbawienia, to wtedy konsekwentnie wszystko musi być prześwietlane miłością i wszystko tej miłości podporządkowane”. – Te słowa sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza brzmią jak program jego życia. Określają też i wyrażają jego ogromną troskę i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wypowiedź ta jest świadectwem osobistego życia ks. Aleksandra, który przez pryzmat wiary patrzył na życie swoje i tych, których obejmował duszpasterską troską – mówił ks. Puchała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję