Reklama

Przed złotym jubileuszem Biskupa Legnickiego

Niedziela legnicka 32/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakramenty są szczególnymi Bożymi darami, które sprawiają, że w życie człowieka przychodzi sam Bóg ze swoją łaską uświęcającą. Chrzest daje nam odpuszczenie grzechów i inicjuje w nas życie Boże, dlatego Ojcowie Kościoła przekazali nam prawdę, że wyciska w nas Boży obraz - Boską ikonę. Sakramentem, który do tego Boskiego obrazu dodaje jeszcze podobieństwo do samego Boga, jest bierzmowanie. To właśnie ten sakrament stanowi źródło Boskiego podobieństwa do naszego najlepszego Ojca. I jak nigdy człowiek nie jest w stanie zniekształcić Boskiego obrazu - stanowi on bowiem nieutracalny pierwiastek - tak Boskie podobieństwo jest tą płaszczyzną, która przez grzech człowieka może zostać przesłonięta. Dlatego Bóg przez Swojego Syna dał nam trzeci sakrament, koronę wszystkich sakramentów, jakim jest Eucharystia. To ona umacnia w nas to, co słabe i po ludzku zawodne; to ona stanowi niewyczerpalne źródło Bożych darów, którymi człowiek umacnia się na drodze chrześcijańskiego życia.
Treść tej bardzo ważnej katechezy stała się udziałem wielu młodych ludzi z diecezji legnickiej w miesiącach: kwietniu, maju i czerwcu, kiedy obficie udzielany był sakrament bierzmowania podczas Eucharystii. Jedną z tych wspólnot, które przeżywały wylanie Ducha Świętego Uświęciciela, była parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach. W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 29 maja br., na zaproszenie wspólnoty parafialnej na czele z ks. kan. Dariuszem Danilewiczem przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak, aby sprawować uroczystą Mszę św., podczas której młodym parafianom udzielił sakramentu bierzmowania oraz dokonał aktu poświęcenia nowego tabernakulum i nowej instalacji alarmowej.
Księdza Biskupa przywitali we wspólnocie przedstawiciele parafian, a także Ksiądz Proboszcz, który powiedział między innymi: "W atmosferze wyjątkowej radości witamy Księdza Biskupa w naszej parafii, albowiem dostrzegamy w tym fakcie bardzo ważny dla nas wszystkich znak. Oto Pasterz Kościoła Legnickiego przybywa nie jako gość, ale jako najważniejszy gospodarz tej wspólnoty i parafii; przybywa po to, aby umacniać swoim słowem wierny Lud Boży. To, że Ksiądz Biskup pozytywnie odpowiedział na nasze zaproszenie i otoczony kolegium kapłanów dekanatu Świebodzice oraz wiernymi, którzy ukochali ten kościół i tę parafię, będzie za chwilę sprawować Najświętszą Ofiarę w intencjach kandydatów do sakramentu bierzmowania oraz całej wspólnoty parafialnej, stanowi dla nas źródło nadziei i mocy! Ci młodzi ludzie, którzy przyjmą sakrament bierzmowania z rąk Waszej Ekscelencji, są nadzieją i wiosną Kościoła w Świebodzicach. O tę modlitwę serdecznie Księdza Biskupa dziś prosimy!
Ale nasza wspólnota przygotowała jeszcze na dzisiejszy uroczysty dzień dwa dary dla - jak to wyraził przedstawiciel naszej parafii w swoim przemówieniu - Gospodarza tutejszej świątyni. Pierwszym z nich jest ufundowane staraniem wszystkich parafian nowe pancerne tabernakulum (...). Drugi dar został ufundowany dzięki życzliwości obecnego wśród nas burmistrza Jana Wysoczańskiego i dostojnej Rady Miejskiej, a jest nim zamontowany nowoczesny system alarmowy do naszego zabytkowego kościoła. Ksiądz Biskup pozwoli, że w Jego obecności oraz wszystkich kapłanów dekanatu i tutaj zgromadzonych za ten wielki dar życzliwości naszych Władz Miejskich serdecznie podziękuję.
Na początku Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wodę, nowe tabernakulum, system alarmowy oraz dokonał pokropienia zgromadzonych, przypominając wszystkim sakrament chrztu. Po wysłuchaniu czytań przewidzianych Liturgią Słowa Pasterz Kościoła Legnickiego powiedział do zgromadzonych: "Dzisiejsza uroczystość ma dla nas, chrześcijan, wyjątkowe znaczenie. Oto słyszeliśmy we fragmencie wyjętym z Dziejów Apostolskich, jak uczniowie Pana Jezusa widzieli dokładnie tajemnicę Wniebowstąpienia Pańskiego, która dokonała się w ich obecności, ale usłyszeli też jakże ważne upomnienie świadków anielskich, by nie dziwili się temu, co się dokonało, ale z odwagą spojrzeli na świat, jako płaszczyznę ewangelizacyjnej posługi (...). Dzisiejsza uroczystość w waszej wspólnocie potwierdza tę prawdę, że i współcześni uczniowie Pańscy - którymi czują się ludzie wierzący na całym świecie - nie trwają w osłupieniu, ale z odwagą i mimo trudności patrzą na tę drogę, którą wyznaczył nam sam Jezus Chrystus. Drogą tą jest ziemska pielgrzymka, jako przygotowanie do radosnego spotkania z Panem w przyszłości Bożego Królestwa. Czerpiąc siły z tej prawdy, chrześcijanie wszystkich wieków nie zapominali o tym, że trzeba swoje życie umacniać sakramentami świętymi, trzeba w sobie odnawiać Boże podobieństwo; a czując się tak odnowionymi, budowali piękne świątynie albo je odnawiali po to, aby ludziom każdego wieku wskazywały na treść dzisiejszego święta: że życie człowieka jest pielgrzymką do Boga!... Stąd chciałbym w tym uroczystym dniu złożyć serdeczne podziękowanie Księdzu Kanonikowi, który od momentu nominacji z radością rozpoczął swoją posługę pośród was. Dziękuję wszystkim dobrodziejom tej pięknej świątyni parafialnej, którzy czując zmysłem wiary potrzeby związane z utrzymaniem tego kościoła, mimo trudnych czasów nie szczędzą swoich ofiar, aby oddawanie czci Bogu w tym świętym miejscu dokonywało się w takiej atmosferze, na jaką was stać. Dziękuję także obecnym tutaj Władzom Miasta z burmistrzem Janem Wysoczańskim na czele. Rozumienie potrzeb tego zabytkowego kościoła jest wyrazem dojrzałej polityki władz samorządowych, które zdają sobie sprawę z tego, iż kościół ten jest wyjątkowym znakiem kultury chrześcijańskiej, tożsamej z naszą narodową kulturą. Mam nadzieję, że przystępujący dziś do bierzmowania młodzi parafianie staną się kolejnym pokoleniem, które tak jak wcześniejsze będzie troszczyło się o stan własnego serca, a będąc bogatymi świadectwem swoich rodziców i dziadków, staną się odważnymi świadkami Chrystusa Pana w otaczającym ich świecie". Po liturgii słowa Ksiądz Biskup udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Na zakończenie uroczystości, tuż przed błogosławieństwem, wystąpili Jan Wysoczański, burmistrz Miasta, oraz Jan Góra, przewodniczący Rady Miejskiej. Pan Burmistrz, uprzedzając zbliżające się uroczystości złotego jubileuszu kapłaństwa Księdza Biskupa, powiedział: "Przypadł mi w udziale szczególny zaszczyt podczas dzisiejszej uroczystości. Bieżący rok to wyjątkowy czas jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich Waszej Ekscelencji. Proszę pozwolić, że życzenia w imieniu swoim, świebodzickich samorządowców i naszego społeczeństwa wypowiem słowami osoby, którą Ojciec Święty Jan Paweł II w niedługim już czasie ukaże światu jako błogosławioną. Są to słowa nieżyjącej już skromnej siostry zakonnej, która zadziwiła świat swoją działalnością i życiem, słowa Matki Teresy z Kalkuty. A to właśnie ona powiedziała kiedyś:

Ludzie postępują nierozumnie, nielogicznie i samolubnie.
Kochaj ich mimo wszystko!

Jeśli czynisz dobro, oskarżą Cię o egocentryzm.
Czyń dobro mimo wszystko!

Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół
i prawdziwych wrogów.
Odnoś sukcesy mimo wszystko!

Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro.
Bądź dobry mimo wszystko!

To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy.
Buduj mimo wszystko!

Ludzie potrzebują twej pomocy, mogą Cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz.
Pomagaj mimo wszystko!

Dając ludziom najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy.
Dawaj ludziom najlepsze, co posiadasz mimo wszystko!

Niech te głębokie i poetyckie słowa skromnej siostry zakonnej Matki Teresy, przyszłej błogosławionej, zadedykowane Waszej Ekscelencji w 50. rocznicę święceń kapłańskich, staną się szczególnym wezwaniem, by Ksiądz Biskup nadal nam wszystkim przewodził w dobrym zdrowiu i z Bożym błogosławieństwem! Ad multos annos!". Na pamiątkę tego radosnego dnia świebodziccy samorządowcy wręczyli Księdzu Biskupowi pamiątkowy kielich mszalny od wszystkich mieszkańców miasta.
Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo Księdza Biskupa i modlitwa za Ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję