Reklama

Niedziela Legnicka

Służyć Bogu, kochając człowieka

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego diecezji legnickiej, tym samym oficjalnie rozpoczęto kolejny rok nauki i formacji przyszłych kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9 w kaplicy seminaryjnej, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Obecni byli biskupi legniccy, liczne grono księży oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, parlamentarzystów, a także rodzice alumnów rozpoczynających 1. rok formacji i zaproszeni goście.

W homilii Biskup Świdnicki podkreślił, że zadaniem każdego chrześcijanina, zwłaszcza duchownego jest podawanie samarytańskiej dłoni, szczególnie ludziom biednym, samotnym, wykluczonym. „Wrażliwość jest dzisiaj osłabiona. Często słyszymy - co mnie to obchodzi, albo - ja się w to nie mieszam. Dzisiejszy świat woła o prawdziwe człowieczeństwo, o wrażliwość na drugiego człowieka” - mówił kaznodzieja. Na zakończenie zachęcił wszystkich zgromadzonych, by dołączyli do grona ludzi miłości, do grona tych, którzy są bohaterami miłości i dobroci.

Reklama

Dalsza część spotkania odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie przybyłych gości powitał rektor ks. Piotr Kot. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej Seminarium za rok 2014-2015.

W tym roku akademickim studia na 1 roku rozpoczęło 6 kandydatów do kapłaństwa. Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja kleryków 1 roku, czyli uroczyste zaprzysiężenie i zobowiązanie do wytrwałej pracy nad sobą. Indeksy studenckie wręczył klerykom rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. Włodzimierz Wołyniec.

Natomiast wykład inauguracyjny wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Mówił o źródłach naukowych i duchowych pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Inauguracja roku akademickiego to również okazja do podsumowania dorobku naukowego kleryków. Alumni, którzy w minionym roku nauki i formacji osiągnęli najlepsze wyniki, zostali nagrodzeni przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Na zakończenie spotkania ks. Piotr Kot wręczył też odznaki honorowego Przyjaciela Wyższego Seminarium Duchownego senator Dorocie Czudowskiej oraz mecenasowi Stanisławowi Andrzejowi Potyczowi, prezesowi Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Było to uznanie dla dobrej współpracy uczelni teologicznej ze środowiskiem legnickim. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus” i błogosławieństwem Księży Biskupów.

2015-10-05 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyski kościół staje się sanktuarium diecezjalnym

[ TEMATY ]

seminarium

sanktuarium

Paradyż

Archiwum Aspektów

Przed nami kolejne ważne prace remontowe kompleksu klasztornego w Paradyżu. Pocysterski klasztor jest dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej miejscem niezmiernie ważnym nie tylko ze względu na estetyczne i historyczne walory. Od 15 sierpnia miejsce to stanie się sanktuarium maryjnym!

Pierwotny kościół w Paradyżu wzniesiony został w drugiej połowie XIII w. Zbudowany został – jak nakazywały reguły gotyckiej architektury - na planie krzyża łacińskiego. Świątynia była budowlą bazylikową, trójnawową, orientowaną. Wzniósł ją najprawdopodobniej zespół budowniczych z macierzystego klasztoru w Brandenburgii. Zbudowana została z cegły palonej na fundamentach z kamienia polnego powiązanego wapnem. Części konstrukcyjne i detale dekoracyjne wykonano z formowanej cegły.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję