Reklama

Świat

Izrael: porozumienie w sprawie finansowania szkół chrześcijańskich

W sporze o finansowanie chrześcijańskich szkół prywatnych w Izraelu doszło do porozumienia między władzami szkolnymi a ministerstwem oświaty. Patriarchat Łaciński Jerozolimy poinformował w związku z tym, że strajk szkół trwający od 1 września zakończył się i od 28 września szkoły pracują normalnie.

[ TEMATY ]

Izrael

nick.amoscato / photo on flickr

Wiadomość o porozumieniu przyjął z zadowoleniem prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Podkreślił, że stworzyło to zaufanie po obu stronach konfliktu i wyraził nadzieję, że doprowadzi do umocnienia wzajemnych stosunków.

Według informacji Patriarchatu porozumienie przewiduje m.in. wpłatę przez ministerstwo kwoty (w przeliczeniu) 11,4 mln dolarów za pierwszy kwartał rozpoczętego roku szkolnego. Cofnięte też zostaną cięcia funduszy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Postanowiono ponadto utworzyć specjalny zespół, który do marca przyszłego roku ma wyjaśnić pozostałe sprawy. W skład tej grupy wejdą przedstawiciele szkół oraz ministerstw szkolnictwa i finansów. Powołana też zostanie stała grupa robocza złożona z przedstawicieli szkół oraz ministerstwa oświaty.

Reklama

Z komunikatu wynika, że kwestia opłat za szkołę wnoszonych przez rodziców będzie rozpatrywana osobno. Porozumienie przewiduje, że szkoły podstawowe nie ogłoszą kolejnego strajku do 31 grudnia 2016, a szkoły ponadpodstawowe – do 13 lipca 2017 roku.

Ogółem 47 szkół chrześcijańskich w całym Izraelu, do których uczęszczają ok. 33 tys. uczniów, ma status uznawanych przez państwo szkół niepublicznych. Ministerstwo oświaty pokrywa tylko część kosztów, resztę w postaci czesnego pokrywają rodzice. Z powodu drastycznego zmniejszeniu dotacji państwowych i po wielu miesiącach rozmów, które nie przyniosły skutku, szkoły rozpoczęły 1 września bezterminowy strajk.

Ostatnio katolicki wikariusz patriarchy Jerozolimy dla Izraela bp Giacinto-Boulos Marcuzzo odrzucił sugerowane przez stronę rządową „upaństwowienie” szkół chrześcijańskich. Podkreślił, że w ten sposób szkoły utraciłyby swoją tożsamość. Dla Kościoła w Ziemi Świętej szkoła jest jednym z „najważniejszych priorytetów” wśród jego zadań.

Reklama

Uczestniczący w pertraktacjach ze stroną rządową bp Marcuzzo zwrócił przy tym uwagę, że chrześcijanie stanowią wprawdzie tylko niewielki odsetek społeczeństwa Izraela, ale 30 proc. studentów wyższych uczelni ukończyło wcześniej szkoły chrześcijańskie, a wielu absolwentów tych placówek pracuje w sektorze high-tech. Dzieje się tak dlatego, że szkoły chrześcijańskie są zaliczane „do najlepszych w kraju”.

Około 60 proc. uczniów stanowią chrześcijanie, prawie 40 proc. – muzułmanie, jest też trochę dzieci żydowskich. Również wśród ponad 3 tys. nauczycieli są nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie i żydzi. Jeszcze kilka lat temu dotacje państwowe pokrywały do 65 proc. wydatków, później jednak zmniejszono to dofinansowanie do 34, a ostatnio do 29 proc., co – według władz szkolnych – zupełnie nie wystarcza na utrzymanie tych placówek.

Według biskupa chodzi tu nie tylko o pieniądze, ale także o „prawa obywatelskie, równość, sprawiedliwość, demokrację, wolność, a wreszcie także o pokój”. „Stanowimy pomost między różnymi wspólnotami w Izraelu. Tam, gdzie jest obecne chrześcijaństwo, możliwe jest współżycie różnych wspólnot wiary, z chrześcijanami mogą żyć w zgodzie muzułmanie, druzowie i żydzi” – stwierdził hierarcha katolicki i podkreślił, że „bez szkół młodzi chrześcijanie w Izraelu systematycznie traciliby swoją tożsamość”.

2015-10-01 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Biały Dom: Bahrajn i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne (opis)

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że Izrael i Bahrajn zgodziły się ustanowić "pełne relacje dyplomatyczne". We wspólnym oświadczeniu władz tych trzech państw napisano o "historycznym przełomie".

Bahrajn to drugie bliskowschodnie państwo, które osiągnęło w tym roku porozumienie z Izraelem przy mediacji USA.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję