Reklama

Zaproszenie uczniów szkół gimnazjalnych na spotkanie z Biskupem Ordynariuszem w Niedzielę Palmową 8 kwietnia A.D. 2001

Niedziela łowicka 13/2001

Drodzy Uczniowie

Dziewczęta i Chłopcy!

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Ostatni tydzień przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się niedzielą, którą nazywamy Niedzielą Palmową. W tym dniu wspominamy bowiem uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Witając Jezusa jako Króla i Mesjasza, mieszkańcy Jerozolimy kładli na drodze gałązki drzew palmowych, oddając Mu w ten sposób hołd i wyznając swą wiarę. W atmosferze ogólnego uniesienia mogło się wydawać, że wszyscy gotowi są przyjąć naukę Ewangelii, którą głosił Jezus i na trwałe złączyć swe życie ze Zbawicielem. Zdziwieniem więc może napawać fakt, że ci sami ludzie, którzy tak gorąco pozdrawiali wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, kilka dni później stojąc na dziedzińcu pałacu Piłata krzyczeli "Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!" (J 19, 15). Czyż nie jest to gorszący przykład niegodziwej przewrotności serca i niewierności?

Łatwo jest osądzać innych. Łatwo zrzucić winę za śmierć Jezusa na mieszkających ówcześnie w Jerozolimie Izraelitów. Powinniśmy jednak pamiętać, że Pan Jezus poniósł mękę i śmierć krzyżową za grzechy nas wszystkich. Przykład przewrotnej niewierności Izraelitów jest obrazem także naszej niewierności. Czy w swoim środowisku nie spotykacie się z zachowaniem podobnym do postawy owych Izraelitów? Niektórzy dzisiejsi uczniowie Pana Jezusa chlubią się swoją pobożnością, gdy są w kościele lub na lekcji religii w szkole. Szybko zapominają o wierności, gdy przyznanie się do Wiary staje się trudne i wymaga choć odrobiny wysiłku. Jeśli gorszy nas niewierność mieszkańców Jerozolimy sami powinniśmy ugruntować i umocnić naszą wiarę, aby nie zaciągnąć winy za śmierć Jezusa i nie być przyczyną zgorszenia dla innych.

Dojrzała postawa wierności jest nie tylko wynikiem ludzkich wysiłków w walce z pokusą do grzechu, ale przede wszystkim jest skutkiem działania w ludzkiej duszy Ducha Świętego i Jego darów. Dlatego właśnie Kościół pragnie, aby wszyscy wzrastający w wierze przed przekroczeniem progu dojrzałości przyjęli sakrament bierzmowania i zostali umocnieni mocą Ducha Świętego. Do tego sakramentu przygotowujecie się poprzez trzyletnią katechizację w szkołach gimnazjalnych. Mam nadzieję, że coraz wyraźniej dostrzegacie potrzebę przyjęcia tego sakramentu i ze swej strony uczciwie przykładacie się do godnego przyjęcia tego ważnego i wielkiego daru.

Ważnym wydarzeniem w przygotowaniu do bierzmowania są nasze doroczne spotkania w Niedzielę Palmową w katedrze łowickiej. Podobnie jak owi dawni mieszkańcy Jerozolimy także i my dzisiaj wraz z całym Kościołem oddajemy hołd Jezusowi jako Królowi i Mesjaszowi. Świadomi jednak, że dzień ten przybliża nas do wspomnienia męki i śmierci Zbawiciela, spoglądając w nasze sumienia, zdajemy sobie pytanie, czy gotowi jesteśmy wytrwać przy Nim w godzinie próby. Znając własną słabość, zjednoczeni w modlitwie chcemy prosić, aby wobec coraz liczniejszych i coraz bardziej podstępnych zagrożeń wiary Bóg uchronił nas od zdrady i niewierności wobec Chrystusa i Jego Kościoła. Znakiem decyzji wytrwania w wierze i wierności będzie nasza wspólna Eucharystia, w czasie której na wezwanie Biskupa wypowiecie głośno wyznanie naszej katolickiej wiary.

Dlatego serdecznie Was proszę: Przybądźcie jak najliczniej wraz z waszymi katechetami w Niedzielę Palmową do łowickiej katedry! Przywieźcie ze sobą palmy przygotowane przez wasze wspólnoty klasowe i parafialne. Ich wielkość i piękno powinny być wyrazem waszej dumy z przynależności do Chrystusa Króla i Zbawiciela oraz do Jego Kościoła. Wasza obecność w tym dniu w katedrze niech będzie wyraźnym zewnętrznym znakiem waszego zaangażowania w przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania - sakramentu umocnienia wiary.

Oczekując spotkania w Niedzielę Palmową pozdrawiam Was i błogosławię.

Wasz Biskup

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję