Reklama

Watykan

Kard. G. Müller: nie możemy zmieniać nauczania Kościoła, ale możemy zmieniać sposoby jego nauczania

Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller. W rozmowie ze stacją Salve TV podkreślił, że rodzina jest „odwiecznym wzorem dla całej ludzkości”. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości” – zaznaczył niemiecki kardynał kurialny.

[ TEMATY ]

kardynał

Synod o rodzinie

salvetv.pl

Wyraził zadowolenie z pierwszych czterech dni obrad Synodu. „Ojciec Święty zaznaczył bardzo wyraźnie w homilii, rozpoczynającej Synod Biskupów, że nauka Kościoła opiera się na Piśmie Świętym, Bożym Słowie i z tego powodu nie może być przez nas, ludzi, zmieniana. Pragniemy, aby z Synodu popłynęło wyraźne przesłanie o miłości między kobietą a mężczyzną oraz rodzinie cieszącej się potomstwem” – powiedział prefekt Kongregacji.

Przypomniał, że rodzina jest odwiecznym wzorem dla całej ludzkości. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości” – zaznaczył rozmówca stacji.

Pytany, czy obrady Synodu przebiegają po jego myśli, odpowiedział, że za wydarzenie to modlą się miliony ludzi na całym świecie. „Katoliccy ojcowie, matki, dzieci, całe rodziny modlą się o dobry przebieg Synodu. Jestem przekonany, że pod przewodnictwem papieża wszystko będzie przebiegało dobrze. Docierają do nas różne propozycje z zewnątrz, ale - jak zaznaczył Franciszek - Synod nie jest parlamentem i nie ma frakcji, które walczą między sobą. Biskupi są prowadzeni przez Ducha Świętego i dążą do tego, czasem w kontrowersyjnych dyskusjach, aby zwyciężyła prawda" - powiedział kard. Müller, dodając, że „Kościół jest zawsze zobowiązany do tego, aby w duchu wspólnoty dawać świadectwo prawdzie”.

Wyraził przekonanie, że Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości. „Zostaliśmy stworzeni przez Boga, który jest naszym początkiem i naszym celem. Dlatego droga, którą kroczymy z Jezusem, jest dobrą drogą i dobrym celem” – oświadczył purpurat.

Zachęcił, abyśmy jako katolicy nie dali sobie wmówić, że nie ma dla nas przyszłości albo że jesteśmy konserwatystami bądź progresistami. Jego zdaniem te wszystkie określenia są fałszywe i powstały poza Kościołem. Kardynał przypomniał słowa Jezusa, który przed śmiercią powiedział Apostołom, że Jego Kościół będzie trwać po wszystkie czasy aż do skończenia świata. „Będziemy dobrymi następcami Chrystusa, gdy będziemy szli drogą Jego Ewangelii” – dodał.

Reklama

Pytany o potrzebę nowej ewangelizacji, kardynał-prefekt przypomniał, że „ateizm jest drogą ku przepaści”. „Człowiek został stworzony przez Boga i bez Boga nie może żyć. Są ludzie, którzy określają się ateistami i mają trudności z rozpoznaniem Boga i pójściem drogą wiary. To jest coś innego niż agresywny ateizm, który chce ograniczyć człowieka do istoty czysto zwierzęcej. Przecież istnieje coś takiego, jak transcendencja człowieka objawiająca się w jego duchu, rozumie i wolnej woli. Mimo swojego umiejscowienia w świecie zmysłowo-empirycznym człowiek pyta o sens całego istnienia. Na podstawie takiego położenia nie można odpowiedzieć, jaki jest sens świata i sens życia każdego człowieka. Obecnie droga nowej ewangelizacji jest równie ważna także w krajach tradycyjnie katolickich” – powiedział kard. Müller. „Nie dzielmy się jakimiś resztkami, ale zmierzajmy ku nowym horyzontom, idąc drogą Kościoła i człowieczeństwa, aby swoją przyszłość wiązać z Bogiem” – zachęcił.Podkreślił, że nie możemy zmieniać nauczania Kościoła, ale możemy zmieniać sposoby jego nauczania. „Metody duszpasterskie muszą się dostosowywać do współczesności, gdyż świat stale się zmienia, muszą być dopasowane do człowieka” – powiedział prefekt najważniejszej kongregacji watykańskiej i dodał: „Bóg raz na zawsze zwrócił się do nas przez Jezusa Chrystusa i to przesłanie jest ciągle aktualne, tak jak ofiara i zmartwychwstanie Jego Syna, które są drogą człowieka i Kościoła”.

2015-10-08 22:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser o zakończonych pracach Synodu w małych grupach

W południe na Synodzie Biskupów o rodzinie zakończyły się prace małych grup, tzw. circuli minores. W rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz warszawsko-praski wskazał na dwa nurty, które wydają się być dominujące w dotychczasowej debacie. Zdaniem abp. Henryka Hosera będą one miały kluczowe znaczenie dla przygotowania ostatecznej formy dokumentu końcowego Synodu.

„Utrzymuje się sytuacja dwóch nurtów, z których jeden jest spojrzeniem bardziej teologicznym, a drugi bardziej socjologicznym na sytuację rodziny w dzisiejszym świecie. Uważam, że główna dyskusja dotyczy relacji między doktryną a praktyką duszpasterską, a zwłaszcza tego, do jakich granic może się ta druga zmienić nie naruszając doktryny, lub też wprowadzając jakieś zmiany w doktrynie Kościoła katolickiego. To są rzeczy bardzo trudne, dlatego, że jeżeli chcemy zmienić jakieś normy doktrynalne czy nawet kanoniczne, wymaga to oczywiście akceptacji Ojca Świętego. Czekamy zatem na dwie rzeczy: na formę dokumentu końcowego, który się ukaże i który będzie podstawą dalszych ewentualnych prac już po Synodzie oraz oczywiście na ten końcowy akord, który będzie akordem Ojca Świętego, a w którym podsumuje on Synod i da jakieś wskazania na przyszłość” – powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję