Reklama

Książki

Gniezno: zaprezentowano książkę „Kazania Prymasa 2010-2014”

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyła się dziś prezentacja zbioru kazań arcybiskupa seniora Józefa Kowalczyka z lat, gdy pełnił on posługę arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. „Głoszenie Słowa Bożego to podstawowe zadanie każdego kapłana, każdego biskupa” – przypomniał acybiskup senior dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji.

[ TEMATY ]

książka

Gniezno

Książka liczy przeszło 970 stron i obok tekstów homilii abp. Kowalczyka zawiera również fotografie z czasu jego arcybiskupiej i prymasowskiej posługi w archidiecezji gnieźnieńskiej. Słowo wstępne napisał prymas Polski abp Wojciech Polak, który podkreślił, że wydany zbiór to w istocie owoc wieloletniej, bogatej i różnorodnej posługi kapłańskiej księdza arcybiskupa oraz doświadczenia, które zdobywał pracując m.in. w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów, a później przez długie lata jako nuncjusz apostolski w Polsce.

„Przez cały ten czas ksiądz arcybiskup czynnie uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach życia Kościoła i Ojczyzny. W ten sposób dawał świadectwo, że nie tylko jest tym, który powierzonemu sobie ludowi głosi prawdy wiary, ale również nimi na co dzień żyje” – napisał we wstępie abp Wojciech Polak.

Prymas przywołał także fragment homilii inauguracyjnej abp. Kowalczyka, w którym apelował on, abyśmy zrobili wszystko, co możliwe „nie tylko dla podtrzymania, ale i dla pogłębienia i rozwijania ludu Bożego i więzi opartej na Ewangelii (…) abyśmy dzielili się z innymi wrażliwością na godność człowieka, na wartość ludzkiego życia; abyśmy chronili środowisko społeczne przed egoizmem i tym, co zniewala i spycha na margines, i pozbawia motywów życia i nadziei osoby, środowiska społeczne, a czasem cały naród”.

Reklama

„Przypominając dziś tę zachętę trzeba nam jeszcze raz bardzo uważnie wsłuchać się w te słowa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

Abp Józef Kowalczyk dziękując za wysiłek włożony w przygotowanie wydawnictwa, wrócił pamięcią do ostatnich lat i tych wcześniejszych, które spędził pracując u boku św. Jana Pawła II. Jak powiedział, jego słowa miały wielką moc, wielką siłę, która tkwiła przede wszystkim w treści, ale także w tym, jak je wypowiadał, w przekazie, który trafiał do wszystkich niezależnie od narodowości, kultury i wykształcenia.

Prymas senior nawiązał także do swojej posługi w Gnieźnie wskazując na współczesną rolę i znaczenie urzędu Prymasa Polski. Jak mówił, to przede wszystkim posługa słowa i sakramentów, troska o obronę i zachowanie autorytetu moralnego i duchowego Kościoła. „Nie możemy dopuścić, aby był on osłabiony” – powiedział abp Kowalczyk.

Reklama

W spotkaniu promującym książkę wzięli udział wszyscy gnieźnieńscy biskupi, kanonicy kapituły prymasowskiej, dawni współpracownicy abp. Józefa Kowalczyka, przedstawiciele lokalnych władz oraz różnych środowisk Gniezna. Obecny był także historyk o. Zdzisław Gogola OFMConv, pod redakcją którego publikacja powstała. Jak podkreślił, jest ona przede wszystkim dokumentacją, źródłem historycznym.

„Publikacja sprawia, że publikowany tekst przestaje być naszą własnością, ale staje się dokumentem dostępnym dla wszystkich nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. W ten sposób możemy porozumiewać się jako pokolenia przeszłe, teraźniejsze i przyszłe” – podkreślił franciszkanin.

Spotkanie było również okazją do wręczenia abp. Józefowi Kowalczykowi Honorowej Odznaki za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

„Kazania Prymasa 2010-2014”wydało krakowskie Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”. Patronat medialny nad wydawnictwem objęły m.in. Katolicka Agencja Informacyjna oraz Przewodnik Katolicki.

Abp Józef Kowalczyk został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim prymasem Polski w maju 2010 roku decyzją papieża Benedykta XVI. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 26 czerwca 2010 roku. Wcześniej przez 21 lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. Archidiecezją gnieźnieńską jako metropolita kierował do 17 maja 2014 roku kiedy to decyzją papieża Franciszka pasterzem Kościoła Gnieźnieńskiego i prymasem Polski został abp Wojciech Polak.

2015-10-22 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół - kocham i ...rozumiem?

2020-04-01 08:56

[ TEMATY ]

książka

Kościół

eSPe

Dlaczego – mimo poważnego kryzysu współczesnego Kościoła – nie warto go porzucać? Jak zachować wiarę, gdy jesteśmy świadkami najcięższych grzechów? Czy stwierdzenie, że Kościół jest święty, nie straciło dziś na wiarygodności?

Ksiądz Krzysztof Porosło pokazuje możliwą drogę…

„Kościół. Kocham i rozumiem” - książka, którą tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem - to pięć tekstów, w których autor z jednej strony analizuje aktualną niełatwą sytuację w Kościele: sięga po twarde dane statystyczne, czyni interesujące obserwacje na temat przyczyn kryzysu powołań i braku wiarygodności Kościoła wśród ludzi młodych, przywołuje historie ludzi rozczarowanych Kościołem.

Daleki jest przy tym od niezauważania najbardziej palących problemów i kryzysów ostatnich miesięcy. „Tylko ślepiec mógłby nie widzieć grzechu obecnego w Kościele” – pisze Autor, dzieląc się interesującymi uwagami na temat filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, konkursu „Polka Stulecia” organizowanego przez „Wysokie Obcasy” czy podejmując temat pedofilii w Kościele.

Z drugiej strony, wychodząc od biblijnego rozumienia świętości, ks. Porosło tłumaczy, dlaczego Kościół jest święty mimo grzesznych ludzi. „Hebrajski termin kadosz, który tłumaczymy jako święty, dosłownie powinniśmy oddać jako inny, oddzielony, odseparowany. Świętość jest cechą Boga, Jego sposobem istnienia.

Pan nie opuszcza swojego Kościoła – w tym tkwi sekret jego świętości”. W pięciu tekstach („Paradoks Kościoła”, „Kościół jest święty”, „Kościół jest Ciałem Chrystusa”, „Kościół jest świątynią Ducha Świętego”, „Kościół jest Matką”) Autor proponuje spojrzeć na tajemnicę Kościoła w świetle Biblii, Tradycji, liturgii i dwudziestu wieków historii, aby na nowo odkryć to, co w nim najbardziej fascynujące – żywą obecność Boga.

A skąd pomysł na tytuł publikacji? Autor tłumaczy przewodnią myśl książki we Wstępie: „Był rok 1990, kiedy prawie cała Polska śpiewała wraz z Bogdanem Łyszkiewiczem legendarny kawałek grupy Chłopcy z Placu Broni: Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. Miałem wtedy dopiero dwa lata. (…)

Gdy pisałem książkę o Kościele w aktualnej sytuacji społecznej, zrodziło się we mnie pytanie, czy z równym zaangażowaniem byłbym gotowy śpiewać: Kościół. Kocham i rozumiem. Kościoła oddać nie umiem… (…) Dlaczego odważyłem się mówić o Kościele, w którym jest miejsce na wolność, w którym doświadczam ogromu dobra, w którym się rozwijam? Bo znam taki Kościół. Bo kocham taki Kościół. Bo takiego Kościoła pragnę, taki Kościół chciałbym Ci pokazać, do takiego Kościoła chciałbym Cię zaprosić w tej książce”.

Więcej o książce: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Drodze Krzyżowej online! Lista transmisji z małopolskich kościołów

2020-04-03 10:32

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wspólnie rozważać mękę i śmierć naszego Pana. Poniżej publikujemy listę Dróg Krzyżowych transmitowanych w Internecie.

Kolegiata św. Anny w Krakowie

piątek, godz. 18.45, LINK

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

piątek, godz. 16 w bazylice, LINK

piątek, godz. 19 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

piątek, godz. 18.30, LINK

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17, LINK 

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

piątek, godz. 17.30, 18.30, 20, LINK

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 11, LINK


CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję