Reklama

Domowy Kościół z parafii św. Wojciecha w Częstochowie

Niedziela częstochowska 34/2003

Archiwum rodzinne Państwa Moroniów

Państwo Emilia i Władysław Moroniowie - uroczystość 45-lecia sakramentu małżeństwa

Państwo Emilia i Władysław Moroniowie - uroczystość 45-lecia sakramentu małżeństwa

Krąg Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w parafii św. Wojciecha w Częstochowie powstał w 1973 r. Pierwszym moderatorem był ks. prał. Jan Wilk, a pierwszą parą animatorską Emilia i Władysław Moroniowie. Współorganizatorką kręgu była Janina Orzech, która zawsze służyła nam radą i modlitwą.
Krąg tworzyło 6 par małżeńskich: Emilia i Władysław Moroniowie, Józefa i Kazimierz Górni, Bogumiła i Wiktor Kubanowie, Zdzisława i Stanisław Nowakowie, Sabina i Izydor Nabiałkowie, Janina i Feliks Błaszczykowie.
Parą diecezjalna byli Maria i Franciszek Kaletowie. W następnych latach do kręgu doszły 2 pary: Danuta i Henryk Zarembowie z parafii św. Jakuba i Irena i Józef Błaszczeciowie z parafii św. Franciszka. Pary te utworzyły później w swoich parafiach nowe kręgi.
Pary animatorskie zmieniały się co dwa lata, dlatego też staraliśmy się pogłębiać duchowość i w miarę możliwości wyjeżdżaliśmy na oazy i ORARY. Oboje z mężem w dniach 7-11 lutego 1977 r. uczestniczyliśmy w rekolekcjach w Krościenku, zorganizowanych przez założyciela ruchu oazowego w Polsce ks. Franciszka Blachnickiego i s. Jadwigę Skudro. Brał w nich udział również o. Chabielski z Bydgoszczy.
Razem z mężem utworzyliśmy jeszcze dwa kręgi, jeden w Poraju w 1979 r. i drugi w Nieznanicach, parafia Borowno, w 1988 r. Przez długie lata byliśmy w nim animatorami, wspomagając radą i modlitwą. Moderatorem kręgu w Nieznanicach był ks. Marek Szumilas, obecny proboszcz parafii św. Stanisława w Witkowicach.
Na ogólnopolskiej oazie rodzin w Brzegach w 1976 r. była obecna Bogumiła Kuban z synem Darkiem. W 1977 r. na ogólnopolskiej oazie rodzin w Dzianiszu moderatorem był ks. Stanisław Szczepura z Białegostoku. Z diecezji częstochowskiej była tam obecna Józefa Górna z dziećmi. Oaza odbyła się pod opieką s. Jadwigi Skudro i ks. Franciszka Blachnickiego. W 1978 r. w Zakopanem-Wiktorówkach (30 stycznia - 2 lutego) w ORARZE wzięły udział Józefa Górna i Bogumiła Kuban. Moderatorem był ks. Ryszard Rydz (pallotyn). Turnus odwiedził ks. Franciszek Blachnicki. W 1978 r. Bogumiła Kuban uczestniczyła w ORARZE w Łaźniewie k. Warszawy. W 1979 r. uczestniczyła w ORARZE w Olczy para animatorska E. i W. Moroniowie. Moderatorem był o. A. Madej.
Pierwsza oaza rodzin z diecezji częstochowskiej odbyła się w Kościelisku k. Zakopanego w 1979 r. W rekolekcjach uczestniczyło 37 osób.
Szczególnego zaakcentowania wymaga Szkoła Apostolska, która u nas przyjęła nazwę „Familologii”. Wyznaczone tematy poszerzyliśmy o zagadnienia psychologii i pedagogiki chrześcijańskiej. Uczestnicy bardzo żywo interesowali się tą problematyką, czemu dali wyraz w licznych świadectwach.
Zespół diakonii kształtował się następująco: moderator - ks. J. Wilk, moderator młodzieży - ks. Bronisław Preder, animatorka dzieci - Aleksandra Kaleta, studentka psychologii KUL, para animatorska - J. Górna i J. Błaszczeć, animator muzyczny - Dariusz Latacz (obecnie kapłan), diakonia gospodarcza - Janina Orzech i dyżurni. Uczestnicy oazy: Danuta i Henryk Zarembowie, Michalina i Zdzisław Srokoszowie, Lataczowa z dziećmi, J. i K. Górni z dziećmi Anną i Jackiem, J. Błaszczeć z dziećmi, Sabina Nabiałek z córką Marylą, Helena Woźniak z Dąbrowy Górniczej, dwie pary z Sosnowca - w sumie 37 osób. Miejsce oazy, dobór uczestników i treści rekolekcyjne powodowały bardzo pozytywne przeżycia.
W Olczy w 1980 r. w ORARZE uczestniczyli: Zdzisława Nowak, Józefa Górna, Izydor Nabiałek oraz moderator o. Andrzej Madej i s. Jadwiga Skudro. W 1987 r. był ORAR w Częstochowie, prowadzili ją ks. Jan Wilk, s. Jadwiga Skudro i Janina Orzech. Uczestniczyli w niej wszyscy członkowie kręgu. W 1991 r. od 27 kwietnia do 3 maja odbywała się Sztafeta Życia, w której brali udział animatorzy E. i W. Moroniowie wraz z dziećmi i młodzieżą z kręgu Nieznanice. Opiekunami kręgu byli: ks. Stanisław Wojtuszkiewicz, ks. Stanisław Mendakiewicz, ks. Stanisław Jasionek. Po utworzeniu parafii św. Jadwigi moderatorami kręgu byli: jej proboszcz - ks. Jan Niezgoda, później ks. Mirosław Stelmaszczyk i ks. Jacek Fulianty.
W 1988 r. odszedł do Pana Stanisław Nowak, w 1994 r. Wiktor Kuban, w 1999 r. Izydor Nabiałek. Od tego czasu krąg nasz ze względu na niemożność spełnienia warunków Ruchu stał się kręgiem modlitewnym. Więź, która powstała, trwa nadal, w chwilach radosnych i smutnych, których nam Pan nie oszczędził. Dzięki naszemu rozwojowi duchowemu, umiemy to przyjmować i nawzajem sobie pomagać.

* * *

Do tej wypowiedzi pragniemy dołączyć słowa życzeń z okazji 50-lecia sakramentu małżeństwa Państwa Moroniów moderatora tamtych lat - ks. dr. Jana Wilka. Redakcja Niedzieli włącza się w życzenia dla Jubilatów, dziękując za utrwalenie na naszych łamach historii ruchu oazowego w archidiecezji częstochowskiej.

Szanownym Państwu
Emilii i Władysławowi Moroniom
bardzo serdecznie dziękuję za wielki wkład
w Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie
na początkowym etapie jego rozwoju.
Łączę gratulacje dla Państwa
z racji 50-lecia sakramentu małżeństwa
i gorące życzenia obfitych łask Bożych
na dalsze lata dla Złotych Jubilatów i Ich Rodziny.
Wraz z darem modlitwy

Ks. Jan Wilk

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję