Reklama

Polska

W całym kraju świętowano XV Dzień Papieski

Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży - złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego. Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Jednak Dzień Papieski to nie tylko wspomnienie o Janie Pawle II, ale także modlitwa całego Kościoła za aktualnego papieża. W tym roku ta modlitwa miała szczególny charakter, bowiem hasło Dnia Papieskiego jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Franciszek w specjalnym liście przekazał wyrazy swojej duchowej łączności wszystkim uczestnikom XV Dnia Papieskiego. Dokument podczas Mszy św. radiowej w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża odczytał ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Papież życzył, by „Święty Jan Paweł II w swoim zawierzeniu Chrystusowi i Matce Bożej, w swej wierze i humanizmie, w trosce o człowieka, w nauczaniu cierpieniu i świętości życia był nadal dla wszystkich wiernych, a dla Polaków szczególnie drogowskazem w dążeniu do świętości”.

Reklama

Problemy i wyzwania współczesnej rodziny

W homilii podczas tejże Mszy św. abp Tadeusz Gocłowski, członek Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreślił, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Przypomniał, że w naszym pokoleniu to św. Jan Paweł II pomagał szukać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia i rodziny. Pytał zatem, czy możliwe jest dziś powstrzymanie wysokiej fali sekularyzmu, która uderza w rodzinę, w małżeństwo jako trwały związek mężczyzny oraz w niepodważalną świętość życia od poczęcia i śmierci.

O współczesnych problemach i wyzwaniach dotyczących rodziny mówił w nawiązaniu do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego także kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II wskazywał, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

Reklama

„Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom” – mówił metropolita krakowski. Dodał jednak, że rodzina znajduje się obecnie w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest także niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka oraz „pierwszą szkołą miłości i wiary”.

„Bez Boga nie da się zbudować zdrowej i szczęśliwej rodziny” – podkreślił z kolei biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk podczas Mszy św. celebrowanej w ramach obchodów XV Dnia Papieskiego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wskazywał też, że wciąż aktualne są cztery zadania wskazane przez św. Jana Pawła II w adhortacji „Familiaris consortio”: tworzenie wspólnoty osób, służba życiu, uczestnictwo w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i misji Kościoła.

Szlachetne „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W swoich homiliach biskupi przypominali ponadto, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym „Dziełem Nowego Tysiąclecia”, czyli wsparciem edukacji młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości.

„W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość” – podkreślał dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz.

Podobnie mówił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wskazał na Jana Pawła II jako przykład „człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał”. - Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ten sposób inwestujemy w młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość – wyjaśniał.

Z programu stypendialnego Fundacji dla uzdolnionej młodzieży korzysta obecnie 2,5 tys. osób. Sfinansowanie programu jest możliwe m.in. dzięki dorocznej zbiórce pieniędzy do puszek, którą przeprowadzają sami stypendyści ubrani w charakterystyczne żółte chusty. Zbiórka publiczna jest prowadzona w dniach 4-22 października, a przykościelna - podczas Dnia Papieskiego. Program stypendialny można także wspierać w dowolnym momencie, wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod nr 74 265 (koszt to 4,92+VAT). Podczas ubiegłorocznego, XIV Dnia Papieskiego, na program stypendialny zebrano ok. 7,5 mln zł.

Za ofiarność tym, którzy w czasie czternastu dotychczasowych Dni Papieskich składali ofiary na rzecz stypendystów, podziękował abp Tadeusz Gocłowski. Dzięki temu ponad 800 z nich ukończyło już studia akademickie. „To jest wielkie dzieło formacji młodego pokolenia” – podkreślił emerytowany metropolita gdański.

Nagrody TOTUS 2015

Integralną częścią Dnia Papieskiego są także nagrody TOTUS, przyznawane co roku w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; propagowanie nauczania Jana Pawła II; promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

W sobotę 10 października, w przededniu XV Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody TOTUS 2015 otrzymali odpowiednio: światowej sławy dyrygent Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A., dr Helena Pyz – misjonarka oraz portal Deon.pl.

Jak podkreśla ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, TOTUS-y to najbardziej prestiżowe z nagród, jakie wręcza Kościół katolicki. Stanowią swego rodzaju „podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka”. - Ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety – uważa ks. Drob.

XV Dzień Papieski w całej Polsce

Zbiórkę środków na stypendia prowadzono dziś w wielu miastach całej Polski, a także zagranicą. W sumie w 18 krajach świata.

W Warszawie rozpoczęto świętowanie Dnia Papieskiego Mszą św. w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęcił w homilii do troski o osoby samotne, pozbawione rodzin, singli, ale także osoby samotne duchowo. - Nie jest dobry styl życia nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, przedkładanie kariery zawodowej nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia. Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów, zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na jej opiekę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - powiedział.

Po Eucharystii, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył muzyczno-modlitewny korowód o nazwie "Pod Prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta chcieli poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przy kolumnie Zygmunta, gdzie zakończył się marsz, otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Ponadto w ogrodzie miasteczka odbędą się pokazy taneczne i zabawy integracyjne.

Najmłodsi znaleźli w miasteczku również bibliotekę, w której specjalni goście będą czytali bajki. Pierwszym lektorem był Radosław Pazura, następnie jego miejsce zajął Adam Woronowicz, a popołudniu bajki czytał dzieciom kard. Kazimierz Nycz. W namiotach przed kościołem akademickim św. Anny można było poznać nie tylko stypendystów, nazywanych "żywym pomnikiem Jana Pawła II", ale także ich dzieła, w tym nowo otwarty punkt przedszkolny "Lolek", prowadzony przez wykwalifikowanych absolwentów fundacji.

W Lublinie obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczęły się w 9 października i potrwają aż tydzień. Ich zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy „Jan Paweł II – patron rodziny”. W piątek w kościele akademickim KUL z konferencją pt. "Dmuchawce, latawce, wiatr, czyli jak znaleźć miłość?" wystąpił znany kaznodzieja o. Adam Szustak OP. Z kolei w niedzielę stypendyści "Dzieła Nowego Tysiąclecia" zorganizowali przy klasztorze dominikanów Miasteczko Rodzinne. Przy parafii Świętej Rodziny zaplanowano tego dnia pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z jego reżyserką Wandą Różycką-Zborowską.

Stypendyści we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przeprowadzili tradycyjnie zbiórkę publiczną na terenie całego miasta. Całość pieniędzy będzie przeznaczona na fundusz stypendialny. Lubelskie obchody zakończą się koncertami muzyki chrześcijańskiej i organowej, występem kabaretu oraz nabożeństwem różańcowym połączonym z modlitwą przed relikwią św. Jana Pawła II, a następnie uroczysta Msza św., po której zakończeniu nastąpi otwarcie wystawy „Rodzina Bogiem silna”.

Miasteczko Rodzinne w Szczecinie, zorganizowane przez stypendystów przy parafii ojców jezuitów, przyciągnęło mieszkańców licznymi atrakcjami dla dzieci, ale także kiermaszem ciast własnoręcznie upieczonych przez papieską młodzież. - Dzięki stypendium studiujemy i rozwijamy nasze pasje. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc - powiedziały KAI Anna Grobel i Anna Biniek, studentki dziennikarstwa i prawa. Obie pochodzą z małych miejscowości w Zachodniopomorskiem i zgodnie przyznają, że ciężko byłoby im bez wsparcia z fundacji.

Zbiórka stypendialna oraz programy artystyczne odbyły się w niedzielę w ramach XV Dnia Papieskiego także w wielu innych miastach, m.in. w Płocku, Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi i Gnieźnie.

Kulminacyjnym punktem centralnych obchodów XV Dnia Papieskiego był koncert galowy na placu przed kościołem akademickim św. Anny w Warszawie, transmitowany przez TVP1. Wystąpili podczas niego m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich. Występy przeplatane były fragmentami homilii i przemówień św. Jana Pawła II i Franciszka na temat rodziny oraz rozmowami Krzysztofa Ziemca z TVP ze stypendystami.

W trakcie koncertu kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zauważył, że rodzinny wymiar tegorocznego Dnia Papieskiego podkreśla nawet fakt, iż na scenie przed kościołem św. Anny wystąpiły właśnie muzykujące rodziny. Podziękował też wszystkim organizatorom i uczestnikom koncertu oraz miastu stołecznemu Warszawa. Udzielił też wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

Koncertowi towarzyszył apel modlitewny w intencji polskich rodzin, poprowadzony przez zespół muzyczny „Tylko Ty” złożony ze stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Głównym organizatorem wydarzeń związanych z Dniem Papieskim jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz "Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło".

2015-10-11 18:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XX Dzień Papieski - 11 października pod hasłem „Totus Tuus”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

św. Jan Paweł II

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Biskupie zawołanie ks. Karola Wojtyły "Totus Tuus" (Cały Twój) będzie hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego, który przypadnie w niedzielę 11 października. - Chcemy, aby to hasło było formą syntezy pontyfikatu Jana Pawła II - powiedział w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest organizatorem corocznych obchodów.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego przypominana jest postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Dzień Papieski co roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania.

W tym roku, gdy przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, hasłem Dnia Papieskiego będą słowa biskupiego zawołania Jana Pawła II - "Totus Tuus" (Cały Twój).

- Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wchodzi w 20. rok swojej działalności. W poprzednich latach różne hasła odnosiły się szczegółowo do nauczania papieskiego. W tym roku chcemy, aby "Totus Tuus" było hasłem syntetyzującym pontyfikat Jana Pawła II. W tym haśle zawiera się to wszystko, co on chciał nam powiedzieć - powiedział w środę podczas prezentacji programu XX Dnia Papieskiego kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Biskupie hasło wyrażało przywiązanie przyszłego papieża do pobożności maryjnej i towarzyszyło mu przez całe życie. Słowa te, widoczne w papieskim herbie, były związane z dojrzałym życiem papieża i wyrażały jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję.

Jak tę postawę interpretować dzisiaj? W obliczu dramatycznego odrzucania Boga we współczesności, ciągle aktualnym przesłaniem Jana Pawła II jest wezwanie do zawierzenia Maryi, a Bogu przez Maryję. Matka Boża wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia ludzkich braków, potrzeb i tęsknot. Zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu.

"Zawierzenie Maryi łączyło myślenie i działanie Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Stąd też XX Dzień Papieski będzie opromieniony radością z beatyfikacji Sługi Bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, zapowiedzianej na 7 czerwca 2020 roku. Chcemy, aby papieskie wezwanie Totus Tuus prowadziło także nas do zrozumienia i przyswojenia sobie postawy zawierzenia i ufności Bogu" - wyjaśnia ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dniu Papieskiemu towarzyszy co roku kilkadziesiąt dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. W przeddzień wydarzenia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS.

Dzień Papieski oprócz wymiaru intelektualno-duchowego i artystycznego ma także aspekt charytatywny. Tego dnia prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są nazywani „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich jest wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Prowadzona podczas XIX Dnia Papieskiego zbiórka przykościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny przyniosły łącznie ponad 8,3 mln zł. W jej przeprowadzenie zaangażowanych było 100 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii.

Środki pozyskane w ramach zbiórek oraz inne indywidualne darowizny od osób fizycznych pozwolą na pokrycie stypendiów dla 2000 młodych osób.

Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy formacyjne. Co roku organizowane są trzy obozy dla każdej z grup wiekowych: uczniów, studentów oraz maturzystów. W tym roku obozy odbędą się w Krakowie, Gnieźnie oraz w Myczkowcach w Bieszczadach. Weźmie w nich udział odpowiednio 1100 uczniów, 650 studentów i 250 maturzystów.

Oprócz wsparcia w Dniu Papieskim Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęca do przekazywania odpisu 1% podatku dochodowego. Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Zostałeś kimś, kim chciałeś być? Dzisiaj Ty masz wpływ na naszą przyszłość”. Adresowana jest do darczyńców Fundacji i toczy się w przestrzeni outdoorowej i w mediach społecznościowych.

Program stypendialny można wspomóc przekazując swój 1% podatku i podając nr KRS 0000150776. PIT można rozliczyć przez stronę www.dzielo.pl. W ub. roku konto Fundacji z tytułu 1% zasiliło prawie 375 tys. zł, co umożliwiło wypłatę 95 rocznych stypendiów uczniowskich.

CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grzegorz Ryś: Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem

2020-06-01 21:18

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem - powiedział Radiu eM abp Grzegorz Ryś, nawiązując do istniejących w Polsce podziałów i napięć. Do tego potrzebne jest choćby elementarne uznanie wartości drugiego człowieka - dodał. Metropolita łódzki był gościem red. Sylwestra Strzałkowskiego w audycji "Rozmowa Poranka".

Dopóki nie zaczniemy siebie nawzajem słuchać, nie dziwmy się temu, w jaki sposób nawet nie mówimy do siebie, tylko wykrzykujemy w stronę drugiego – mówił w „Rozmowie poranka” abp Grzegorz Ryś. - Umiejętność słuchania jest warunkiem dialogu. Jak nie ma słuchania, są monologi – wskazywał.

Dzieląc się swoimi wrażeniami z pielgrzymki mężczyzn do Matki Bożej w Piekarach Śląskich (31.05), gdzie przewodniczył Eucharystii, metropolita łódzki pokreślił, że jest to pielgrzymowanie dojrzałe, co jest bardzo ważne, bo pobożność pielgrzymkowa i sanktuaryjna bywa w Polsce krytykowana, tymczasem jej znaczenie zauważa także papież Franciszek. Jednocześnie arcybiskup przestrzegł przed, z jednej strony, traktowaniem wspólnoty Kościoła jako masy, z drugiej, przed indywidualistycznym podejściem do obecności w Kościele.

- Wiara jest czymś indywidualnym, osobistym, ale nie oznacza to, że indywidualistycznym - wskazywał zachęcając do zachowania pewnego balansu w tej materii.

Arcybiskup wspomniał o tzw. "churchingu", czyli pewnej "turystyce" duchowej polegającej na uczestniczeniu w różnych wydarzeniach religijnych, masowych. - My, jako księża, zapraszamy na wydarzenia masowe i zwracamy się do ludzi, jak do masy - zauważył. Jak tłumaczył, to pokłosie lat 70’, kiedy ludzie potrzebowali takiego wsparcia Kościoła.

Odnosząc się do zmienionej formuły piekarskiej pielgrzymki abp Ryś mówił, że to też jest jakiś rodzaj wspólnoty. - Nie ma co utyskiwać, lepiej robić to, co można, niż narzekać, że nie można tego, co zawsze było możliwe - dodawał.

Gość Radia eM zauważył, że diecezje łódzką i katowicką łączy podobna historia: obie powstały ok. 100 lat temu, a więc mają za sobą podobny czas budowania tożsamości lokalnego Kościoła, ponadto oba ośrodki przeżyły szybki rozwój przemysłu i liczby ludności. Pytany o naukę, jaką Kościół na Śląsku może czerpać z doświadczenia Łodzi, abp Ryś wspomniał o upadku przemysłu na przełomie lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku i wynikłymi z tego biedą i bezrobociem. To stawia przed Kościołem wymaganie bycia blisko ludzi w potrzebie i aktywności pomocowej, np. Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję