Reklama

W całym kraju świętowano XV Dzień Papieski

2015-10-11 18:15

lk, am, mko, mag, pk, mt, oprac. lk / Warszawa / KAI

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży - złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego. Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Jednak Dzień Papieski to nie tylko wspomnienie o Janie Pawle II, ale także modlitwa całego Kościoła za aktualnego papieża. W tym roku ta modlitwa miała szczególny charakter, bowiem hasło Dnia Papieskiego jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Franciszek w specjalnym liście przekazał wyrazy swojej duchowej łączności wszystkim uczestnikom XV Dnia Papieskiego. Dokument podczas Mszy św. radiowej w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża odczytał ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Papież życzył, by „Święty Jan Paweł II w swoim zawierzeniu Chrystusowi i Matce Bożej, w swej wierze i humanizmie, w trosce o człowieka, w nauczaniu cierpieniu i świętości życia był nadal dla wszystkich wiernych, a dla Polaków szczególnie drogowskazem w dążeniu do świętości”.

Reklama

Problemy i wyzwania współczesnej rodziny

W homilii podczas tejże Mszy św. abp Tadeusz Gocłowski, członek Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreślił, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Przypomniał, że w naszym pokoleniu to św. Jan Paweł II pomagał szukać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia i rodziny. Pytał zatem, czy możliwe jest dziś powstrzymanie wysokiej fali sekularyzmu, która uderza w rodzinę, w małżeństwo jako trwały związek mężczyzny oraz w niepodważalną świętość życia od poczęcia i śmierci.

O współczesnych problemach i wyzwaniach dotyczących rodziny mówił w nawiązaniu do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego także kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II wskazywał, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

„Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom” – mówił metropolita krakowski. Dodał jednak, że rodzina znajduje się obecnie w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest także niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka oraz „pierwszą szkołą miłości i wiary”.

„Bez Boga nie da się zbudować zdrowej i szczęśliwej rodziny” – podkreślił z kolei biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk podczas Mszy św. celebrowanej w ramach obchodów XV Dnia Papieskiego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wskazywał też, że wciąż aktualne są cztery zadania wskazane przez św. Jana Pawła II w adhortacji „Familiaris consortio”: tworzenie wspólnoty osób, służba życiu, uczestnictwo w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i misji Kościoła.

Szlachetne „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W swoich homiliach biskupi przypominali ponadto, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym „Dziełem Nowego Tysiąclecia”, czyli wsparciem edukacji młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości.

„W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość” – podkreślał dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz.

Podobnie mówił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wskazał na Jana Pawła II jako przykład „człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał”. - Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ten sposób inwestujemy w młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość – wyjaśniał.

Z programu stypendialnego Fundacji dla uzdolnionej młodzieży korzysta obecnie 2,5 tys. osób. Sfinansowanie programu jest możliwe m.in. dzięki dorocznej zbiórce pieniędzy do puszek, którą przeprowadzają sami stypendyści ubrani w charakterystyczne żółte chusty. Zbiórka publiczna jest prowadzona w dniach 4-22 października, a przykościelna - podczas Dnia Papieskiego. Program stypendialny można także wspierać w dowolnym momencie, wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod nr 74 265 (koszt to 4,92+VAT). Podczas ubiegłorocznego, XIV Dnia Papieskiego, na program stypendialny zebrano ok. 7,5 mln zł.

Za ofiarność tym, którzy w czasie czternastu dotychczasowych Dni Papieskich składali ofiary na rzecz stypendystów, podziękował abp Tadeusz Gocłowski. Dzięki temu ponad 800 z nich ukończyło już studia akademickie. „To jest wielkie dzieło formacji młodego pokolenia” – podkreślił emerytowany metropolita gdański.

Nagrody TOTUS 2015

Integralną częścią Dnia Papieskiego są także nagrody TOTUS, przyznawane co roku w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; propagowanie nauczania Jana Pawła II; promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

W sobotę 10 października, w przededniu XV Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody TOTUS 2015 otrzymali odpowiednio: światowej sławy dyrygent Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A., dr Helena Pyz – misjonarka oraz portal Deon.pl.

Jak podkreśla ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, TOTUS-y to najbardziej prestiżowe z nagród, jakie wręcza Kościół katolicki. Stanowią swego rodzaju „podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka”. - Ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety – uważa ks. Drob.

XV Dzień Papieski w całej Polsce

Zbiórkę środków na stypendia prowadzono dziś w wielu miastach całej Polski, a także zagranicą. W sumie w 18 krajach świata.

W Warszawie rozpoczęto świętowanie Dnia Papieskiego Mszą św. w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęcił w homilii do troski o osoby samotne, pozbawione rodzin, singli, ale także osoby samotne duchowo. - Nie jest dobry styl życia nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, przedkładanie kariery zawodowej nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia. Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów, zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na jej opiekę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - powiedział.

Po Eucharystii, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył muzyczno-modlitewny korowód o nazwie "Pod Prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta chcieli poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przy kolumnie Zygmunta, gdzie zakończył się marsz, otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Ponadto w ogrodzie miasteczka odbędą się pokazy taneczne i zabawy integracyjne.

Najmłodsi znaleźli w miasteczku również bibliotekę, w której specjalni goście będą czytali bajki. Pierwszym lektorem był Radosław Pazura, następnie jego miejsce zajął Adam Woronowicz, a popołudniu bajki czytał dzieciom kard. Kazimierz Nycz. W namiotach przed kościołem akademickim św. Anny można było poznać nie tylko stypendystów, nazywanych "żywym pomnikiem Jana Pawła II", ale także ich dzieła, w tym nowo otwarty punkt przedszkolny "Lolek", prowadzony przez wykwalifikowanych absolwentów fundacji.

W Lublinie obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczęły się w 9 października i potrwają aż tydzień. Ich zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy „Jan Paweł II – patron rodziny”. W piątek w kościele akademickim KUL z konferencją pt. "Dmuchawce, latawce, wiatr, czyli jak znaleźć miłość?" wystąpił znany kaznodzieja o. Adam Szustak OP. Z kolei w niedzielę stypendyści "Dzieła Nowego Tysiąclecia" zorganizowali przy klasztorze dominikanów Miasteczko Rodzinne. Przy parafii Świętej Rodziny zaplanowano tego dnia pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z jego reżyserką Wandą Różycką-Zborowską.

Stypendyści we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przeprowadzili tradycyjnie zbiórkę publiczną na terenie całego miasta. Całość pieniędzy będzie przeznaczona na fundusz stypendialny. Lubelskie obchody zakończą się koncertami muzyki chrześcijańskiej i organowej, występem kabaretu oraz nabożeństwem różańcowym połączonym z modlitwą przed relikwią św. Jana Pawła II, a następnie uroczysta Msza św., po której zakończeniu nastąpi otwarcie wystawy „Rodzina Bogiem silna”.

Miasteczko Rodzinne w Szczecinie, zorganizowane przez stypendystów przy parafii ojców jezuitów, przyciągnęło mieszkańców licznymi atrakcjami dla dzieci, ale także kiermaszem ciast własnoręcznie upieczonych przez papieską młodzież. - Dzięki stypendium studiujemy i rozwijamy nasze pasje. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc - powiedziały KAI Anna Grobel i Anna Biniek, studentki dziennikarstwa i prawa. Obie pochodzą z małych miejscowości w Zachodniopomorskiem i zgodnie przyznają, że ciężko byłoby im bez wsparcia z fundacji.

Zbiórka stypendialna oraz programy artystyczne odbyły się w niedzielę w ramach XV Dnia Papieskiego także w wielu innych miastach, m.in. w Płocku, Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi i Gnieźnie.

Kulminacyjnym punktem centralnych obchodów XV Dnia Papieskiego był koncert galowy na placu przed kościołem akademickim św. Anny w Warszawie, transmitowany przez TVP1. Wystąpili podczas niego m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich. Występy przeplatane były fragmentami homilii i przemówień św. Jana Pawła II i Franciszka na temat rodziny oraz rozmowami Krzysztofa Ziemca z TVP ze stypendystami.

W trakcie koncertu kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zauważył, że rodzinny wymiar tegorocznego Dnia Papieskiego podkreśla nawet fakt, iż na scenie przed kościołem św. Anny wystąpiły właśnie muzykujące rodziny. Podziękował też wszystkim organizatorom i uczestnikom koncertu oraz miastu stołecznemu Warszawa. Udzielił też wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

Koncertowi towarzyszył apel modlitewny w intencji polskich rodzin, poprowadzony przez zespół muzyczny „Tylko Ty” złożony ze stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Głównym organizatorem wydarzeń związanych z Dniem Papieskim jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz "Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło".

Tagi:
Dzień Papieski

Święty jest wśród nas

2019-10-29 12:48

Artur Grabowski
Edycja legnicka 44/2019, str. 6-7

Św. Jan Paweł II to święty bliski sercu każdego Polaka. Swoim życiem pokazał, że świętość jest drogą każdego z nas. W roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny olszyńska wspólnota parafialna uroczyście świętowała obchody Dnia Papieskiego, którego centralnym punktem było wprowadzenie relikwii krwi św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego w Olszynie

Artur Grabowski
Młodzi aktorzy na scenie Gminnego Ośrodka Kultury

Uroczystości papieskie zainaugurowała akademia o św. Janie Pawle II w Gminnym Ośrodku Kultury, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie. 11 września br. uczniowie klas VII i VIII wystawili sztukę, której tematem była historia nastolatki Kamili, zaintrygowanej słowami Jana Pawła II. Bohaterka zmieniła swą hierarchię wartości, czyniąc z polskiego Papieża swój życiowy autorytet. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście oraz uczniowie starszych klas szkół podstawowych. Z zadumą i wzruszeniem śledzili przemianę głównej bohaterki, poznając jednocześnie historię życia Jana Pawła II i zgłębiając sens jego najważniejszych przesłań. Spektakl nagrodzono gromkimi brawami. Jako szczególne wyróżnienie dla jego twórców należy przyjąć słowa uznania wypowiedziane przez ks. prob. Bogusława Wolańskiego i dyr. Grażynę Petruch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: sesja „Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

2019-11-12 10:00

Ks. Mariusz Frukacz

„Karta Praw Rodziny z inspiracji św. Jana Pawła II. Rodzina ostoją niepodległości” - to temat sesji „Europa Christi”, która odbyła się 11 listopada we Wrocławiu, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Głównym organizatorem sesji, w ramach III Międzynarodowego Kongresu „Europa Christi” była Fundacja Myśląc Ojczyzna a współorganizatorem Fundacja "Studium Culturae Ecclesiae". W sesji wziął udział kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Bożena Bobowska/Niedziela
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Otwierając sesję ks. Paweł Stypa, wiceprezes Fundacji „Studium Culturae Ecclesiae” podkreślił, że „rodzina jest miejscem dziedziczenia historii. Jest ona miejscem wzrostu człowieka. Rodzina jest wspólnotą zachowania kultury, wartości i duchowości”.

Zobacz zdjęcia: „Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

Słowo abp Józefa Kupnego metropolity wrocławskiego do uczestników Kongresu „Europa Christi” odczytał bp Andrzej Siemieniewski , biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Abp Józef Kupny przypomniał m.in. słowa św. Jana Pawła II, że „Kościół ma do zaofiarowania Europie najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny nie może jej dać: jest to wiara w Jezusa Chrystusa”.

„Europejczycy przypominają spadkobierców, którzy roztrwonili dziedzictwo przodków” - napisał abp Kupny i podkreślił, że dzisiaj narzuca się antropologię bez Boga i bez Chrystusa. - Zapomnienie o Bogu prowadzi do porzucenia człowieka. Temat rodziny staje się elementem spirali milczenia – napisał abp Kupny.

Moderator Ruchu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał, że „Europa Christi” to jest ruch oddolny. - Chodzi o to, aby Chrystus odzyskał miejsce w Europie. Europa jeśli chce się uratować, to musi otworzyć drzwi Chrystusowi. Europie trzeba przywrócić wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego. - mówił ks. Skubiś.

- Księgą Ruchu „Europa Christi” są Dzieje Apostolskie, bo one pokazują pierwszy Kościół, który żyje Chrystusem zmartwychwstałym – kontynuował ks. Skubiś i przypomniał, że „kultura chrześcijańska bazuje na dwóch słowach: Będziesz miłował”.

Kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary mówiąc o „tożsamość Polski w wierze katolickiej” podkreślił znaczenie wiary i rolę Kościoła katolickiego w trudnej sytuacji geopolitycznej i niełatwych dziejach Polski.

- Od czasów trzech rozbiorów i pomimo polityki totalnego wyniszczenia narodowej, kulturowej i religijnej tożsamości Polaków, na podstawie hitlerowsko - stalinowskiego paktu z 23 sierpnia 1939 r., podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, a potem w czasie zimnej wojny po popadnięciu pod władzę komunistyczną, aż do wyzwolenia się w 1989 r., udało się Polakom zachować swój fizyczny byt i duchową niepowtarzalność jedynie przez wiarę chrześcijańską i Kościół katolicki – mówił kard. Müller i dodał, że „pozostaje zawstydzającym wspomnieniem fakt, że w oświeconej zachodniej Europie przyglądano się bez empatii tragedii sąsiedniego narodu”.

Nawiązując do myśli wielkiego teologa Henri de Lubaca kard. Müller dokonał analizy kondycji społeczeństw uprawiających „humanizm bez Boga”.

Polskę nazwał „latarnią europejskiej tożsamości i chrześcijańskiego humanizmu w najbardziej ścisłym tego słowa znaczeniu”. - Przyszłość jest polem, na którym ma się potwierdzić historyczne dziedzictwo. Pochodzenie wciąż pozostaje przyszłością a wiara w Boga pięknie współegzystuje w tak przesyconym katolicyzmem kraju jak Polska z autonomiczną suwerennością i wolnością religijną jednostki oraz narodu w państwie z demokratyczną konstytucją – mówił kardynał.

- Polska, żyjąca przez dwa stulecia pod ciężarem cierpień i wykazująca niezłomne umiłowanie wolności udowodniła, że wiara w Boga i przyznanie do katolicyzmu nie tylko da się pogodzić z nowoczesnymi celami, takimi jak autonomia obyczajowa jednostki, demokracja, wolność religijna, suwerenność narodowa i prawo narodów do stanowienia o sobie, ale że również Kościół katolicki – głosząc prawdę objawioną – jednocześnie promuje naturalne prawo obyczajowe i niezbywalne prawa człowieka, które w Bogu mają swojego najważniejszego obrońcę i najpewniejszy fundament – mówił kard. Müller.

Na zakończenie, z okazji Święta Niepodległości, życzył Polsce, aby zawsze podąża za swoim powołaniem, by była krainą wiary w Boga i wolności człowieka.

Następnie Joanna Lubieniecka przybliżyła sylwetkę sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza, jako „orędownika chrześcijańskiej rodziny”. - Jego opus vitae to było duszpasterstwo studentów. Był to kapłan bez reszty oddany Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. W swojej kapłańskiej służbie troszczył się o rodziny – mówiła m.in. Joanna Lubieniecka.

Ks. prof. dr hab. Józef Krukowski (PAN) omawiając temat rodziny w Konstytucji RP podkreślił, że „rodzina ma wpływ na kształtowanie się szerszych grup społecznych”. - Dlatego ideologia LGBT atakuje podstawowe założenia rodziny. Abp Marek Jędraszewski słusznie nazwał tę ideologię „tęczową zarazą” - mówił ks. Krukowski.

Prelegent przypomniał art. 18 Konstytucji RP, który stwierdza, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

- W wielu innych artykułach Konstytucji jest zwrócona szczególna uwaga na rodzicielstwo. Postulaty zgłaszane przez organizacje pozarządowe, które chcą znieść definicję małżeństwa nie są konstytucyjne. Konstytucja gwarantuje opiekę nad rodziną – kontynuował prelegent.

Ks. Krukowski podkreślił również, że „rodzina według własnych przekonań ma prawo na obecność religii w szkołach. To jest podstawowe prawo rodziców”.

Obecna na sesji europoseł Beata Kempa pokreślił, że „trwa walka o sumienie i rodzinę. Potężne środki są przekazywane na rozbicie rodziny i na rozmycie definicji małżeństwa i rodziny. Kiedy powrócą wartości chrześcijańskie to przegra ideologia inżynierii nowego człowieka”.

Ks. dr Jacek Marek Nogowski (UKSW) omawiając funkcje społeczne rodziny i jej zagrożenia w dobie współczesnej zaznaczył m.in., że „modny zachodni styl życia stał się pożądanym modelem życia, a niesie on wiele zagrożeń rodzinie”. - Próbuje się zmienić model rodziny opartej na związku kobiety i mężczyzny – zaznaczył prelegent.

Natomiast ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka (UPJPII) przybliżył wkład św. Jana Pawła II w budowanie zjednoczonej Europy. - Jan Paweł II był wielkim orędownikiem i krzewicielem idei jedności europejskiej. Wizja zjednoczonej Europy stanowiła ważną treść jego nauczania – mówił ks. Borutka i wskazał na pojęcie Europy jako wspólnoty ducha. - Europa nie jest tylko miejscem geograficznym, ale także pojęciem kulturowym – mówił prelegent.

Za szwajcarskim filozofem personalistą Denisem de Rougemont podkreślił, że „im Europa jest mniej chrześcijańska, tym bardziej zagrożona jest jej jedność”. - Zdaniem tego filozofa chrześcijaństwo jest ważne dla Europy z dwu powodów: ponieważ zabezpiecza rzeczywistą godność jednostki, a także dlatego, że przez swój uniwersalizm pozwala przezwyciężać wszelkie egoizmy i partykularyzmy. Chrześcijaństwo, jak podkreśla de Rougemont w „Liście otwartym do Europejczyków”, odziedziczonej po kulturze grecko-rzymskiej moralności umiaru i pragmatycznego rozumu przeciwstawia ewangeliczny poryw bezinteresownej miłości, prawu siły – służbę bliźniemu, kultowi sukcesu – ducha ofiary i w ten sposób twórczo inspiruje kulturę europejską – mówił ks. Borutka.

Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż (PWT) podkreślił, że „działać w duchu katolickiej nauki społecznej to patrzeć oczami Kościoła, demaskować błędne mechanizmy myślenia i działania”. - Mamy do czynienia z ubóstwieniem indywidualizmu. Obecny jest mechanizm konsumpcjonistyczny – mówił prelegent.

Ks. Drożdż wskazał na godność człowieka. - Należy uświadamiać ludziom, że dzięki godności mogą decyzje podejmować samodzielnie, a nie pod dyktando pieniędzy, mediów i poprawności politycznej. Godność człowieka jest motywem wszelkich działań. Jest ona weryfikatorem ustanowionego prawa, uprawianej nauki i wyznawanej wiary- kontynuował ks. Drożdż.

Dr Ewelina Kondziela (Prezes Fundacji „Studium Culturae Ecclesiae”) przypomniała m.in., że „rodzina jest uprzywilejowanym miejscem rozwoju godności człowieka. Potrzeba wychowania i samowychowania”. - Rodzina jest pierwszą szkołą poczucia zbiorowego „my”. W rodzinie człowiek zdobywa początkową zdolność samowychowania – mówiła dr Ewelina Kondziela.

Natomiast ks. dr Kazimierz Kurek SDB nawiązując do Karty Praw Rodziny przypomniał, że „ jest ona zapisem prawa naturalnego”. - Rodzina musi strzec prawa. Bierność to jest podstawowy element zagrożenia – mówił ks. Kurek i przypomniał art. 8 Karty Praw Rodziny, który stwierdza, że „rodzina ma prawo do wypełniania swej funkcji społecznej i politycznej w budowaniu społeczeństwa”.

Prelegent zaznaczył również, że dzisiaj w Polsce jest „brak laikatu katolickiego zaangażowanego” i podkreślił, że „przyszłość rodziny idzie przez podręczniki szkolne”.

Podsumowując sesję wrocławską Kongresu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił, że „Polska tożsamość była broniona, a nawet wykrwawiona”. - Rodzina jest ostoją niepodległości ludzkiego bytowania – mówił ks. Skubiś i zaznaczył, że „Jan Paweł II był teologiem ciała. A to wielka i potrzebna teologia”.

Moderator Ruchu „Europa Christi” wskazał również na „potrzebę jedności mediów katolickich”.

Podczas wrocławskiej sesji „Europa Christi” wystąpił również chór „Borromeo” pod dyrekcją Irminy Zakowicz.

III Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” pt. „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju” rozpoczął się już w lutym br. na Jasnej Górze. Kolejne sesje Kongresu odbyły się już w Velehradzie w Czechach, Nitrze na Słowacji, w Lublinie, Warszawie. Kolejna sesja Ruchu „Europa Christi” odbędzie się m. in. we Lwowie, w dniach 18-20 listopada br.

Pobierz dodatek

Inspiracją do powołania Ruchu „Europa Christi” (Europa Chrystusa) była konferencja na temat stanu i współczesnych wyzwań dotyczących Starego Kontynentu, która odbyła się w 2016 r. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Ruch zorganizował już trzy Międzynarodowe Kongresy „Europa Christi” oraz spotkania m. in. w Ołomuńcu, Velehradzie, Brukseli, Wilnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GRAND PRIX festiwalu dla Michała Kondrata za film "Miłość i Miłosierdzie"

2019-11-12 21:43

Kinga Polak-Gieroń

W Warszawie zakończył się XIV Festiwal Polonijny Losy Polaków 2019 organizowany w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”. Jury XIV Festiwalu Polonijnego pod przewodnictwem, reżysera Pawła Woldana przyznało GRAND PRIX dla Michała Kondrat za film „Miłość i Miłosierdzie”. Nagrodę z rąk Grzegorza Seroczyńskiego, dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu odebrali aktorka Kamila Kamińska – odtwórczyni roli Faustyny i dyrektor Kondrat Media – Marek Trojak.

Materiały prasowe
Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Do konkursu zostało zgłoszonych 90 prac festiwalowych: filmów i programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych ukazujących życie Polaków w 19 krajach świata m.in. w Australii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Niemczech, Rosji, Turcji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Natomiast wydanie DVD wraz z książką filmu „Miłość i Miłosierdzie” jest w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się filmów na DVD w Empiku (TOP filmy)

Wydanie na DVD zostało wzbogacone o niepublikowane świadectwa uzdrowień za wstawiennictwem Siostry Faustyny.

„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W tle fascynująca historia polskiego obrazu, który przedstawia wierny wizerunek Chrystusa oraz dowody naukowe na jego zgodność z całunem turyńskim i chustą z Oviedo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem