Reklama

Przewodnik po świątyniach stolicy

WOJCIECH ŚWIĄTKIEWICZ
Edycja warszawska (st.) 13/2001

W której warszawskiej świątyni znajduje się grób ks. Stanisława Staszica? W którym z kościołów grał na organach Fryderyk Chopin, a na konsekrację którego nauczyciel naszego genialnego kompozytora Józef Elsner skomponował Mszę? Która ze stołecznych świątyń znalazła się podczas okupacji hitlerowskiej na terenie żydowskiego getta? - to tylko niektóre pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedź biorąc do ręki książkę Renaty Popkowicz-Tajchert Zabytkowe kościoły Warszawy. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Ornament i jest do nabycia w księgarniach katolickich.

W pięknie wydanym albumiku, do którego fotografie wykonał Mieczysław Szczepański, przedstawiono historię czterdziestu stołecznych świątyń katolickich oraz czterech należących do innych wyznań chrześcijańskich. Autorka przypomina zacnych fundatorów (byli wśród nich królowie), okoliczności powstania kościołów i ich dzieje. Choć w zasadzie książka uwzględnia kościoły powstałe między XIII a XIX w., czytelnik odnajdzie również jeden z najnowszych kościołów stolicy - pod wezwaniem św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo środowisk twórczych. Świątynia ta, 13 czerwca 1999 r. poświęcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II, zbudowana jest w miejscu, gdzie od początku XVIII w. stał kościół Jezuitów. Po kasacji Towarzystwa Jezusowego został przekazany pannom kanoniczkom. W 1953 r., w czasie ciemnej nocy lat stalinowskich, został rozebrany.

Dobrze byłoby, aby w przyszłym wydaniu uwzględniono więcej aktualności. Szkoda na przykład, że w tekście o kościele św. Marcina nie zauważono faktu, że znajduje się w nim grób sł. Bożego ks. Władysława Korniłowicza, ojca duchowego Prymasa Tysiąclecia. Z kolei kościół Ojców Paulinów pw. Świętego Ducha to miejsce skąd nie tylko wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę, ale gdzie kilka razy w roku wierni składają przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przy opisie kościoła św. Aleksandra nie wspomniano tak bardzo zasłużonego proboszcza bp. Władysława Miziołka, przy kościele na Powązkach - Sanktuarium Poległych na Wschodzie pominięto ks. prał. Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez "nieznanych sprawców". Z kolei wolska parafia św. Wojciecha cieszy się od kilku lat posiadaniem sprowadzonych z Gniezna relikwii jej patrona. Co prawda uwzględnione zostały informacje o pobycie Jana Pawła II w niektórych kościołach, ale pominięto obecność Następcy św. Piotra w archikatedrze św. Jana, katedrze św. Floriana, katedrze polowej, kościele Matki Bożej Łaskawej, świątyni Świętego Krzyża, kościele Wszystkich Świętych i u Ojców Kapucynów. Papież odprawił też Mszę św. przed kościołem św. Anny i był w zborze luterańskim pw. Świętej Trójcy...

Cennym atutem książki jest podanie godzin Mszy św. odprawianych w niedziele i dni powszednie.

V. Messori: Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-18 17:03

vatcannews / Rzym (KAI)

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

Tama66/pixabay.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie dla portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów. Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Nalaskowski wraca do pracy akademickiej

2019-09-18 18:53

UMK, maj / Toruń (KAI)

Rektor UMK w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się dziś z zawieszonym w swych obowiązkach prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim. Rektor przywrócił prof. Nalaskowskiego do pracy akademickiej, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.

Praca własna / Wikipedia
prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski

Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn spotkał się w środę 18 września 2019 roku z prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane.

Przypomnijmy, że 11 września br. prof. Aleksander Nalaskowski został przez rektora zawieszony na 3 miesiące w obowiązkach nauczycela akademickiego za felieton zatytułowany „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w tygodniku „Sieci” 26 sierpnia br. Tekst wyraża ostre, krytyczne opinie o działaniach środowisk LGBT+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem