Reklama

V Dni Kultury Chrześcijańskiej "OTTONALIA 2003"

Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia" odbywają się od pięciu lat w okresie od 24 czerwca do 1 lipca (od odpustu św. Jana Chrzciciela - patrona katedry kamieńskiej do odpustu św. Ottona - patrona parafii). Tegoroczne "Ottonalia" zakończyły się nieco później (5 lipca br.) ze względu na zakończenie w tym dniu pleneru rzeźbiarskiego, który od roku bieżącego został włączony do programu dni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia" to liczne wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii. W roku bieżącym po raz trzeci został zorganizowany wernisaż malarstwa Bronisławy Kaczor ze Szczecina i po raz pierwszy (w ramach "Ottonaliów") wernisaż kamieńskiej malarki Marii Horoszkiewicz. Duże zainteresowanie wzbudziły prace Bronisławy Kaczor o tematyce chrześcijańskiej i inne. Wśród prac znalazły się obrazy trzech kościołów, które były przewodnią myślą tej wystawy: kościoła pw. św. Mikołaja na wyspie Wolin, który był przeznaczony przez władze w latach 50. do rozbiórki; bazyliki katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie - matki wszystkich kościołów; katedry pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. "Te trzy świątynie to moja dedykacja dla jubileuszu 5-lecia «Ottonaliów»" - mówi malarka Bronisława Kaczor. Sympatykom jej prac warto przypomnieć, że wystawa otwarta będzie do 31 sierpnia w Katolickim Centrum Kultury im. Jana Pawła II (Pałac Biskupi).
V Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia 2003" zainaugurowała Msza św. odpustowa - w uroczystość św. Jana Chrzciciela. Po Eucharystii na Kamieńskim Molo odbyło się błogosławieństwo wód Zalewu Kamieńskiego i jednostek pływających oraz modlitwa za rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich rodziny.
Drugi dzień Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynął na zwiedzaniu wystaw, m. in. fotograficznej Przemysława Momota pt. Tacy sami (zdjęcia portretowe osób niepełnosprawnych). Autor tej wystawy chciał przekazać swoją myśl, że są wśród nas osoby, które mimo swych ułomności, są takie same jak my: tak samo myślą, czują, kochają. Na wystawie w kapitularzu katedry kamieńskiej Tadeusz Kowalski ze Szczecina przedstawił ponad 50 prac pt. Biblia dłutem czytana. Autor wystawy sprawną ręką rzeźbiarza prowadził nas przez najszerszy biblijny trakt obietnicy, umiejętnie wybierając etapy wędrówki związane z wydarzeniami, które mają znaczenie kluczowe dla zrozumienia istotnego sensu i celu historii Zbawienia. Wśród prac znalazły się m. in. rzeźby: "Pieta", "Tworzenie świata", "Koniec świata", "Czterej Jeźdźcy Apokalipsy" i inne. Wśród wystaw zaproszonych artystów nie zapomniano o najmłodszych malarzach. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Kamień Pomorski i ze szkół nadmorskich uczestniczyli w konkursie plastycznym zatytułowanym Różaniec Światłem Życia. Temat konkursu dotyczył trzech podtematów: 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, Tajemnica Światła, Rok Różańca Świętego. Na konkurs wpłynęło ponad 140 prac, wykonanych w dowolnej technice. Prace oceniane były w dwóch kategoriach, klas I-III i klas IV-VI. Pierwsze miejsca zajęły prace: Patrycji Czermińskiej - uczennicy klasy III z SP we Wrzosowie oraz Katarzyny Kaczmarskiej - uczennicy klasy V z SP 1 w Kamieniu Pomorskim. Jury konkursu przyznało wiele wyróżnień. Prace były bardzo ciekawe, barwne, budzące podziw wśród zwiedzających.
"Ottonalia" uświetniły także koncerty muzyczne w wykonaniu Zespołu Kleryków "Vox Nostra" z Bagna k. Wrocławia, Zespołu Harmonijek Ustnych "Animato" ze Szczecina czy Koncert Organowy w ramach XXXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Odbyła się również sesja popularnonaukowa, której prelegentami byli: ks. dr Jacek Kordzikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, red. Zbigniew Borowik z Warszawy, ks. kan. Krzysztof Włodarczyk, duszpasterz rodzin diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ks. dr J. Kordzikowski pokrótce scharakteryzował znaczenie pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1997 r. pod hasłem Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki, która miała charakter "ojcowskiego napomnienia", skierowanego do świata polityki i do całego narodu.
Redaktor Zbigniew Borowik w swoim przemówieniu pt. Aspekt społeczny pielgrzymkowych przesłań do Polaków Ojca Świętego scharakteryzował powinność Kościoła, a zarazem jego prawo do wypowiadania się w sprawach społecznych, dotyczących prawa życia politycznego, gospodarczego, moralnego, międzynarodowego. W oparciu o przesłania Ojca Świętego red. Borowik omówił kontekst społeczny ośmiu pielgrzymek Papieża Jana Pawła II. Każda z nich miała charakterystyczny kontekst, impuls ukazujący więź między Polakami.
Aspekt rodzinny nauczania pielgrzymkowego przedstawił ks. kan. Krzysztof Włodarczyk. W oparciu o naukę Jana Pawła II Ksiądz Kanonik wymienił najważniejsze dokumenty dotyczące rodziny. Scharakteryzował znaczenie rodziny: "Proszę Boga, ażeby miłość umacniana łaską sakramentu małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny. Spraw za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swoje posłannictwo w rodzinie i poprzez rodzinę" (fragment modlitwy z Synodu).
Jak już wspomniano, każde "Ottonalia", mające wiele stałych imprez, zawsze zaznaczały się jakimiś znaczącymi akcentami. Bardzo ciekawą i atrakcyjną tegoroczną imprezą był pokaz walk rycerskich. Przedstawiony został także Tryptyk Rzymski Jana Pawła II (w katedrze) w wykonaniu szczecińskich aktorów: Andrzeja Oryla i Mateusza Kostrzyńskiego, przy akompaniamencie kamieńskich organów. Tegoroczne "Ottonalia" bogate były w różne atrakcje kulturalne. Zaprezentowaliśmy krótką relację z najciekawszych imprez. Do końca sierpnia można oglądać wystawy malarskie, rzeźby p. Kowalskiego, wystawę fotograficzną i prace pokonkursowe pt. Różaniec Światłem Życia (na wszystkie wystawy wstęp wolny).
"«Ottonalia» to jedna z dróg w poszukiwaniu Boga. Wiele jest dróg, które prowadzą do Boga i są takie miejsca na ziemi, skąd najbliżej do Boga. Radosna pieśń, wystawa przepojona refleksją, poezja, muzyka i zabawa w duchu Ewangelii są jedną z tych dróg, jednym z tych miejsc, skąd bliżej. Takie jest przesłanie organizowanych już od pięciu lat Dni Kultury Chrześcijańskiej «Ottonalia» w Kamieniu Pomorskim" - tymi słowami przewodniczący kamieńskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" H. Grzybowski wyjaśnił charakter kamieńskich dni kultury chrześcijańskiej.
Zapraszamy na VI "Ottonalia" w przyszłym roku!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję