Reklama

List pasterski Biskupa Sosnowieckiego

Weźcie do ręki koronkę różańca

Niedziela sosnowiecka 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie,
Droga młodzieży całej diecezji!

Kierując do Was wszystkich słowa pasterskie, pragnę zachęcić do udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Wrosła ona w tradycję naszej diecezji. Każdego roku idzie pieszo na Jasną Górę ok. 5000 pielgrzymów. Z Zagłębia, Olkusza, Jaworzna, Siewierza i Wolbromia wyruszają oni, aby w taki właśnie sposób przeżyć swoje "rekolekcje w drodze".

Pielgrzymka w Roku Różańca

Tegoroczna Pielgrzymka na Jasną Górę przypada w ogłoszonym przez Ojca Świętego Roku Różańca. Dlatego podczas pielgrzymki, w czasie której nieodłącznym elementem każdego dnia jest modlitwa różańcowa, będą rozważane słowa listu apostolskiego "Rosarium Virginis Mariae" i kontemplacja tajemnic światła, które zaproponował nam Ojciec Święty jako uzupełnienie rozważań dotychczas utrwalonych czcigodną tradycją Kościoła. W tej tradycji rodziła się wiara i powołanie Ojca Świętego do służby w Kościele. On sam pisze o tym we wspomnianym liście apostolskim: "Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. Przypomniała mi o tym z mocą moja niedawna podróż do Polski, a przede wszystkim odwiedziny sanktuarium w Kalwarii. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie w dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: Różaniec «to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. (...) Można powiedzieć, że różaniec staje się jakby modlitewnym komentarzem do ostatniego rozdziału Konstytucji Vaticanum II "Lumen gentium", mówiącego o przedziwnej obecności Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego (Ave Maria) przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim».
Tymi słowami, drodzy Bracia i Siostry, wprowadzałem pierwszy rok mego pontyfikatu w codzienny rytm różańca. Dziś, na początku dwudziestego piątego roku posługi jako Następca Piotra, pragnę uczynić to samo. Ileż łask otrzymałem w tych latach od Najświętszej Dziewicy poprzez różaniec. Magnificat anima mea Dominum! Pragnę wznosić dziękczynienie Panu słowami Jego Najświętszej Matki, pod której opiekę złożyłem moją posługę Piotrową: Totus tuus!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papieże wzywają do modlitwy różańcowej

Słowa Ojca Świętego są niejako echem nauczania jego poprzedników, którzy wielokrotnie w swoich wypowiedziach i wydawanych dokumentach podkreślali ogromną rolę modlitwy różańcowej w życiu duchowym Kościoła. I tak do odmawiania różańca w swej "Encyklice o Różańcu w rodzinie" nawołuje papież Pius XII: "Odmawiajcie go, gdyż on jest źródłem najskuteczniejszym i najlepszym, by osiągnąć pomoc Najświętszej Dziewicy, gdy się zważy jego pochodzenie bardziej niebieskie niż ziemskie i jego rację bytu".
"O Święty Różańcu Maryi - woła papież Jan XXIII - jak miło jest widzieć, gdy unoszą cię ręce niewinnych, ręce świętych kapłanów, dusz czystych, ludzi młodych i starszych, którzy cenią wartość i skuteczność modlitwy... Gdy unoszą cię tłumy niezliczone i nabożne jako znak i jako sztandar wieszczący pokój w sercach i pokój dla wszystkich narodów świata".
"Kościół - pisze papież Paweł VI w encyklice "Christi Matri Rosarii" - w czasach niepewności i cierpień zwykł uciekać się do swej Matki Maryi, najlepszej orędowniczki... Jeśli nieszczęścia wzmogą się, wzrosnąć winno także oddanie Ludu Bożego. I dlatego zwracamy się do Was... abyście błagali usilnymi modlitwami miłosierną Dziewicę Maryję przez nabożne odmawianie różańca".
Pius XII twierdził, że różaniec "jest lekarstwem danym z nieba dla uleczenia zła, które dotknęło nasze czasy".

Reklama

Rola modlitwy różańcowej w dziejach Kościoła

Różaniec odnosił i odnosi skutek tam, gdzie zawiodły inne środki. Przykładem jest tutaj św. Dominik, założyciel Dominikanów, który zaczął w końcu XII w. głosić nabożeństwo Różańca. A to wszystko po to, aby przeciwstawić się herezji albigensów, która toczyła świat chrześcijański. Rozszerzali oni swoje błędy przy użyciu siły. A wtedy jak podaje tradycja, Najświętsza Panna ukazała się Dominikowi i poleciła mu szerzyć różaniec. Kościół został uratowany.
Było to w roku 1571, kiedy olbrzymia flota turecka wyruszyła na podbój Europy. Żadne państwo chrześcijańskie nie miało tak potężnej floty, żeby stawić czoło nieprzyjacielowi. Siły tureckie były tak duże, że wydawało się, iż olbrzymie miasta wypłynęły na otwarte morze w pobliżu Lepanto, w Zatoce Korynckiej. Sułtan pewien zwycięstwa butnie przechwalał się, że z bazyliki św. Piotra zrobi stajnie dla swoich koni.
Papież Pius V dostrzegł niebezpieczeństwo i wezwał kraje europejskie do jednej wielkiej krucjaty przeciw agresorowi. W tym czasie papież zarządził wielką błagalną modlitwę różańcową. Hasłem do walki były słowa: "Królowa Różańca Świętego". W całej Europie zorganizowano procesje różańcowe. Wbrew przewidywaniom wojskowym, 7 października niewielka flota hiszpańska i wenecka odniosły druzgocące zwycięstwo nad wrogiem. Turcy ponawiali swoje ataki jeszcze wielokrotnie. Za każdym razem zostali pokonani w dzień święta Matki Bożej, kiedy wierni z wielką ufnością modlili się na różańcu.
Pius V wierzył, że zwycięstwo pod Lepanto było zasługą Najświętszej Panny. Polecił, aby 7 października było obchodzone w całym Kościele jako święto Matki Bożej Zwycięskiej. Święto to następnie zostało nazwane Świętem Matki Bożej Różańcowej.
Początek XX w. przyniósł zagrożenie dla Portugalii. Wprowadzona w 1911 r. ustawa o rozdziale państwa od Kościoła miała na celu zlikwidować religię katolicką w ciągu dwóch pokoleń. W tym samym czasie dojrzewała w Rosji idea rewolucji komunistycznej, której jednym z celów była walka z Kościołem. Wówczas objawiła się Maryja pastuszkom z Fatimy i poleciła odmawianie różańca w intencji ratowania grzeszników i uproszenia pokoju na świecie. Wypełnienie polecenia Maryi, przyniosło i przynosi dla świata tak wiele dobra.
Dla dopisania dalszej historii mogą nam posłużyć słowa Ojca Świętego z listu apostolskiego: "Trudności, jakie na początku tego nowego tysiąclecia pojawiają się na światowym horyzoncie, skłaniają nas, by uznać, że nadzieję na mniej mroczną przyszłość może w nas wzbudzić jedynie interwencja z Wysoka, zdolna pokierować sercami tych wszystkich, którzy żyją w sytuacjach konfliktowych, i tych, którzy trzymają w swych rękach losy narodów. (...) Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was, młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia".

Reklama

Weźcie do ręki koronkę różańca

To wezwanie Ojca Świętego będzie hasłem tegorocznej sosnowieckiej Pielgrzymki nas Jasną Górę. Weźcie do ręki koronkę różańca, drodzy pielgrzymi z Olkusza, Jaworzna i Zagłębia, z Wolbromia i Siewierza, i idźcie z nią do tronu Królowej Polski. Zasmakujcie na wzór Ojca Świętego przeogromnej wartości modlitwy różańcowej. Niech ona będzie dla was drogą do Jezusa, ratunkiem w pokusach, jasnym drogowskazem na całe życie. Odkrywajcie piękno tej formy modlitwy.
Dr Jakub Ecker, profesor uniwersytetu w Monasterze, znakomity badacz języków wschodnich, napisał artykuł pt. "Moja ulubiona książka do nabożeństwa".
W artykule tym znajdujemy takie zdania: "Powiedz, z jakiej książki modlisz się najchętniej? Jaki tytuł najwięcej ci się podoba? Otóż ja znam jedną książkę, której nazwa jest daleko piękniejsza niż wszystkich innych. Może ci chodzi o trwałość książki? Ja znam jedną taką, której mocne karty nigdy nie niszczeją. Może szukasz takiej książki, w której zawarte modlitwy zawsze byłyby skuteczne? Otóż ja znam taką książkę, z której modląc się, zawsze możesz być pewien wysłuchania swej prośby. Może wreszcie pragniesz książki z modlitwami, które by ci przypominały cel twego życia i godzinę śmierci? W takim razie wiedz, że żadna inna ci jej nie przypomni tak, jak ta właśnie, o której mówię.
Tą wyjątkową, przedziwną, ulubioną moją książkę do nabożeństwa, którą ci gorąco polecam - jest "Różaniec święty" (Antonin Thomas, Le saint Rosaire).
Niech te dni będą dla wszystkich diecezjan okazją, aby wziąć do ręki koronkę różańca i zawierzyć pokój na świecie i rodziny wasze opiece Matki Bożej Różańcowej, a Ona niech wszystkich doprowadzi do jedności z Jej Synem Jezusem Chrystusem.

Z serca wszystkim błogosławię

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję