Reklama

Wydarzenia z diecezji

"Potrzebujemy w naszej Ojczyźnie klimatu trzeźwości"

Szczególnego patrona ma niewielka parafia w Płocku-Trzepowie. Jest nim św. Aleksy - orędownik ubogich i pielgrzymów, a także patron pątników, którzy podążają rokrocznie z kilku ośrodków duszpasterskich w naszej diecezji do sanktuarium w Niepokalanowie, modląc się w intencji trzeźwości narodu. Także w tej intencji modlili się podczas uroczystości odpustowych - obchodzonych w parafii trzepowskiej 20 lipca - jej mieszkańcy.

Niedziela płocka 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do szerzenia klimatu trzeźwości i sprawiedliwości wezwał obecny na uroczystości bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem krajowy duszpasterz trzeźwości. W swoim kazaniu Ksiądz Biskup nakreślił życiorys Świętego, który dobrowolnie zrezygnował z zaszczytów i bogactwa, wybierając życie nędzarza. Św. Aleksy, jak przypomniał bp Dydycz, urodził się w V w. po Chrystusie w rodzinie bogatych i szanownych rzymskich patrycjuszy. Pod naciskiem rodziny ożenił się, lecz tuż po uroczystości, za zgodą nowo poślubionej żony, opuścił dom rodzinny i podążył do Ziemi Świętej. Tam mieszkał przez wiele lat przy jednym z kościołów, modląc się, żyjąc z jałmużny i wspierając biedniejszych od siebie. Po latach powrócił do Rzymu, lecz rodzina nie rozpoznała go. Pozwolono mu jednakże zamieszkać w małym schowku pod schodami. Po śmierci w jego dłoni odnaleziono kartkę z informacją, w której wyjawiał swoją tożsamość.
Ksiądz Biskup przypomniał także o żywotności kultu św. Aleksego w Kościele katolickim, który wydał jeszcze kilku świętych i błogosławionych o takim imieniu. Pod jego imieniem powstały także zgromadzenia zakonne, w tym aleksjanki i aleksjanie. "Możemy postawić sobie pytanie - mówił bp Dydycz - jakie przesłanie w stronę naszego czasu płynie ze świadectwa tego Świętego. Jego życiorys jest nietypowy. Nie ma w nim słowa o awansie społecznym, politycznym, nie ma nic o sukcesach i pogoni za pieniędzmi i za sławą. (...) Tymczasem dziś jesteśmy świadkami, jak ludzie nam współcześni, a może i my sami, myśląc o tych sukcesach, wsłuchując się w takie czy inne reklamy, uzależniamy się od różnych ideologii i zmieniającej się mody. Coraz częściej młodzież, a nawet dzieci popadają w nałogi i uzależnienia, przekreślając dalszy swój los. W świetle tego rodzaju doświadczeń spójrzmy na przesłanie, które ofiaruje nam Kościół każdego roku tu, w tej świątyni, przypominając św. Aleksego. On potrafił zrezygnować z wielu rzeczy, nie poddawał się w niewolę duchową, ale stał na straży wolności sumienia od grzechu i nałogów."
Msza św. odpustowa "na św. Aleksego" to, jak zapewnili, witając Biskupa Dydycza, przedstawiciele parafii, istotny element w duchowym przygotowaniu do sierpnia, który decyzją Episkopatu Polski został ustanowiony miesiącem trzeźwości. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć członków i rodzin związanych ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom "Filadelfia". O cnotę trzeźwości w swej parafii i całym narodzie polskim wspólnota "Filadefia" modli się tu podczas regularnych spotkań przez cały rok. Trzepowska grupa jest jedną z trzech, obok przasnyskiej i drobińskiej, tego typu wspólnot w naszej diecezji.
W trakcie Mszy św. padły również przejmujące słowa świadectwa życia jednego z tutejszych parafian, który przez wiele lat pogrążony był w nałogu alkoholizmu.
Pamiątką tego spotkania eucharystycznego stał się Apel z Płocka - przesłanie skierowane do wszystkich mieszkańców miasta i Polski. Apel, zawierający wezwanie do przeżycia tegorocznego sierpnia bez alkoholu, odczytany został podczas uroczystości przez proboszcza trzepowskiej parafii ks. kan. Zbigniewa Kanieckiego, który pełni w Zespole Apostolstwa Trzeźwości przy KEP funkcję sekretarza. Swą akceptację dla przesłania z przeżywanej uroczystości parafianie wyrazili oklaskami. (Treść Apelu z Płocka zamieszczamy poniżej).
W uroczystościach liturgicznych ku czci św. Aleksego w Trzepowie wzięli udział kapłani płockiej diecezji, a także o. Oskar Puszkiewicz - redaktor naczelny pisma Promyk Jutrzenki i moderator krajowy Krucjaty Niepokalanej, o. Krzysztof Kościelecki OFMCap - dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu i ks. dr Stanisław Ulaczyk - kanclerz Kurii Drohiczyńskiej. Na Mszy św. obecne były także Małgorzata Sojka - prezes Fundacji Signum Magnum, a jednocześnie redaktor naczelna Promyczka Jutrzenki i Wanda Śniegocka - prezes Stowarzyszenia "Filadelfia" Diecezji Płockiej oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Płocka Mirosławem Milewskim.
Tuż po Mszy św. bp Dydycz poświęcił figurkę Michała Archanioła, stojącą przed budynkiem plebanii. To przedstawienie Archanioła jest kopią figury ze wzgórza Gargano (k. San Giovanni Rotondo), na którym wzniesione zostało jedyne sanktuarium na świecie poświęcone Michałowi Archaniołowi.
Po części liturgicznej uroczystości odpustowych trzepowscy parafianie uczestniczyli w festynie, a upalny, letni dzień sprzyjał zabawie pod gołym niebem. Już od rana wzdłuż drogi prowadzącej do niewielkiego, drewnianego, lecz zabytkowego kościoła trzepowskiego stały liczne kramiki z pamiątkami, oblegane najczęściej przez młodszych parafian. Umieszczone na starej dzwonnicy hasło, podejmujące motyw trzeźwości, przypominało wszystkim, a szczególnie dorosłym zasadniczy rys tej uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję