Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: szkoła karmi człowieka wartościami humanistycznymi i chrześcijańskimi

Szkoła jako wspólna matka jest przedłużeniem domu rodzinnego. Przejmując od rodziny zadania kształcenia i wychowania, karmi człowieka wiedzą, mądrością, wartościami humanistycznymi i chrześcijańskimi, których w naszym życiu nie możemy zatracić – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył 9 października Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego w Świdnicy podczas jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy.

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W homilii bp Dec zauważył, że Kościół zawsze dbał o edukację młodego pokolenia i zawsze przypominał, że w edukacji kształcenie powinno integralnie łączyć się z wychowaniem. – Jedno z zadań szkoły to przekazywanie wiedzy z różnych przedmiotów, a wiec wiedzy o świecie, o człowieku, także o Bogu. Nie można również zapominać o promowaniu takich wartości, które wychowują, jak prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość, uczciwość, rzetelność i odpowiedzialność – powiedział celebrans.

Reklama

Zaznaczył również, że oprócz Ojczyzny i Kościoła matką możemy nazywać także szkołę. – Jakie to znaczące i zaszczytne, że tę instytucję edukacyjną przyrównujemy do matki, najważniejszej osoby w życiu: Alma Mater – Matka Karmicielka – przekonywał biskup świdnicki.

Bp Dec zawierzył Bożej Opatrzności dyrekcję, grono pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną, by nadal kształtowała światłych ludzi. Prosił, aby dzieci i młodzież pokochał szkołę, podobnie jak się kocha dom rodzinny. Wyraził również wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za dotychczasową troskę o młode pokolenie oraz złożył życzenia z racji jubileuszu. – Pani dyrektor, gronu pedagogicznemu i całej społeczności życzymy, aby ta szkoła była prawdziwą Alma Mater, matką karmiącą wiedzą i wartościami moralno-chrześcijańskimi – mówił bp Dec.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy była pierwszą placówką oświatową, która powstała w mieście w roku szkolnym 1945/46. Obowiązki pierwszego inspektora szkolnego na miasto i powiat sprawował Franciszek Kotarak. W sierpniu 1945 przystąpił do organizowania szkolnictwa podstawowego. W pracach tych pomagali nauczyciele – pionierzy. Obecnie w SP nr 1 w Świdnicy kształci się 450 uczniów.

2015-10-10 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Nasz Elementarz" zupełnie pomija wartości chrześcijańskie

[ TEMATY ]

szkoła

bp Marek Mendyk

Ks. Waldemar Wesołowski

bp Marek Mendyk

bp Marek Mendyk

Ocenę darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz Elementarz" podczas trwającego w Warszawie 366. zebrania plenarnego Episkopatu Polski przedstawił biskupom bp Marek Mendyk. Przewodniczący Komisji Wychowania zwrócił uwagę na kwestie katechetyczne i pedagogiczne.

Oceniając "Nasz Elementarz" od strony pedagogicznej, bp Mendyk powołał się na opinię przygotowaną przez pracownię pedagogiczną w Poznaniu. Jak poinformował, pierwszą słabością podręcznika jest infantylizm tekstów, które cofają dzieci do 4 czy 5 roku życia. - Przeciętnemu sześcio- i siedmiolatkowi bardzo szybko mogą się znudzić, podobnie sprawa ma się z ilustracjami, które nie współgrają z zawartymi w podręczniku poleceniami - mówi KAI bp Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Znak zbawienia. Wrześniowe święto u Dominikanów

2021-09-28 04:52

Agnieszka Marek

Dzień Podwyższenia Krzyża Świętego jest dla lubelskich Dominikanów czasem szczególnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję