Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: obchody 450-lecia istnienia seminarium duchownego

"Seminarium duchowne nie było i nie jest formą ucieczki od świata" - powiedział ks. dr Adam Łuźniak w homilii podczas Mszy św. inaugurującej obchody jubileuszu 450-lecia Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny. Wśród koncelebrantów byli biskupi z Legnicy, Świdnicy i Zielonej Góry.

[ TEMATY ]

seminarium

Wrocław

Radio Rodzina

Kaznodzieja, rektor MWSD we Wrocławiu podkreślił, że seminarium nie jest próbą budowania utopii świata doskonałego w izolacji od świeckiej rzeczywistości. "Wręcz przeciwnie" – powiedział ks. Łuźniak - "ma ono za zadanie przygotować tych, którzy potrafią rozeznać drogi prowadzące do pełni życia i mają odwagę, by wejść w społeczeństwo, dzieląc się życiem z powierzonymi ich trosce ludźmi". Zaznaczył przy tym, że zadaniem seminarium jest formowanie ludzi spójnych, żyjących prawdą, głęboko rozumiejących jaka jest droga do pełni życia i konsekwentnie tą drogą podążających.

Rektor zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo w przypadku powstania rozdźwięku pomiędzy nauczaniem a życiem tych, którzy wykładają teologię. "Gdy kim innym jestem na katedrze, w czasie wykładu, a kim innym jestem w życiu codziennym, wtedy tak głoszona prawda i tak przeżywane człowieczeństwo nie pociągnie zbyt wielu" – spuentował ks. Łuźniak.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii abp Józef Kupny, gratulując jubileuszu, ofiarował seminarium duchownemu kielich mszalny oraz portret św. Jana Pawła II i życzył, by było ono szkołą kształcącą pasterzy, którzy będą pachnieć owcami i staną się prawdziwymi mistrzami życia.

W ramach obchodów jubileuszowych dziś o godz. 17.00 w auli seminaryjnej będzie można obejrzeć przedstawienie teatralne „Pustynia”, przygotowane przez teatr Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, który tworzą sami kandydaci do kapłaństwa, a o 20.00 w kaplicy zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynne za dar seminarium oraz powołanych do kapłaństwa.

Jutro na auli PWT odbędzie się sesja naukowa, podczas której zostaną wygłoszone m.in. wykłady przybliżające historię wrocławskiego domu ziarna czy ukazujące ważność formacji charytatywnej w procesie przygotowania do kapłaństwa. Ciekawie zapowiada się wykład ks. dr. Ryszarda Selejdaka z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa pt. "Solidna formacja przyszłych kapłanów jednym z najważniejszych zadań dzisiejszego Kościoła".

Reklama

Seminarium Duchowne we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 roku jako owoc Soboru Trydenckiego. Formowało wówczas powołanych do kapłaństwa od Śląska Cieszyńskiego aż po Brandenburgię. Pierwszym rektorem seminarium był kanonik dr Teodor Lindanus. Pierwsi alumni zamieszkali w jednym z budynków kapitulnych, a na wykłady uczęszczali do kościoła św. Marcina. W 1572 r. wybudowano dla alumnów specjalny budynek nad Odrą. W 1575 r. wrocławski biskup Marcin Gerstman, chcąc ochronić alumnów przed nadmiernym wpływem protestantyzmu, przeniósł seminarium do Nysy. Seminarium zaczęli prowadzić Jezuici z Nysy. W 1656 r. seminarium powróciło do Wrocławia, a od 1702 r. klerycy studiowali na nowo powstałej dwuwydziałowej Akademii Leopoldyńskiej.

Po wojnie zainaugurowało działalność 8 października 1947. Na pierwszy rok zgłosiło się wówczas 24 alumnów. W okresie powojennym wykształciło i uformowało ponad 1500 księży, pracujących głównie w diecezjach: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej oraz w wielu krajach Europy i poza jej granicami. Ustanowiony w 1990 r. z inicjatywy ówczesnego metropolity kard. Henryka Gulbinowicza rok propedeutyczny, czyli rok przygotowawczy dla alumnów I roku był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, a drugą w Europie. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska do kapłaństwa przygotowuje się 82 kleryków.

2015-10-13 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2016 rokiem Wrocławia

Niedziela wrocławska 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Kilka dni temu rozpoczęliśmy rok Pański 2016, a teraz inaugurujemy najważniejsze wydarzenie w powojennej historii naszego miasta – Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Zapraszając wszystkich na weekend otwarcia 15-17 stycznia 2016 r. i zachęcając do sprawdzenia oferty programowej roku ESK pod adresem www.wroclaw2016.pl., chcę równocześnie opowiedzieć o tym, co będzie się dziać w 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję