Reklama

Jasna Góra

JASA GÓRA

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II pielgrzymuje po raz 15

Po raz piętnasty, 8 października na Jasnej Górze, spotkają się pielgrzymi ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II. W 10 lat po śmierci swojego patrona dziękować będą za jego pontyfikat pozostawioną przez niego spuściznę duchową.

[ TEMATY ]

szkoła

Bożena Sztajner

Ogólnopolskie pielgrzymki uczniów, rodziców i nauczycieli na Jasną Górę to część działalności tej wspólnoty. Ich organizatorem są Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu oraz Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II w Warszawie.

W tym roku modlitewne spotkanie rozpocznie się 7 października Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej. Dzień później uroczystej Mszy św. dla pielgrzymów będzie przewodniczył duszpasterz Rodziny Szkół im. JPII bp Henryk Tomasik.

Pątnicy będą się modlić w intencji papieża Franciszka oraz dziękować za owoce pontyfikatu swego Patrona, a także za swoje rodziny. Będą także "prosić o pomoc w trudnym zadaniu wychowania kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę".

Szczególną pamiątką pielgrzymki, która będzie wotum dla Matki Bożej, będzie płaskorzeźba przedstawiająca białą kokardkę zdobiącą w formie gwoździa sztandary szkół jako symbol jedności wspólnoty i pamiątki dnia śmierci Jana Pawła II. W Roku Rodziny wybrana rodzina, która wróciła z Kazachstanu do swojej Ojczyzny Polski, otrzyma pomoc materialną.

"Blisko 17 lat, które upłynęły od pierwszego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli szkół noszących imię Papieża–Polaka, to czas ciągłego rozwoju Rodziny Szkół im. Jana Pawła II" - tłumaczy członkini wspólnoty, Agnieszka Majda–Staniszewska.

"We wspólnocie tej w różnych formach wciąż trwa wymiana doświadczeń, nadal rodzą się nowe pomysły na działalność, w której Rodzina wypełnia zobowiązanie nałożone przez noszone imię. Dar, jakim było życie oraz nauczanie Jana Pawła II, rodzi owoce w postaci młodych pokoleń wychowywanych w duchu głoszonych przez niego wartości. Cel tej drogi wychowawczej stanowi świętość, do której, jak nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, wszyscy jesteśmy powołani" - tłumaczy Agnieszka Majda–Staniszewska.

Reklama

Szczególną okazją do uwrażliwiania naszych wychowanków na sprawy potrzebujących wsparcia rówieśników jest XV Dzień Papieski, który w tym roku obchodzony będzie 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Wieloletnia współpraca z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, także w tym roku zaowocowała zaproszeniem do zbiórki na rzecz jej stypendystów. Wielu młodych ludzi z kilkutysięcznej rzeszy, która 8 października zgromadzi się u stóp Jasnej Góry, trzy dni później ruszy kwestować, aby wspomóc uzdolnioną młodzież i dzieci ze środowisk wiejskich i małych miast.

W ub. roku Rodzina Szkół im. Jana Pawła II znalazła się w gronie laureatów nagród TOTUS, przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wyróżnienie otrzymała w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" - za "wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami".

W uzasadnieniu kapituła podkreśliła, że „placówki zgromadzone w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II przybliżają i propagują postać, działalność i nauczanie Świętego Jana Pawła II poprzez swoją prace wychowawczo – dydaktyczną”.

2015-09-21 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czechy: Tragedia w Pradze

Policjanci i eksperci kryminalistyczni pracują przed szkołą zawodową w Pradze. Według policji, nieznany sprawca zabił nauczyciela maczetą w szkole zawodowej w Pradze 31 marca. Policja dodała, że podejrzany został zatrzymany.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Sztandar - chluba i tradycja

2023-02-09 11:47

Magdalena Lewandowska

Uczniowie uczyli się, jak właściwie obchodzić się ze sztandarem.

Uczniowie uczyli się, jak właściwie obchodzić się ze sztandarem.

– Obok barw narodowych, godła państwowego i hymnu sztandar jest najbardziej istotnym elementem naszej państwowości, dlatego jest tak bardzo chroniony, a jednocześnie tak bardzo wyniesiony na piedestał – podkreśla ks. mjr Krzysztof Deja.

W Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla szkolnych pocztów sztandarowych. Poprowadził je ks. mjr Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, razem z uczniami trzeciej i czwartej klasy z kierunku przysposobienie wojskowe. Pod okiem specjalistów można było przećwiczyć kroki, komendy i gesty, wejście i chwyty sztandaru. Odbyły się także próby, jak poczet sztandarowy ma się zachować w kościele. – Już kilka lat temu zastanawialiśmy się nad prowadzeniem szkoleń, bo widzimy taką potrzebę. Dzisiaj młodzież potrzebuje pewnych wzorców, norm, potrzebuje też nauczyć się, jak prawidłowo obchodzić się ze sztandarem. Jeżeli mamy występować ze sztandarem w miejscach publicznych na różnych uroczystościach państwowych, religijnych, patriotycznych, to róbmy to dobrze – tłumaczy ks. mjr Deja. – Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk bardzo ucieszył się z tego projektu i objął go swoim patronatem. Od czterech lat organizujemy takie szkolenia regularnie u nas w Henrykowie, a teraz dzięki życzliwości sióstr urszulanek i całego liceum także we Wrocławiu. Oczywiście profesjonalistami w takim szkoleniu są żołnierze – pamiętam jak sam uczestniczyłem w szkoleniach pocztu sztandarowego w 10. Wrocławskim Pułko Dowodzenia, gdzie wszystko zostało przekazane na najwyższym poziomie. Chcemy to w pewien sposób kultywować i uczyć młodych – dodaje dyrektor KLO w Henrykowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję