Reklama

List z plebanii

Dawny i współczesny sposób odprawiania Drogi Krzyżowej w Kaszewicach

Niedziela łódzka 13/2001

W kościele parafialnym w Kaszewicach zachowały się piękne stacje Drogi Krzyżowej z końca XIX w. Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15.00, godzinie śmierci Pana Jezusa na krzyżu, utrzymuje się od dawna. Rozważaniom męki Zbawiciela towarzyszą tradycyjnie rzewne pieśni, np. przy stacji VIII śpiewa się: "Widząc nabożne matrony stojące, cieszy Pan Jezus rzewliwie płaczące. Rozrywa serce smutkiem napełnione, zbyt zakrwawione. Nie jest wylania łez inna przyczyna, tylko jedyna, w nas grzechowa wina, która do kropli krew Pańska wylała, zamordowała".

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, które katechizują w szkole podstawowej, organizują misteria oparte na medytacji krzyża Chrystusowego. W czwarty piątek Wielkiego Postu, dla podkreślenia świadectwa, Droga Krzyżowa ma miejsce na zewnątrz kościoła parafialnego. Procesja z krzyżem zatrzymuje się w czternastu punktach wsi Kaszewice, a rozważania nawiązują do tematu trzeźwości. W Wielki Piątek, w godzinach rannych organizowane jest ostatnie w okresie Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w wiosce Kurnos II. Mieszkańcy tej wioski są potomkami dawnych osadników austriackich. W czasie wojny nie dali się złamać przez faszystowską nienawiść, pozostali wierni polskości i wierze katolickiej. Na Drogę Krzyżową w Kurnosie wychodzi cała wioska. Pośród mieszkańców tej wioski wyróżnił się na pewno Alfons Brandt, który przed wojną założył i prowadził na wysokim poziomie orkiestrę dętą. Największym wydarzeniem w niedawnej historii wsi były w 1994 r. prymicje o. Sławomira Chudzika, karmelity, który na swą drogę zakonną wybrał motto: "Pomóż mi żyć dla Ciebie, Jezu, który tak wiele wycierpiałeś dla nas". Mieszkańcy wsi Kurnos zasłynęli z wyrobu na krosnach pięknych tkanin dekoracyjnych. Starsze gospodynie tworzą zespół folklorystyczny zachowujący w repertuarze wiele pieśni dawnych, związanych z życiem wsi lub miłością Ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci

2020-01-23 13:21

[ TEMATY ]

aborcja

julijacernjaka/pl.fotolia.com

Działające na terenie Hiszpanii stowarzyszenie Ratowników im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci w tym iberyjskim kraju. Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde, dzieci zostały uratowane dzięki nakłanianiu ciężarnych kobiet przez członków tej organizacji do odstąpienia od zamiaru aborcji. Wiele z nich zostało przekonanych, bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.

Celem organizacji kierowanej przez Velarde jest wpływanie na planujące przerwanie ciąży kobiety. Stowarzyszenie działa od 2012 r. - Usiłujemy pokazywać, że noszące się z zamiarem poddania zabiegowi aborcji kobiety wcale jej nie chcą. Bardziej zainteresowane tym są kliniki aborcyjne, które zarabiają pieniądze – powiedziała Velarde.

Hiszpańska działaczka katolicka wyjaśniła, że kobiety noszące się z zamiarem poddania zabiegowi przerwania ciąży są otwarte na rozmowę z działaczami organizacji pro life. - One naprawdę nas słuchają przed wejściem do kliniki aborcyjnej. Chcą rozmawiać. Ostateczna decyzja zawsze należy do nich – dodała Velarde.

W opinii szefowej Ratowników im. Jana Pawła II planowane przez nowy centrolewicowy rząd Pedra Sancheza zmiany w hiszpańskim prawie służą zakazowi rozmów z kobietami przed klinikami aborcyjnymi. Wskazuje, że intencja nowego rządu jest zbieżna z korzyściami finansowymi klinik aborcyjnych. - Rezygnacja każdej kobiety z usług takich placówek to strata finansowa dla tych instytucji, oscylująca między 500 a 3000 euro – dodała Velarde.

CZYTAJ DALEJ

Nie możemy pogodzić się z podziałami wśród chrześcijan

2020-01-24 12:37

[ TEMATY ]

Sandomierz

ks. Wojciech Kania

W związku z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył dzisiaj rano, 24 stycznia, Mszy św. w kaplicy Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Eucharystię, podczas której powierzono Bogu dialog ekumeniczny, koncelebrowali: rektor ks. Rafał Kułaga, ojcowie duchowni, wychowawcy oraz profesorowie seminarium.

Bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział w homilii, że podziały uniemożliwiające chrześcijanom wspólne sprawowanie Eucharystii są przeciwne woli Chrystusa i nigdy nie można się z nimi pogodzić. Właściwą odpowiedzią na brak widzialnej jedności jest modlitwa i osobiste nawrócenie, a nie nawracanie innych, żeby myśleli tak samo jak my. Każdy wierzący może i powinien zaangażować się w dzieło budowania jedności, natomiast szczególna odpowiedzialność spoczywa tutaj na duchownych oraz na przygotowujących się do kapłaństwa. Biskup Ordynariusz dodał jednocześnie, że droga do jedności z innym Kościołami prowadzi przez budowanie jedności we własnej wspólnocie diecezjalnej, parafialnej i rodzinnej.

Dzisiaj wieczorem klerycy Seminarium Duchownego wezmą udział w spotkaniu ekumenicznym w sandomierskiej bazylice katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję