Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 165)

Niedziela gnieźnieńska 13/2001

29 września 1963 r., w uroczystość św. Michała Archanioła, kard. Stefan Wyszyński wziął udział w inauguracji drugiej sesji Soboru. Otwarcia podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra dokonał papież Paweł VI.

Wieczorem tego samego dnia o godz. 18.30 Ksiądz Prymas otrzymał telefoniczną informację, że papież Paweł VI chce za godzinę spotkać się z nim. Prymas Tysiąclecia tak opisuje tę audiencję:

Ojciec Święty zagaja: dowiedział się, że chcę Go widzieć, więc natychmiast stwarza sposobność. Przepraszam, że w dniu tak męczącym przychodzę, nie spodziewałem się przyjęcia dziś. Ale jestem bardzo wdzięczny. Proszę, aby pozwolił mi odczytać adres, który imieniem Episkopatu chcę skierować.

Wyjaśniam, dlaczego nie wszyscy przyjechali. - Na 70 biskupów, zaledwie 22. Zgłosiło się po paszporty 45. [...]

Ojciec Święty nawiązuje do mojego przemówienia w katedrze warszawskiej, które zna ze streszczenia w "L´Osservatore Romano" ( 26 IX). Uważa, że jest odważne, że możliwa jest taka wypowiedź, gdy ma się za sobą naród wierzący. "Co mogę dla was zrobić?" - pyta papież, powtarzając to pytanie kilkakrotnie. Ubolewa, że z 70 biskupów tylko 22 mogło przyjechać na sobór. Mówimy o zbliżającym się milenium. Pragniemy otrzymać specjalny list od Ojca Świętego. Skierujemy odpowiednią prośbę z danymi historycznymi.

Ojciec Święty chce wybudować w Rzymie kościół ku upamiętnieniu Tysiąclecia Chrztu Polski - pyta, pod wezwaniem którego świętego polskiego. Musiałby być taki, który jest znany i w Polsce, i w Rzymie. Są już dwa kościoły, gdzie czczony jest św. Stanisław Biskup i św. Stanisław Kostka. Ojciec Święty mówi o św. Jozafacie Kuncewiczu i o św. Janie Kantym. Ja mówię o św. Andrzeju Boboli. Wreszcie wzmianka o św. Kazimierzu i o św. Hiacynice, który w Rzymie żył i jego imię jest znane w Rzymie i w Polsce. Jeszcze jest mowa o bł. Czesławie. Wniosek: niech biskupi się zastanowią i przedstawią swój punkt widzenia.

Druga sprawa to beatyfikacja; bylibyśmy wdzięczni, by na milenium były przynajmniej dwie beatyfikacje: Maksymiliana Kolbe i o. Rafała Kalinowskiego. I w tej sprawie musimy wystąpić do Ojca Świętego.

Omawiamy audiencję dla wszystkich biskupów. Ojciec Święty chce nas przyjąć razem, mogą też przyjść studenci i Polonia rzymska. [ ...]

Rozmowa jest bardzo serdeczna. Papież chciałby przyjąć każdego biskupa osobno, ale jest to niemożliwe. Raczej będą audiencje narodami.

Z uwagi na męczący dzień dla Ojca Świętego pragnę już iść. Jeszcze papież zatrzymuje, dopytuje, czy nam nie jest potrzebna jaka pomoc, gdzie mieszkamy itp. Cieszę się na przyszłą audiencję.

Następnego dnia rozpoczęły się soborowe obrady. Ksiądz Prymas zasiadł w prezydium Soboru. W pierwszych dniach drugiej sesji Soboru miano głosować nad, przedyskutowanymi już podczas pierwszej sesji, schematami: o liturgii i o środkach społecznego przekazu oraz podjąć obrady nad schematem o Kościele.

5 października, sobota, był dniem wolnym od sesji soborowych. Kard. Stefan Wyszyński udał się do Pescary. Do odwiedzenia diecezji zaprosił go bp Antonio Jannucci. Ten dzień i następny to szereg spotkań z wiernymi. W katedrze w Pescarze w sobotę wygłosił przemówienie, w którym dziękował za wsparcie modlitewne dla Kościoła w Polsce. W niedzielę, do południa, był w siedmiu parafiach diecezji, w których poświęcił kamienie pod budowę nowych kościołów. Po południu przewodniczył procesji z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z katedry do kościoła w pobliżu tzw. Municipium. Tam odprawił Mszę św. i wygłosił krótkie przemówienie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” - rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

2020-02-22 08:25

[ TEMATY ]

biskup

trzeźwość

alkohol

apostoł

alkoholizm

bp Tadeusz Bronakowski

źródło: vaticannews.va

Pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przebiegać będzie tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się dziś i trwac będzie do 29 lutego. Wielkim apostołem tej sprawy był kard. Stefan Wyszyński - wkrótce beatyfikowany – przypomniał w rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Okolicznościowe materiały na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu zawiera vademecum „Apostoł Trzeźwości” – rocznik wydawany przez Zespół KEP. W opracowaniu zwraca się uwagę na troskę o to, by dzieci doświadczały szczęścia w trzeźwych rodzinach. W vademecum znajdują się materiały pomocne w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W związku z nadchodzącą beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w opracowaniu przybliżono nauczanie Prymasa Polski dotyczące trzeźwości.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, kard. Wyszyński przejdzie do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości.

„Niesięganie w niewłaściwy sposób po alkohol i inne używki, które doprowadzają do uzależnień jest troską o wewnętrzną wolność” – zaznaczył biskup. Ocenił też, że podczas niedawnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, za mało mówiono o tym, że Polacy tracą wolność wewnętrzną. „Stracona wolność wewnętrzna jest zagrożeniem także dla wolności zewnętrznej i o tym musimy pamiętać” – powiedział duchowny.

Przypomniał też, że Prymas Wyszyński wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

Vademecum zawiera też modlitewnik Apostoła Trzeźwości, a w nim teksty refleksji Drogi Krzyżowej, myśli do wykorzystania podczas adoracja w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu i oraz modlitw w intencji trzeźwości prowadzonych w sierpniu - miesiącu abstynencji od alkoholu.

Z kolei z myślą o katechetach przygotowano scenariusz katechezy pt. „Szczęśliwe dzieciństwo w trzeźwej rodzinie”.

Duszpasterze, rodzice i wychowawcy znajdą w „Apostole Trzeźwości” poradnik, jak chronić dzieci przed uzależnieniami i przestępczością. Tematyka artykułów dotyczy m.in. najpilniejszych zadań państwa w zakresie ochrony dzieci i młodzieży i opinii Polaków o sprzedaży alkoholu. Zamieszczono też teksty o edukacji seksualnej, uzależnieniu od pornografii a także relację z I Kongresu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

„Wiemy, że troska o najmłodsze pokolenie jest troską o przyszłość Kościoła i ojczyzny” – zaznaczył w rozmowie z KAI bp Bronakowski.

Podkreślił, że dzieci będą szczęśliwe, jeśli rodzice w sposób właściwy będą troszczyć się o ich wychowanie, również wychowanie w trzeźwości.

„Z bólem i przykrością stwierdzamy, że są dorośli, którzy nie dają dobrego przykładu swoim dzieciom” – zauważył przewodniczący Zespołu KEP i zaapelował do takich osób by się opamiętały. „Prosimy aby w tym roku w szczególny sposób przeżyć nie tylko czas Wielkiego Postu ale czas do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego a może i cały rok w całkowitej abstynencji, jako naszą odpowiedź na wezwanie Kardynała do troski o trzeźwość narodu” - powiedział bp Bronakowski.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Medialnym KAI w grudniu ub. roku bp Bronakowski wyraził nadzieję, że w Polsce wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do alkoholu.

Wedle statystyk, w Polsce liczba osób uzależnionych sięga około miliona, natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. Dodał, że statystyki te z roku na rok są coraz bardziej niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Papież: prośmy Pana, aby natchnął ludzi do przezwyciężenia logiki walki, nienawiści i zemsty

2020-02-23 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Bari

źródło: vaticannews.va

Papież Franciszek w Bari

Do ufnej modlitwy o przezwyciężenie logiki walki, nienawiści i zemsty wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św., której przewodniczył 23 lutego w Bari. Był to końcowy etap międzynarodowego spotkania 58 biskupów z 20 krajów śródziemnomorskich, które od 19 bm. obradowało w tym mieście pod hasłem "Morze Śródziemne granicą pokoju".


Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

W chwili, gdy gromadzimy się tutaj, aby modlić się i zastanawiać nad pokojem i losami narodów mieszkających nad Morzem Śródziemnym, po drugiej jego stronie, szczególnie w północno-zachodniej Syrii, trwa ogromna tragedia. Z naszych serc pasterzy płynie stanowczy apel do zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby umilkł szczęk broni i aby wysłuchano płaczu maluczkich i bezbronnych; aby odłożono na bok wyrachowanie i interesy i aby chronić życie osób cywilnych i tak wielu niewinnych dzieci, które ponoszą tego skutki.

Prośmy Pana, aby poruszył serca, żeby wszyscy mogli przezwyciężyć logikę walki, nienawiści i zemsty, aby odkryć na nowo, że są braćmi, dziećmi jednego Ojca, który sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (por. Mt 5, 45). Przyzywajmy Ducha Świętego, aby każdy z nas, począwszy od codziennych gestów miłości, przyczyniał się do budowania nowych relacji, inspirowanych zrozumieniem, akceptacją, cierpliwością, tworząc w ten sposób warunki do doświadczania radości Ewangelii i szerzenia jej w każdym środowisku życia. Niech Najświętsza Maryja Panna, „Gwiazda Morza”, ku której spoglądamy jako na najwznioślejszy wzór wierności Jezusowi i Jego słowu, pomoże nam kroczyć tą drogą.

Zanim wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”, serdecznie dziękuję wszystkim biskupom i tym, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu na temat Morza Śródziemnego jako granicy pokoju; jak również tym - a jest ich wielu! - którzy na różne sposoby pracowali nad jego pomyślnym przebiegiem. Dziękuję wszystkim! Przyczyniliście się do rozwoju kultury spotkania i dialogu w tym regionie, tak ważnym dla pokoju na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję