Reklama

Historia Duszpasterstwa Głuchych Archidiecezji Częstochowskiej (cz. IV)

Niedziela częstochowska 34/2003

Od 1975 r. w diecezji działało 5 ośrodków: Wieluń - ks. Henryk Pacud, Radomsko - ks. Andrzej Kornacki, Częstochowa - ks. Janusz Grela, Zawiercie - ks. Bogdan Kijak, Sosnowiec - ks. Rajmund Frydrych, ks. Alfred Piśniak.
W 1976 r. czynnych było 5 ośrodków duszpasterskich: Częstochowa, u Sióstr Zmartwychwstanek - ks. Janusz Grela, Radomsko, u Ojców Franciszkanów - ks. Czesław Olczak, ks. Andrzej Kornacki, Sosnowiec - parafia Wniebowzięcia NMP - ks. Rajmund Frydrych, ks. Alfred Piśniak, Wieluń, u Sióstr Antoninek - ks. Henryk Pacud, Zawiercie, u Sióstr Honoratek - ks. Bogdan Kijak.
Rok 1978 był rokiem XXV-lecia Duszpasterstwa Głuchoniemych w diecezji częstochowskiej. W roku jubileuszowym 1978 w diecezji działało 5 ośrodków duszpasterstwa głuchych: Częstochowa - ks. Janusz Grela, Radomsko - ks. Andrzej Kornacki, wikariusz parafii Dmenin od 1974 r., Sosnowiec - ks. Rajmund Frydrych, Wieluń - ks. Piotr Krzemiński, wikariusz parafii Czarnożyły, od 1976 r. - ks. Czesław Olczak, który po przeniesieniu z Radomska nie podjął obowiązków duszpasterza głuchoniemych.
Zawiercie - nie posiada stałego duszpasterza. W 1992-1996 obowiązki duszpasterza głuchoniemych pełnił 75-letni ks. Jan Kiwacz.
W archidiecezji częstochowskiej w latach 1992-1996 działało 5 ośrodków duszpasterstwa głuchoniemych: Częstochowa, Zawiercie, Wieluń, Radomsko, Myszków. Ośrodkami tymi kierowali: Częstochowa: 1991-1993 - ks. Henryk Bąbiński, ks. Marek Szumilas, 1993-1996 - ks. Henryk Bąbiński, Wieluń do 1996 r. - ks. Stanisław Serwatka, od czerwca 1996 r. - ks. Maciej Woszczyk, Radomsko do 1994 r. - ks. Ryszard Umański, 1995-1996 - ks. Maciej Woszczyk, od 1996 r. - ks. Stanisław Serwatka, Zawiercie do 1995 r. - ks. Maciej Woszczyk, od 1995 r. - ks. Piotr Hernoga, Myszków - ks. Jan Berdys, proboszcz parafii Lgota Mokrzesz.
Ośrodek w Częstochowie jest centralnym ośrodkiem duszpasterstwa głuchych w archidiecezji, stąd w Częstochowie obecność dwóch kapłanów znających język migowy. Obowiązki diecezjalnego referenta duszpasterstwa głuchych pełnił ks. Marek Szumilas. Dekretem biskupa częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka, w 1993 r. ks. Marek Szumilas podjął obowiązki proboszcza w nowo erygowanej parafii w Witkowicach-Nieznanicach. Wobec nowych obowiązków duszpasterskich i dużej odległości od Częstochowy, w 1995 r. zwrócił się z prośbą do biskupa częstochowskiego o zwolnienie z obowiązków referenta duszpasterstwa głuchych. Funkcję tę przejął w związku z brakiem nominacji biskupa senior duszpasterstwa głuchych - ks. Henryk Bąbiński. W Wieluniu pracował ks. Stanisław Serwatka, dekretem biskupa częstochowskiego w czerwcu 1996 r. podjął obowiązki duszpasterza głuchych w parafii św. Lamberta w Radomsku, zastępując ks. Macieja Woszczyka. W Radomsku do czerwca 1995 r. pracował ks. Ryszard Umański. Dekretem biskupa diecezjalnego został przeniesiony do Częstochowy, do parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika. Po przeniesieniu otrzymał dodatkowo obowiązki w Radiu Archidiecezjalnym „Fiat”. Wobec dużej ilości pracy na prośbę skierowaną do abp. Stanisława Nowaka został zwolniony z obowiązku pracy duszpasterskiej wśród głuchych. Jego miejsce w Radomsku zajął ks. Maciej Woszczyk - dotychczasowy duszpasterz głuchych z Zawiercia. Praca ks. Macieja Woszczyka w Radomsku trwała rok. Od czerwca 1996 r. dekretem biskupa częstochowskiego został skierowany do pracy wśród głuchych okręgu wieluńskiego. W Zawierciu do 1995 r. pracował ks. Maciej Woszczyk, który decyzją biskupa diecezjalnego został przeniesiony w czerwcu 1995 r. do Radomska. Do pracy wśród głuchych w Zawierciu został skierowany ks. Piotr Hernoga.

cdn.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję