Reklama

Zaproszenie uczniów szkół gimnazjalnych na spotkanie z Biskupem Ordynariuszem w Niedzielę Palmową 8 kwietnia A.D. 2001

+ Alojzy Orszulik
Edycja łowicka 13/2001

Drodzy Uczniowie

Dziewczęta i Chłopcy!

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Ostatni tydzień przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się niedzielą, którą nazywamy Niedzielą Palmową. W tym dniu wspominamy bowiem uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Witając Jezusa jako Króla i Mesjasza, mieszkańcy Jerozolimy kładli na drodze gałązki drzew palmowych, oddając Mu w ten sposób hołd i wyznając swą wiarę. W atmosferze ogólnego uniesienia mogło się wydawać, że wszyscy gotowi są przyjąć naukę Ewangelii, którą głosił Jezus i na trwałe złączyć swe życie ze Zbawicielem. Zdziwieniem więc może napawać fakt, że ci sami ludzie, którzy tak gorąco pozdrawiali wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, kilka dni później stojąc na dziedzińcu pałacu Piłata krzyczeli "Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!" (J 19, 15). Czyż nie jest to gorszący przykład niegodziwej przewrotności serca i niewierności?

Łatwo jest osądzać innych. Łatwo zrzucić winę za śmierć Jezusa na mieszkających ówcześnie w Jerozolimie Izraelitów. Powinniśmy jednak pamiętać, że Pan Jezus poniósł mękę i śmierć krzyżową za grzechy nas wszystkich. Przykład przewrotnej niewierności Izraelitów jest obrazem także naszej niewierności. Czy w swoim środowisku nie spotykacie się z zachowaniem podobnym do postawy owych Izraelitów? Niektórzy dzisiejsi uczniowie Pana Jezusa chlubią się swoją pobożnością, gdy są w kościele lub na lekcji religii w szkole. Szybko zapominają o wierności, gdy przyznanie się do Wiary staje się trudne i wymaga choć odrobiny wysiłku. Jeśli gorszy nas niewierność mieszkańców Jerozolimy sami powinniśmy ugruntować i umocnić naszą wiarę, aby nie zaciągnąć winy za śmierć Jezusa i nie być przyczyną zgorszenia dla innych.

Dojrzała postawa wierności jest nie tylko wynikiem ludzkich wysiłków w walce z pokusą do grzechu, ale przede wszystkim jest skutkiem działania w ludzkiej duszy Ducha Świętego i Jego darów. Dlatego właśnie Kościół pragnie, aby wszyscy wzrastający w wierze przed przekroczeniem progu dojrzałości przyjęli sakrament bierzmowania i zostali umocnieni mocą Ducha Świętego. Do tego sakramentu przygotowujecie się poprzez trzyletnią katechizację w szkołach gimnazjalnych. Mam nadzieję, że coraz wyraźniej dostrzegacie potrzebę przyjęcia tego sakramentu i ze swej strony uczciwie przykładacie się do godnego przyjęcia tego ważnego i wielkiego daru.

Ważnym wydarzeniem w przygotowaniu do bierzmowania są nasze doroczne spotkania w Niedzielę Palmową w katedrze łowickiej. Podobnie jak owi dawni mieszkańcy Jerozolimy także i my dzisiaj wraz z całym Kościołem oddajemy hołd Jezusowi jako Królowi i Mesjaszowi. Świadomi jednak, że dzień ten przybliża nas do wspomnienia męki i śmierci Zbawiciela, spoglądając w nasze sumienia, zdajemy sobie pytanie, czy gotowi jesteśmy wytrwać przy Nim w godzinie próby. Znając własną słabość, zjednoczeni w modlitwie chcemy prosić, aby wobec coraz liczniejszych i coraz bardziej podstępnych zagrożeń wiary Bóg uchronił nas od zdrady i niewierności wobec Chrystusa i Jego Kościoła. Znakiem decyzji wytrwania w wierze i wierności będzie nasza wspólna Eucharystia, w czasie której na wezwanie Biskupa wypowiecie głośno wyznanie naszej katolickiej wiary.

Dlatego serdecznie Was proszę: Przybądźcie jak najliczniej wraz z waszymi katechetami w Niedzielę Palmową do łowickiej katedry! Przywieźcie ze sobą palmy przygotowane przez wasze wspólnoty klasowe i parafialne. Ich wielkość i piękno powinny być wyrazem waszej dumy z przynależności do Chrystusa Króla i Zbawiciela oraz do Jego Kościoła. Wasza obecność w tym dniu w katedrze niech będzie wyraźnym zewnętrznym znakiem waszego zaangażowania w przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania - sakramentu umocnienia wiary.

Oczekując spotkania w Niedzielę Palmową pozdrawiam Was i błogosławię.

Wasz Biskup

Tragedia w Tatrach

2019-08-22 17:05

Przez Tatry przeszła gwałtowna burza. Piorun uderzył w grupę turystów m. in na Giewoncie. Są ofiary śmiertelne i kilkadziesiąt osób rannych.

Twitter.com

Jak podał w oficjalnym komunikacie wojewoda małopolski: Podczas burzy w Tatrach zginęły cztery osoby - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe. W szpitalu w Zakopanem znajduje się 89 poszkodowanych osób.

Jeden z piorunów trafił w kopułę szczytową Giewontu w momencie, gdy znajdowała się tam grupa turystów.

Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych tragedią.

Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami. Wielu turystów zostało poszkodowanych. Trwa akcja ratunkowa. Wyrazy współczucia dla Wszystkich dotkniętych kataklizmem — napisał prezydent Andrzej Duda.

Mimo fatalnych warunków pogodowych w Tatry został wysłany helikopter ratunkowy.

Do Zakopanego zostało wezwane duże wsparcie ratownicze. Pojawiło się kilka śmigłowców LPR. Między innymi z Krakowa, Katowic, Kielc i Krosna. Poza ratownikami TOPR w akcjach ratunkowych udział biorą także ratownicy GOPR z Podhala oraz liczne zastępy straży pożarnej PSP i OSP. W akcjach ratunkowych biorą udział także inne służby w tym straż graniczna czy straż miejska. Schronisko na Polanie Kondratowej zostało przekształcone w szpital polowy, gdzie wstępnie opatrywani są ranni.

Poszkodowani są transportowani do szpitala w Zakopanem. Tam po selekcji rozwożeni są do innych szpitali. Przynajmniej troje z nich trafiło do szpitala w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Między niewolą niemiecką i sowiecką

2019-08-22 21:45

Łukasz Krzysztofka

W przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, który obchodzony jest 23 sierpnia, na pl. Piłsudskiego w Warszawie otwarto plenerową wystawę pt. „Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945”.

Łukasz Krzysztofka

Wystawa ma formę instalacji inspirowanej dwoma ścianami, oznaczającymi dwa totalitaryzmy - III Rzeszę i Rosję Sowiecką. Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli ambasadorzy Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, Portugalii, przedstawiciele ambasady Estonii i Węgier, duchowni, posłowie i samorządowcy. List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że wystawa jest ważnym wyrazem troski o prawdę historyczną i rozwijanie wiedzy o losach Polski czasów wojny. Szef polskiego rządu zaznaczył, że dzięki umieszczeniu ekspozycji w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc stolicy, na pl. Józefa Piłsudskiego, zwiedzający z całego świata będą mogli bliżej poznać ważne karty naszych dziejów. „Wojna rozpętana przez dwa totalitaryzmy odebrała życie ponad sześciu milionów polskich obywateli. Dziś już w silnej i niepodległej Polsce wspominamy ich imiona, czcimy pamięć tych, którzy pozostawili nam w spadku wielki skarb - niepodległą i wolną ojczyznę. Wierzę, że dzięki tej wystawie dzieje Polski walczącej z nazizmem i komunizmem utrwalą się w narodowej pamięci” – napisał premier.

Otwierając wystawę dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u zwrócił uwagę na fakt, że pakt Ribbentrop-Mołotow, zwany paktem Hitler-Stalin, dla Polski był czwartym rozbiorem. - W tajnym protokole znalazł się zapis, że interesy obu stron w przyszłości zadecydują, czy istnienie niepodległej Polski jest pożądane. Historia pokazała, że nie było. Porozumienie podpisane ponad narodami, które miało służyć złu przetrwało wiele lat. Niestety znaleźli się później przywódcy już wolnego świata, którzy poszli tym tropem. Bo II wojna dla narodów tej części Europy nie kończyła się wolnością – powiedział prezes IPN-u.

Ambasador Litwy Eduardas Borisovas podkreślił, że 80 lat temu dobiegł kresu porządek światowy ustanowiony na mocy traktatu wersalskiego. - Świat nie zdawał sobie sprawy, że odliczamy ostatnie minuty do wybuchu jednej z największych katastrof w historii ludzkości - II wojny światowej. Los Polski, Litwy, Łotwy i Estonii został tym samym przypieczętowany. Później Europa, a za nią cały świat, znalazły się na skraju przepaści. Oparty na nieludzkim prawie haniebny porządek ustanowiony na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow zastąpił stary porządek – zwrócił uwagę ambasador Litwy.

Na ścianie wystawy poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego, stosunki polsko-żydowskie - Żegotę, w tym misję Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim, Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie - Bitwę o Monte Cassino, Bitwę o Anglię, 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka, Cichociemnych i wywiad.

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt, w warunkach wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii II wojny światowej.

Wystawę IPN-u, którą honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda, oglądać można do 30 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem