Reklama

„Życie jest dobre”: konferencja bioetyczna w „Niedzieli”

2015-09-26 16:39

Ks. Mariusz Frukacz

Marian Sztajner

„Życie jest dobre” to temat konferencji bioetycznej, która odbyła się 26 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Konferencję zorganizowały: Fundacja „Jeden z nas”, Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz redakcja „Niedzieli”.

W konferencji wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, Kazimierz Kapera, Maria Smereczyńska, obrońcy życia m. in. z Przemyśla i Bielska-Białej, pracownicy i redaktorzy „Niedzieli”.

Podczas konferencji prelegentami byli: Marek Jurek - poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR), Anna Rachwalska - wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz Jakub Bałtroszewicz - sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas”.

Reklama

„Polska dzisiaj potrzebuje ludzi o dobrze uformowanym sumieniu. Bardzo ważne jest to, aby Bóg, honor, Ojczyzna, rodzina, życie ludzkie, to były główne wartości, które będą stanowiły fundament życia społecznego” - mówiła otwierając konferencję Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Życie jest dobre - konferencja

„Bardzo ważne jest właściwe ustawienie wartości w przestrzeni życia społecznego” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i dodała z nadzieją, że „idzie nowych ludzi plemię”.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR) odnosząc się do dzisiejszej sytuacji w Europie wskazał na konieczność opowiedzenia się po stronie cywilizacji miłości i życia. - W Europie toczy się bój o cywilizację miłości - mówił Marek Jurek i dodał, że „ niestety w Europie ideologia jest ważniejsza od przepisów prawa”.

„W Europie toczy się rewolucja przeciwko życiu, rewolucja homoseksualna i promuje się dzieciobójstwo prenatalne” - kontynuował Marek Jurek.

Prelegent przypomniał równocześnie, że „pół wieku temu nie było w Europie żadnego kraju, oczywiści poza Związkiem Sowiecki, w którym dzieciobójstwo prenatalne byłoby legalne”.

Za adhortacją św. Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” prelegent przypomniał, że to, co dzieje się we współczesnej Europie „to próba zniszczenia duszy chrześcijańskiej”.

Marek Jurek zaznaczył, że „konieczne jest promowanie wartości chrześcijańskich i cywilizacji miłości takich jak m. in. rodzicielstwo, trwałość pokoleń, rodzina”. - Kultura chrześcijańska jest zasadniczym składnikiem naszego dobra wspólnego. Dlatego potrzebny jest głos Polski w obronie cywilizacji miłości. Polska jest krajem, który w Europie w większości głosuje za poszanowaniem wartości społecznych i chrześcijańskich wynikających z cywilizacji miłości - podsumował Marek Jurek.

Następnie Anna Rachwalska, wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” podkreśliła jak ważna jest pomoc małżeństwo niepłodnym. - 15 procent związków w Polsce cierpi na niepłodność - mówiła Anna Rachwalska.

Prelegenta podkreśliła, że „niepłodność nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku” i wskazała na skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności, dodając równocześnie, że promowane w Polsce i w Europie in vitro „nie leczy bezpłodności”.

„Adopcja to także piękne rodzicielstwo”. - kontynuowała Anna Rachwalska.

Prelegentka podkreśliła, że „również duszpasterzom potrzebna jest rzetelna wiedza na tematy bioetyczne”.

Również Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas” podkreślił jak ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w budowaniu cywilizacji miłości i życia wobec rewolucji, która dokonuje się w Europie”. - Konieczne jest zaangażowanie ruchów i stowarzyszeń katolickich w obronie życia ludzkiego w Europie - mówił Jakub Bałtroszewicz i przedstawił ideę inicjatywy „Jeden z nas”, która bardzo realnie zwróciła uwagę w Europie na obronę ludzkiego życia.

Podczas konferencji zaprezentowano wydany w tym roku Przewodnik „Bioetyka dla młodych”. Publikacja ta zawiera zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kwestii życia i stanowi kompendium wiedzy, które pomoże zrozumieć współczesne kwestie bioetyczne. Publikacja ta jest owocem pracy grupy specjalistów z dziedzin: bioetyki, biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i prawa medycznego. Książka została przygotowana pod patronatem: Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Fundacji Jerome Lejeune’a i Federacji „Jeden z nas”.

Po zakończeniu konferencji w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre”. Wystawa ze zdjęciami Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej w tym dniu miała swoją polską premierę. W marcu 2015 r. została wystawiona w Europarlamencie i od tego czasu odwiedza różne miasta Europy. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym będzie można obejrzeć tę ekspozycję na Jasnej Górze do 8 października br.

„Ta wystawa to polski znak na wierność wartościom często odrzucanym w Parlamencie Europejskim” - mówił otwierając wystawę Marek Jurek.

Natomiast Marta Dzbeńska - Karpińska podkreśliła, że „żyjemy w czasach, w których musimy przypominać, że życie jest dobre”. - Moją twórczością staram się służyć życiu. - dodała autorka zdjęć.

Również Lidia Dudkiewicz podkreśliła znaczenie wspólnoty i rolę „Niedzieli” w obronie najświętszych wartości takich jak: życie ludzkie, rodzina, rodzicielstwo.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Tagi:
Niedziela obrońcy życia konferencja

Reklama

Portal Niedzieli w pierwszej trójce katolickich serwisów internetowych

2019-10-11 08:56

niedziela.pl / wirtualnemedia

Według badania Gemius/PBI w sierpniu br. portal Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zanotował 1,68 mln odsłon, co plasuje go na trzecim miejscu pod względem liczby odsłon wśród katolickich portali

Portal niedziela.pl pomimo mniejszej liczby użytkowników wyprzedził w zestawieniu odsłon takie serwisy jak: wiara.pl, opoka.org, Stacja7 czy Aleteia, lepsze wyniki osiągnęły tylko serwis Gościa Niedzielnego oraz Deon.pl

Cieszymy się z dużej liczby odsłon naszego portalu, dziękujemy Wam i dla Was nie zwalniamy tempa. Od nowego roku portal zyska odświeżoną, nowoczesną szatę graficzną, przyjazną dla oka współczesnego użytkownika internetu, bez względu na wiek.

Zachęcamy do częstego odwiedzania naszego portalu oraz zapraszania do tego bliskich. Zadaniem naszego serwisu jest głosić prawdę i bronić chrześcijańskich wartości. Jesteśmy w sieci po to, aby ukazywać, że możliwe jest połączenie wiary, prawdy, ciekawości świata oraz rzetelności. Jesteśmy po to, aby nasi czytelnicy mogli znaleźć swoje miejsce w Internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na Cyprze w 2020 roku?

2019-11-18 20:09

pb (KAI/cyprus-mail.com/AP) / Watykan

Prezydent Cypru powiedział, że papież Franciszek przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty na Cyprze w przyszłym roku. Nikos Anastasiadis był dziś gościem Franciszka w Watykanie.

elpapacol/instagram

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że papież przyjął nasze zaproszenie. Obecność takiego przywódcy jak papież, osoby o głębokim człowieczeństwie i z nowoczesną wizją świata jest bardzo ważna w kontekście wysiłków Cypru w podejmowaniu dialogu międzyreligijnego, aby osiągnąć pokój i stabilizację na świecie - oświadczył szef państwa.

W 2002 r. Cypr, którego niemal 70 proc. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego, obchodzić będzie 60. rocznicę swej niepodległości. W 2010 r. wyspę odwiedził papież Benedykt XVI.

Cypr był pierwszym etapem podróży misyjnych św. Pawła Apostoła. Doprowadził tam on do nawrócenia rzymskiego gubernatora. Pierwszym biskupem wyspy był jednak - według tradycji - św. Łazarz, ten sam, którego Jezus Chrystus wskrzesił z martwych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem