Reklama

Prezydent Duda modlił się z luteranami w Święto Reformacji

2015-10-31 21:44

rk / Bielsko-Biała / KAI

Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda wziął udział 31 października w Bielsku-Białej w nabożeństwie z okazji luterańskiego Święta Reformacji. Modlitwa z udziałem prezydenta odbyła się w ewangelickim kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Na koniec nabożeństwa reformacyjnego z udziałem m.in. zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskupa Pawła Anweilera prezydent podziękował luteranom za przechowanie polskości i swej wiary na Śląsku Cieszyńskim.

Nabożeństwo na pamiątkę reformacji w bielskim kościele rozpoczęła pieśń nawiązująca do 1 Listu do Koryntian i przypominająca, że fundamentem każdego Kościoła jest Jezus Chrystus. Odczytano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu. Po uroczystym wypowiedzeniu Nicejskiego wyznania wiary, odczytano fragmenty Ewangelii Mateuszowej o ośmiu błogosławieństwach.

Proboszcz parafii ks. Piotr Szarek w kazaniu nawiązał do historii Reformacji i podkreślił znaczenie wydarzenia zainicjowanego przez „niepokornego mnicha” augustiańskiego ks. Marcina Lutra –„zbuntowanego teologicznego indywidualistę” „Żyjemy w czasach indywidualizmu, ale Lutra odczytanie słowa Bożego nie było dowolne. Wiemy, że reformator spędzał każdego dnia dwie, trzy godziny na modlitwie i medytacji” – podkreślił duchowny.

Nawiązując do hymnu ewangelickiego ułożonego przez Lutra „Warownym grodem jest nasz Bóg”, kaznodzieja zaznaczył, że Kościół nie potrzebuje dziś murów i zamków obronnych, aby nieść Ewangelię Jezusa”. „Potrzebujemy Boga wiecznego, ale już niekoniecznie silnego Kościoła. Paradoksalnie potrzebujemy własnych słabości bardziej niż własnej siły. A już najmniej potrzebujemy naszych zasług” – powiedział ks. Szarek.

Reklama

Podczas nabożeństwa z okazji 498. rocznicy Reformacji sprawowany był sakrament ołtarza. Wierni przystąpili do komunii.

Na koniec prezydent Andrzej Duda podziękował luteranom za przechowanie polskości i swej wiary na Śląsku Cieszyńskim. Podkreślił, że „wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy wielką polską wspólnotę”.

„I za to też powinniście, patrząc w pokolenia waszych rodzin, tu na Śląsku Cieszyńskim, usłyszeć ‘dziękuję’ od prezydenta Rzeczypospolitej. Bo umieliście przechować polskość w swoich rodzinach, obok wiary” – powiedział.

Przypomniał też ostać głowy polskiego Kościoła luterańskiego bp. Juliusza Bursche, który, choć miał, jak zauważył prezydent, niemieckie korzenie, „oddał życie za wiarę i za Polskę, zamordowany przez Niemców”. „Torturowany, nie poddał się nigdy. Nie zniemczył polskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego – dodał.

Dziękując za zaproszenie go do Bielska-Białej, zapewnił, że „będzie bywał w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Wspólnocie starobielskich ewangelików przekazał drewniany krzyż z inskrypcją ,,Z nadzieją płynącą z Krzyża. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda”. W zamian otrzymał rzeźbę z kamienia, przedstawiającą głowę orła. Bp Anweiler zasugerował, by postawił kamiennego rzeźbę na swym biurku.

Przed południem w sobotę prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościołów ewangelicko-augsburskiego oraz katolickiego. Wspólnie odmówiono „Ojcze nasz” w kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej na terenie prezydenckiej rezydencji. Następnie prezydent odwiedził filialną parafię Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczyrku Salmopolu. W beskidzkim Ogrodzie Reformacji, który powstaje z inicjatywy kierującego wspólnotą księdza Jana Byrta, Andrzej Duda zasadził jabłonkę i ofiarował kielich komunijny.

Idea Ogrodu Reformacji powstała 5 lata temu. Pomysł ks. Byrta to z jednej strony próba przeciwdziałania usychaniu lasów w Beskidach, z drugiej pragnienie upamiętnienia trwającej w Kościele ewangelicko-augsburskim na całym świecie „Dekady Lutra”. W ramach przedsięwzięcia zasadzono już kilka tysięcy drzew. Przy plebanii i kościele w Szczyrku Salmopolu rosną też cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku: ewangelika, ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana, ks. Romana Indrzejczyka.

Przed prezydentem Dudą w ewangelickiej świątyniach Śląska Cieszyńskiego gościli także jego poprzednicy. Prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty w Cieszynie w 2008 roku w Kościele Jezusowym wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym. 5 lat później w tym samym kościele prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w modlitwach wielkopiątkowych.

Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran. W tym roku przypada 498. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Wieczerzy Pańskiej, Mszy św., urzędu kapłaństwa, papiestwa i pozycji Maryi.

Luteranie nie traktują pamiątki Reformacji jako święta ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Intencją obchodzenia tego dnia ma być przypomnienie o dziedzictwie Reformacji oraz podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Tagi:
luteranie

Wisła: prezydent Duda odznaczony luterańskim medalem

2017-11-19 16:10

rk / Wisła

Medal z okazji 500-lecia Reformacji (1517-2017) odebrał 19 listopada w Wiśle z rąk luterańskiego duchownego Andrzej Duda. Prezydent, przebywający obecnie w Zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem, przyjął medal w kształcie Róży Lutra, wręczanym przez parafię luterańską m.in. osobom, które przyczyniają się do dialogu pomiędzy Kościołami ewangelickim i katolickim. Wśród wyróżnionych medalem jest m.in. papież Franciszek.

KPRP

Pomysłodawca wyróżnienia, ks. Jan Byrt wyjaśnił, że prezydent Duda otrzymał też kalendarz „na dobry zasiew na 2018 ze słowem Bożym na każdy dzień”.

„Chcielibyśmy, aby słowo Boże było pomocne każdego dnia w życiu pana prezydenta” – dodał luterański ewangelizator i zaznaczył, że artystka z Wisły, Ewa Lazar przygotowała z kolei specjalną bańkę choinkową na Rok Jubileuszowy 500 lat Reformacji (1517-2017) z wygrawerowaną Różą Lutra. „Zawiśnie ona na drzewku wigilijnym prezydenta w Wiśle w Zameczku” – zapowiedział duchowny.

Ks. Byrt podkreślił, że w ten sposób wspólnota ewangelicka w Szczyrku podziękowała prezydentowi za wizytę w roku 2015 na Śląsku Cieszyńskim. Głowa państwa odwiedziła wtedy osobiście parafię na Salmopolu. Prezydent przekazał wówczas parafii kielich komunijny oraz zasadził jabłonkę w Ogrodzie Reformacji.

W spotkaniu w wiślańskim Zameczku uczestniczył też burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy. Ks. Byrt, który otrzymał od prezydenta akwarelę Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, przekazał także Andrzejowi Dudzie najnowszą powieść Lidii Czyż, pastorowej z parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle Malince, ze specjalną dedykacją.

Wisła, gdzie gości prezydent Duda, to miasto wielowyznaniowe. W tym wypoczynkowym kurorcie u stóp Baraniej Góry mieszkają m.in. przedstawiciele wszystkich ważniejszych nurtów protestantyzmu oraz innych, wywodzących się z niego ruchów religijnych. Z około 12 tys. żyjących tu ludzi – 50 proc. to luteranie, 30 proc. stanowią katolicy. Pozostali to m.in. baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści Dnia Siódmego, świadkowie Jehowy oraz inne, mniejsze, tzw. wolne Kościoły chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W siedem dni 1000 km!

2019-08-23 19:21

Marian Florek

Najdłuższa polska pielgrzymka jaka w tym roku dotarła na Jasną Górę liczyła 640 km. Na jej pokonanie pątnicy z Helu mieli 19 dni. A ile dni potrzebowali uczestnicy, liczącej ponad 1000 km. „Pielgrzymki Biegowej” wiodącej z Şumuleu Ciuc w Rumunii na Jasną Górę? 7 dni! I własnie po tygodniu od startu w dniu 23 sierpnia br. biegacze dotarli do Częstochowy.

Marian Florek

Idea takiej formy uczczenia Matki Bożej Jasnogórskiej zrodziła sie trzy lata temu – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” pomysłodawca pielgrzymki Marian Płaszczyk, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z miasteczka Knurów w woj. śląskim na Jasną Górę.

Trasa była ciężka, pełna niespodzianek i dramatycznych wydarzeń. Do pomocy w pokonywaniu trudności na szlaku poproszono rowerzystów, którzy osłaniali biegnących od np. watah bezpańskich psów – zwierzał się p. Plaszczyk. Czasami trzeba było się bronić i przed nieżyczliwymi ludźmi. Ale dzięki opiece Matki Najświętszej wszystko dobrze się skończyło – podkreślił w dalszej części rozmowy nasz interlokutor. Oczywiście było też sporo radości, zwłaszcza na postojach w poszczególnych miejscowościach, gdzie witali się z Matką Bożą o różnych obliczach ale zawsze o jednym sercu i gdzie ojcowie paulini okazywali wiele troski wobec zmęczonych pielgrzymów. Tę opinię potwierdziło w rozmowie z naszym tygodnikiem wielu młodych i starszych uczestników biegu.

Biegaczy było dziesięciu a rowerzystów dwóch. System biegu jaki obrali uczestnicy pielgrzymki był nie tyle sztafetowy co – jak określił pomysłodawca - „po sznurku”. Na Szczycie pielgrzymów powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który z serca ich pobłogosławił, odmówił wspólną modlitwę i chwilę życzliwie porozmawiał.

Hasłem Biegowej Pielgrzymki były słowa papieża św. Jana Pawła II: „Bóg dokonał już rzeczy niezwykłych, trzeba dalej iść w tym kierunku z ufnością i zapałem (…), wierząc w Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem