Reklama

Książki

Gniezno: zaprezentowano książkę „Kazania Prymasa 2010-2014”

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyła się dziś prezentacja zbioru kazań arcybiskupa seniora Józefa Kowalczyka z lat, gdy pełnił on posługę arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. „Głoszenie Słowa Bożego to podstawowe zadanie każdego kapłana, każdego biskupa” – przypomniał acybiskup senior dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji.

[ TEMATY ]

książka

Gniezno

Książka liczy przeszło 970 stron i obok tekstów homilii abp. Kowalczyka zawiera również fotografie z czasu jego arcybiskupiej i prymasowskiej posługi w archidiecezji gnieźnieńskiej. Słowo wstępne napisał prymas Polski abp Wojciech Polak, który podkreślił, że wydany zbiór to w istocie owoc wieloletniej, bogatej i różnorodnej posługi kapłańskiej księdza arcybiskupa oraz doświadczenia, które zdobywał pracując m.in. w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów, a później przez długie lata jako nuncjusz apostolski w Polsce.

„Przez cały ten czas ksiądz arcybiskup czynnie uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach życia Kościoła i Ojczyzny. W ten sposób dawał świadectwo, że nie tylko jest tym, który powierzonemu sobie ludowi głosi prawdy wiary, ale również nimi na co dzień żyje” – napisał we wstępie abp Wojciech Polak.

Reklama

Prymas przywołał także fragment homilii inauguracyjnej abp. Kowalczyka, w którym apelował on, abyśmy zrobili wszystko, co możliwe „nie tylko dla podtrzymania, ale i dla pogłębienia i rozwijania ludu Bożego i więzi opartej na Ewangelii (…) abyśmy dzielili się z innymi wrażliwością na godność człowieka, na wartość ludzkiego życia; abyśmy chronili środowisko społeczne przed egoizmem i tym, co zniewala i spycha na margines, i pozbawia motywów życia i nadziei osoby, środowiska społeczne, a czasem cały naród”.

„Przypominając dziś tę zachętę trzeba nam jeszcze raz bardzo uważnie wsłuchać się w te słowa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

Abp Józef Kowalczyk dziękując za wysiłek włożony w przygotowanie wydawnictwa, wrócił pamięcią do ostatnich lat i tych wcześniejszych, które spędził pracując u boku św. Jana Pawła II. Jak powiedział, jego słowa miały wielką moc, wielką siłę, która tkwiła przede wszystkim w treści, ale także w tym, jak je wypowiadał, w przekazie, który trafiał do wszystkich niezależnie od narodowości, kultury i wykształcenia.

Reklama

Prymas senior nawiązał także do swojej posługi w Gnieźnie wskazując na współczesną rolę i znaczenie urzędu Prymasa Polski. Jak mówił, to przede wszystkim posługa słowa i sakramentów, troska o obronę i zachowanie autorytetu moralnego i duchowego Kościoła. „Nie możemy dopuścić, aby był on osłabiony” – powiedział abp Kowalczyk.

W spotkaniu promującym książkę wzięli udział wszyscy gnieźnieńscy biskupi, kanonicy kapituły prymasowskiej, dawni współpracownicy abp. Józefa Kowalczyka, przedstawiciele lokalnych władz oraz różnych środowisk Gniezna. Obecny był także historyk o. Zdzisław Gogola OFMConv, pod redakcją którego publikacja powstała. Jak podkreślił, jest ona przede wszystkim dokumentacją, źródłem historycznym.

„Publikacja sprawia, że publikowany tekst przestaje być naszą własnością, ale staje się dokumentem dostępnym dla wszystkich nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. W ten sposób możemy porozumiewać się jako pokolenia przeszłe, teraźniejsze i przyszłe” – podkreślił franciszkanin.

Spotkanie było również okazją do wręczenia abp. Józefowi Kowalczykowi Honorowej Odznaki za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

„Kazania Prymasa 2010-2014”wydało krakowskie Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”. Patronat medialny nad wydawnictwem objęły m.in. Katolicka Agencja Informacyjna oraz Przewodnik Katolicki.

Abp Józef Kowalczyk został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim prymasem Polski w maju 2010 roku decyzją papieża Benedykta XVI. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 26 czerwca 2010 roku. Wcześniej przez 21 lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. Archidiecezją gnieźnieńską jako metropolita kierował do 17 maja 2014 roku kiedy to decyzją papieża Franciszka pasterzem Kościoła Gnieźnieńskiego i prymasem Polski został abp Wojciech Polak.

2015-10-22 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

[ TEMATY ]

Gniezno

ks. Franciszek Blachnicki

abp Wojciech Polak

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyły się dziś w katedrze gnieźnieńskiej diecezjalne obchody 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, kandydata na ołtarze, połączone z posłaniem przed wakacyjnymi rekolekcjami i zawierzeniem rodzin św. Józefowi.

W wygłoszonej homilii metropolita gnieźnieński porównał ks. Blachnickiego do ubogiej wdowy z czytanej dziś Ewangelii, która do świątynnej skarbony wrzuciła wszystko, co miała na swoje utrzymanie, wrzuciła dosłownie całe swoje życie. Dla niej zabezpieczeniem był Bóg, inaczej niż dla uczonych w Piśmie, którzy zabezpieczenia szukali we własnej wielkości i wyniosłości, żyjąc w świecie pozorów i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie pomnika św. Barbary

2021-12-07 21:42

Natalia Janowiec

Poświecenie pomnika św. Babrbary

Poświecenie pomnika św. Babrbary

W Jaśle odsłonięto i poświęcono pomnik św. Barbary, patronki górników, hutników, żołnierzy. Uroczystość miała miejsce na terenie siedziby Oddziału Zakładu Gazowniczego przy ul. Floriańskiej. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. Stanisław Nabywaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję